Mýtus o gréckych darmožráčoch

Grécko a jeho bankrot sú v týchto dňoch stredobodom pozornosti. Obyvatelia tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie sa stávajú obeťami rozličných slovných útokov. Ozývajú sa hlasy, prečo majú chudobní Slováci podporovať bohatých Grékov, ktorí sú nálepkovaní ako darmožráči, čo si už dlhé roky žijú nad pomery.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (142)

Takéto predsudky sú v týchto dňoch medzi ľuďmi celkom bežné. Realita je však celkom iná. Priemerná dĺžka pracovného času je v Grécku 41,6 hodiny, pričom priemer v EÚ je 37,4 hodiny. Je pravda, že približne 800000 štátnych zamestnancov môže ísť do dôchodku niekde okolo 55. roku života, keďže nárok na dôchodok im vzniká po 35. odpracovaných rokoch, ale priemerný vek pri odchode do dôchodku v Grécku je 61,4. Minimálna mzda je v Grécku 700.-€. Priemerná mzda tvorí 73% priemeru v EÚ a každý štvrtý Grék zarobí menej než 750.-€. Každá piata domácnosť žije pod hranicou biedy. Priemerný dôchodok v Grécku je na úrovni 55% priemeru v EÚ, čo predstavuje zhruba 630.-€. Väčšina dôchodkov v Grécku je však pod hranicou 600.-€. Pri mzdách i dôchodkoch sú v Grécku veľké regionálne rozdiely.

Ak niekto argumentuje tým, že dôchodok štátneho úradníka v Grécku tvorí cca. 95% poslednej čistej mzdy, tak treba povedať, že toto sa vzťahuje len na základný plat a nie na rôzne príplatky, ktoré tvoria veľkú, v extrémnych prípadoch dokonca väčšiu časť mesačných príjmov. Pravdou je taktiež množstvo sociálnych výhod, 13. a 14. plat (i dôchodok), rozličné príspevky k Vianociam či Veľkej noci a podobne. Oči si netreba zatvárať ani pred veľkým množstvom zamestnaných ľudí na čierno, prebujnelou korupciou a obchádzaním daňových povinností.

Bankrotu v Grécku sa boja predovšetkým úplne bežní jednoduchí ľudia. Takí, ktorých je aj u nás drvivá väčšina. Tí bohatí totiž len v januári a februári tohto roku previedli z Grécka do zahraničia okolo 8 miliárd €. Tí sa veru nemajú čoho báť. Sú zabezpečení veľmi dobre. V samotnom Grécku sú určite na vzniknutú situáciu rôzne názory. Netreba však zabúdať na tých, ktorí dúfajú, že EÚ urobí konečne v ich krajine poriadok. Nie všetci totiž volili tých, ktorí ich do tejto zúfalej situácie priviedli.

Nie som finančný expert a v ekonomike sa nevyznám. Preto neponúkam žiadne riešenia na odvrátenie bankrotu Grécka. Rozumiem mnohým nespokojným ľuďom v EÚ, keď sa pýtajú, prečo majú zachraňovať Grécko. Nepáčia sa mi však rôzne emotívne a demagogické komentáre založené na extrémne vysokých príjmoch niekoľkých jednotlivcov. Argumentujme vecne a pravdivo. A vtedy prídeme na to, že predsudok o lenivom a napriek tomu bohatom Grékovi je len mýtus.

Ján Bunčák

Ján Bunčák

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Evanjelický farár - v súčasnosti žije a pôsobí v Trenčíne. Zoznam autorových rubrík:  CirkevPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu