Kto nás ochráni pred epidémiou?

O tom, ako boli z dôvodu hospodárnosti rušené infektologické kliniky a ako boli prehliadané dobové varovania

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na Slovensku už niekoľko dní platia výnimočne prísne opatrenia s cieľom zamedziť nekontrolované šírenie vírusu COVID 19. V krízovej situácii sa ukazuje, ako dôležité je v systéme zdravotníctva hľadieť aj na iné ukazovatele, ako hospodárnosť a efektivita. 

Univerzitná nemocnica Bratislava je dlhodobo kritizovaná za zlé hospodárske výsledky a štátnym nemocniciam ako celku sa vyčíta opakovaná potreba ich oddlžovania. Ako pozitívny príklad sú častokrát exponované súkromné nemocnice, ktoré dokážu hospodáriť bez straty. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Efektivizácia hospodárenia nemocníc stála aj za zrušením viacerých infektologických kliník a oddelení. Uveďme príklad Fakultnú nemocnicu Žilina, kde bolo v roku 2011 zrušené infektologické oddelenie. V tej dobe zaznel z dnešného pohľadu veľmi racionálny hlas hlavného odborníka Min. zdravotníctva pre infektológiu Ivana Schrétera: „Zrušením akéhokoľvek zariadenia dochádza k zhoršeniu dostupnosti pre pacientov a v prípade infektologického zariadenia aj k vyššiemu riziku možnosti zlyhania protiepidemických opatrení". (https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/211037-zilina-si-pre-rusenie-oddeleni-vola-uhliarika/(

SkryťVypnúť reklamu

Jeho varovanie však bolo ignorované a v Žiline tak zažívajú kritickú situáciu: https://myzilina.sme.sk/c/22351781/zilinska-nemocnica-hlasi-dalsich-dvoch-podozrivych-na-koronavirus.html

Pri kritike štátnych nemocníc sa preto do budúcnosti musíme pýtať, koľko infektologických lôžkových oddelení vytvorili dobre hospodáriace súkromné nemocnice, koľko majú dostupných JISiek a ventilácií a koľkým ľudom sú schopné urobiť životne dôležité testy, potvrdzujúce ochorenie COVID 19.

„Nenávidené“ a stratovo hospodáriace Kramáre (UNB) dnes držia stráž pre celé západné Slovensko, v Bratislave ako hlavnom ohnisku nákazy dnes okrem nich nie je žiadna nemocnica schopná čeliť epidemiologickému náporu. Jej funkcie nevie zabezpečiť žiadna existujúca súkromná nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, kritika korupčných nákupov je vždy namieste, aj v prípade štátneho zdravotníctva. Zároveň však platí, že otázka hospodárnosti nie je v prípade poskytovania zdravotníckych služieb vždy rozhodujúca. 

Roman Janciga

Roman Janciga

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Zaujímam sa o históriu a politiku. Som predsedom občianskeho združenia Communio Minerva, ktoré sa venuje knižnému vydávaniu doposiaľ nevydaných spisov a textov. www.cominerva.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu