V pondelok(15. januára 2024) si obyvatelia hlavného mesta Tel Aviv po sto dňoch pripomenuli udalosti zo siedmeho októbra, kedy hnutie Hamas koordinovane zaútočilo na vojenské základne a kibuce v pohraničí pásma Gazy. Počas útoku bolo zavraždených odhadom 1200 ľudí, viac ako 250 bolo unesených.
AKCIA - REAKCIA
Podľa wikipedie bolo z pásma Gazy v období 7 - 31. októbra na Izrael vypálených 8500 rakiet! Ak si niekto myslel, že tento útok ostane bez odozvy, mýlil sa.
S TERORISTAMI SA NEVYJEDNÁVA
Odveta na seba nenechala dlho čakať. Po bombardovaní strategických cieľov vrátane domov popredných predstaviteľov Hamasu Izrael zahájil pozemnú operáciu, ktorej hlavným cieľom bola záchrana rukojemníkov, úplne zničenie teroristov a ich podporných štruktúr.
Počet civilistov zabitých pri izraelskom bombardovaní sa k dnešnému dňu odhaduje na 24000(túto informáciu nie je možné overiť, číslo je pravdepodobne nadhodnotené). Zadržiavaných je stále 130 rukojemníkov(ak sú ešte na žive). Niektorí sa počas dočasného prímeria po výmene zajatcov dostali domov k rodinám, iní sa počas bojov stali obeťami odvetnej reakcie Izraela.
ODVRÁTENÁ STRANA MOSLIMSKÉHO SVETA
Podľa odhadov židovského štátu sa v pásme Gazy(rozlohou sa rovná Bratislave) malo nachádzať 500 kilometrová sieť tunelov. Podľa posledných informácií by však toto číslo malo byť 3 až 4 krát vyššie. Odkiaľ vzali teroristi miliardy na stavbu tohto kolosu môžeme len hádať.
To že Hamas využíva vlastné obyvateľstvo ako živý štít nie je žiadna novinka. Raketové základne na strechách nemocníc a sklady zbraní pod nimi sú tu miestnym štandardom. Keď ale sfanatizované obyvateľstvo napriek mnoho početným výzvam Izraelskej armády odmieta opustiť oblasť útoku, logika ide mimo. Výsledkom sú čísla obetí, nad ktorými sa pozastavuje väčšina sveta.
Sto dní po útoku na Izrael mesto Gaza takmer celé prakticky ľahko popolom. Boje sa presunuli na juh. Aký bude osud rukojemníkov a Palestíncov po skončení tejto vojny sa možno dozvieme v nasledujúcich sto dňoch.