Slobodné Vianoce

V tomto roku smieme svätiť dvadsiate slobodné Vianoce. Pre mladých nič nezvyčajné. Pre starších, ktorí pamätajú Vianoce ešte spred roka 1989, vzácny dar. Mnohí - zvlášť učitelia - sa aj na Štedrý deň báli vstúpiť do kostola. Preto v ňom hľadali miesto len kdesi v rohu či za stĺpom. Alebo išli do kostola mimo svojho trvalého bydliska. Aj vtedy však zaparkovali auto tak, aby špiceľ nemal dôvod poznačiť si ich evidenčné číslo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Mnohí pre svoju vieru znášali rozličné príkoria v zamestnaní a ich deti v škole. Pochádzať z nábožensky založenej rodiny znamenalo byť priam nepriateľom štátu. To vo zvýšenej miere platilo pre študentov, ktorí sa rozhodli pre štúdium teológie. Všeličo si vytrpeli aj ich triedni učitelia. Tak to bolo aj v mojom prípade. Výsluch na Štátnej bezpečnosti som potom absolvoval ako čerstvý maturant. Z bohoslovcov sa mu nevyhol takmer nikto.

Práca kňaza bola podmienená štátnym súhlasom okresného tajomníka pre veci cirkevné. Kňaz musel podstúpiť potupnú procedúru spojenú s podpisom Sľubu vernosti Československej socialistickej republike a socialistickému zriadeniu. Bez súhlasu tajomníka pre veci cirkevné nemohol spevokol z jedného kostola účinkovať na pôde druhého (ani v rámci jedného mesta!). Tajomník tiež musel vopred schváliť cirkvi každú investíciu, ktorá prevyšovala sumu 10000,-Kčs. Obísť ho neraz znamenalo podstúpiť značné riziko.

Chvála Bohu, dnes smieme svätiť Vianoce slobodne, bez akéhokoľvek strachu a obáv. Radosť z narodenia Ježiša Krista nemusíme skrývať a dusiť v svojom vnútri, ale smieme ju zdieľať s naším okolím. Nemusíme sa báť, že nás v kostole ktosi spozná. Svoje náboženské presvedčenie smieme dať najavo úplne slobodne. Je to jedno z našich základných a garantovaných práv.

Rokmi nám zvyknú veci zovšednieť. Prijímame ich ako samozrejmosť. Preto je dôležité na minulosť nezabúdať a pripomínať si ju. Slobodné Vianoce nie sú samozrejmosť, ale vzácny Boží dar.

Takže šťastné, veselé a už iba slobodné, priatelia.

Ján Bunčák

Ján Bunčák

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Evanjelický farár - v súčasnosti žije a pôsobí v Trenčíne. Zoznam autorových rubrík:  CirkevPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu