Cirkev sa spomína hneď v úvode predvolebného programu SaS: "Ak nebudete dávať dobrý pozor, ani si nevšimnete kde všade vám je uberaná sloboda. Nevšimnete si, že ste nútený podporovať zo svojich peňazí náboženské inštitúcie, ktorých nielen že nie ste členom, ale ktoré majú program opačný vášmu svetonázoru." Nemôžem sa ubrániť dojmu, že SaS si v tomto prípade vybrala zo všetkých možných terčov ten najvďačnejší. Veď okrem cirkví sa jej ako fackovací panák ponúkajú aj športové organizácie, kultúrne inštitúcie a iné, ktorých drvivá občanov nie je členom a napriek tomu ich "nútene" podporuje. Pacifisti svojimi daňami podporujú taktiež armádu i políciu, občania bez televíznych prijímačov "nezávislo" provládnu STV atď. Zákon č. 218/1949 Zb. o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností je však tŕňom v oku mnohých celkom oprávnene. Cirkvi svojho času ostro protestovali proti prijatiu tohto zákona. Odmietali ho katolíci aj evanjelici. Je neuveriteľné, že zostal v platnosti dodnes. Zobral cirkvám ich finančnú sebestačnosť a nezávislosť. To preto, aby ich komunistický štát mohol lepšie kontrolovať a mal o ich činnosti podrobný prehľad. Dnes platnosť tohto zákona mnohí chápu tak, že štát je pre cirkvi dojná krava a podobne. Osobne s týmto názorom nesúhlasím. Bol by som však rád, keby zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností nikdy prijatý nebol. Program SaS v bode 94 navrhuje finančnú odluku cirkví od štátu. Tento návrh síce podporujem, ale tvrdenie, že sa tak odstráni nespravodlivý prístup k rôznym skupinám platiteľov daní, nie je pravdivé. Konkrétny model financovania cirkví navrhovaný SaS zavedením odvodového bonusu z dobrovoľných príspevkov vo výške 1 % z príjmov fyzických osôb (1% základu dane je podľa SaS vo väčšine prípadov približne desaťktrát viac ako asignácia 2% z dane z príjmu), nech posúdia ekonómovia.
V 74. bode svojho programu SaS navrhuje "vyňať vyučovanie náboženstva zo zoznamu povinne voliteľných predmetov a v rámci odluky cirkví od štátu dať školám možnosť slobodného výberu svetonázorového zamerania ... pričom nebude zvýhodňovaná žiadna svetonázorová doktrína a nebude znevýhodňovaný žiadny zriaďovateľ školy." Nie som právnik, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že v tomto bode svojho programu ide SaS celkom nepochopiteľne nad rámec platnej Ústavy Slovenskej republiky. Ako môže laický štát, ideologicky a nábožensky neutrálny, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, dať štátnym školám možnosť slobodného výberu svetonázorového zamerania? Alebo majú štátne školy nahradiť školy cirkevné? Ak sa všetky školy v jednom meste alebo obci rozhodnú pre rovnaké svetonázorové zameranie, čo si počnú rodičia detí iného svetonázoru? Chvályhodný je však návrh SaS o zrovnoprávnení škôl rovnakého typu bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.
V 92. bode programu SaS sa hovorí: "Pre páry rovnakého pohlavia zaviesť nový právny inštitút životného partnerstva ... Cirkevnú formu uzatvárania životného partnerstva navrhujeme ako prípustnú, závislú od dobrovoľného rozhodnutia registrovanej cirkvi takúto službu poskytovať." Programový prienik SaS v tejto otázke so stranou SMER je veľavravný. Korešponduje s inými konkrétnymi mediálnymi vyjadreniami a rozhodnutiami predstaviteľov SaS. Nepoznám žiadnu registrovanú cirkev či náboženskú spoločnosť v našej krajine, ktorá by takúto iniciatívu bola ochotná podporiť.
V 94. bode svojho programu SaS navrhuje: "Duchovných v ozbrojených silách zamestnávať len pre zahraničné misie." Nerozumiem, prečo by mal byť duchovný zamestnancom Armády SR len vtedy, keď je súčasťou zahraničnej misie. Neviem si predstaviť, ako by sa niečo také dalo realizovať v praxi. Návrh mi síce pripomína dánsky model spred niekoľkých rokov (snáď stále platí), ale keďže SaS túto svoju predstavu bližšie nešpecifikuje, zrejme sama v tejto veci ešte nemá celkom jasno.
Legalizácia marihuany priamo s cirkvou ako takou síce nesúvisí, ale spolu s vyššie uvedenými výhradami ma nabáda v parlamentných voľbách SaS radšej nepodporiť a odovzdať svoj hlas inej strane z pravého politického spektra.
24. feb 2010 o 08:41
(upravené 24. feb 2010 o 08:48)
Páči sa: 0x
Prečítané: 3 586x
Cirkev v predvolebnom programe SaS
Každý volič sa rozhoduje na základe svojich vlastných priorít a kritérií, ktorému politickému subjektu odovzdá vo voľbách svoj hlas. Pre mňa osobne je vo voľbách jedným z hlavných kritérií program politických strán pre oblasť vzťahu cirkvi a štátu.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(296)