Aj keď rozhranie Windows 8 vyzerá úplne inak, ako sme boli posledných 25 rokov zvyknutí, a je zaplnené veľkými dlaždicovým ikonami, podobnými tým vo Windows Phone 7, takže na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o úplne iný systém, opak je pravda. Ide totiž len o vonkajšiu podobu a pod týmto rozhraním sa podľa našich amerických kolegov skrývajú stále staré známe Windows so správcom úloh, panelmi nástrojov či prieskumníkom. Nepôjde teda o radikálny rez ako v prípade platformy Windows Mobile, kde aplikácie z nej nemožno použiť pod novším Windows Phone a naopak. Kompatibilita by mala zostať zachovaná, aj keď možno očakávať ako pri každej výraznejšej zmene v operačnom systéme, samozrejme, určité ťažkosti, napríklad so staršími ovládačmi alebo niektorými špecifickými aplikáciami, ktoré sa odvolávajú na špecifické prvky určitého OS.
Dlaždicové ikony vo Windows 8 sa vyznačujú snahou uľahčiť používateľom prácu. Netreba na ne v mnohých prípadoch vôbec klikať, pretože obsahujú informácie priamo v sebe. Napríklad predpoveď počasia zobrazuje aktuálne alebo nastavené údaje. Samozrejme, táto funkcionalita sa dá očakávať len od nových aplikácií. Podporované sú aj gestá, ktorými možno ovládať viac aplikácií, a napríklad pri spúšťaní sa nový program dá umiestniť vedľa už bežiaceho, takže potom môžete ľahko pracovať s oboma.
Samozrejme, naskytá sa otázka, ako to bude s kompatibilitou doterajšieho softvéru. Microsoft tvrdí, že nové aplikácie pre Windows 8 vytvoril pomocou HTML5 a JavaScriptu, takže sú podobné tým, aké by ste hľadali na tablete (a budú ľahko pracovať tak na procesoroch x86, ako aj ARM) a Microsoft si tým necháva otvorené dvere na distribúciu takýchto aplikácií pre Windows 8 priamo z vlastného internetového obchodu. Súčasťou nového OS Windows bude aj Internet Explorer 10 upravený na ovládanie dotykom.
Čo sa týka tradičného softvéru, ako je hoci MS Office či Adobe Photoshop, ten by mal pod novým Windows pracovať tak, ako sme boli zvyknutí, a teda sa bude ovládať bežným spôsobom. Ak budú chcieť výrobcovia pripraviť aplikácie priamo pre Windows 8, budú ich musieť preprogramovať. Vývojárov teda čaká pomerne veľký kus práce. Otázkou však stále zostáva, ako to bude s kompatibilitou aplikácií x86 na počítačoch s procesormi ARM. Microsoft síce tvrdí, že žiadny problém nebude, ale zástupcovia Intelu sú iného názoru a konkrétne vysvetlenie zatiaľ nebolo predložené. Komentátori najčastejšie špekulujú, že pôjde pravdepodobne o nejaký emulátor, ale je otázne, ako sa emulácia inštrukcií x86 prejaví na rýchlosti behu aplikácií. Tu je teda stále veľa nezodpovedaného.
Ďalší problém Windows 8 bude pravdepodobne prijatie takej výraznej zmeny širokou verejnosťou.
Zdroj: computerworld.cz