Tuning

Niektorí ich vnímajú ako pomätencov, ktorý vrážajú ťažké prachy do áut, pričom by za tie investované financie mohli mať už dve nové. Prečo to títo ľudia robia? Čo ich núti do kupovania stále nových komponentov na ich štvorkolesových tátošov? To sa vám tu budem v nasledujúcich riadkoch objasniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Záber z kultového filmu 2Fast 2 Furious
Záber z kultového filmu 2Fast 2 Furious 

Pre mnohých z vás bol určite prvý kontakt s tuningom niekde na ulici, kde ste sa obzreli za abnormálne hučiacim autom, alebo vás na ňom zaujalo pestré lakovanie, alebo jednoducho iba pekné kolesá. Potom prišli filmy s podtématikou tuningu. Medzi najznámejšie patrí séria Fast and Furious. V súčastnosti sa pracuje na treťom diele. Tu bol však tuning iba sprstrením inak dosť tuctového deja. Ľudia, ktorí sa však tuningom naozaj zauberajú vyzerajú úplne inak. Na ich pracovnom stolíku by ste našli horu tuningovej literatúry, papiere s náčrtkami ich automobilových fantázií a ceruzky. Tuning, ako koníček, sa u mnohých vyvynul ako vedľajší produkt ich aktuálneho zamestnania. Napríklad u automechanikov, kamionistov, alebo predajcov v bazári. Tuning by sa dal definovať ako proces neustáleho vylepšovania dielov na aute za lepšie, odolnejšie, alebo výkonnejšie. Niekedy sa hovorí, že je nekonečný. Toto však nieje úplne pravda. Väčšina majiteľov-tunerov svoje auto 'otuní' a predá, aby si mohol kúpiť ďalšie a znova ho vylepšiť. Však proces od sériového stavu ku automobilu pýšiaceho sa tuningom je nesmierne dlhý, finančne náročný a namáhavý.
Najprv treba mať predstavu. Táto predstava sa môže srodiť v hlave na papieri, alebo v počítači, ako virtuálny tuning. Druhá potrebná vec sú vedomosti. Ak sa púšťam do tuningu, treba vedieť o svojom aute niečo viac, ako len kde sa dolieva voda do stieračov a kde mám rezervnú pneumatiku. Musím mať prehlad o stave automobilu, motore, a o jeho možnostiach. V tretej fáze nastupuje samotný proces vylepšovania. Začína sa úplným odstrojením auta a končí pri drobnostiach ako napríklad pochrómovanie kľučiek, alebo pozlátenie skrutiek v motore. Po štvrté treba auto prezentovať. Najprv na Tuningových zrazoch a ak máte šťastie, tak sa vaše vozítko ocitne aj v špecializovanom časopise.
Tuningu existuje niekoľko druhov:1. Tuning optický-zameraný na výzorovú stránku, motor nepodlieha skoro žiadnym zmenám.
2. Tuning výkonnostný-zameraný na zvýšenie výkonu.
3. Audio tuning- vylepšenie audio-aparatúry
4. tzv. Kompletka tuning- kombinácia predchádzajúcich troch typov, často najdrahší typ tuningu s investovanými čiastkami pohybujúcimi sa v cifrách so šiestimi nulami.
A prečo toto vlastne všetko ľudia robia? Odpoveď je jednoduchá. Tuning je návykový. Ak s ním raz začnete, je veľmi ťažké s ním skončiť.

 

Timotej Jančár

Timotej Jančár

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som 17-ročný študent na gymnáziu v Bratislave. Milovník Jazzu a umenia ako takého. Knihy, hudba a klavír sú mojim únikom z reality. Ako povaha som miešanina sangvinika s melancholikom. Zoznam autorových rubrík:  HudbaSladký život študentskýAround the WorldKritikyPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu