Matematika a Právo, problém KDS a KDH

Za komunizmu sa nemohol každý slobodne rozhodnúť a študovať to, čo by chcel. Rizikovou skupinou boli veriaci ľudia. Iné videnie sveta bolo dôvodom, pre ktorý si museli vybrať odbor, v ktorom bolo kvázi všetko dopredu dané a nebolo možné do neho vsúvať vlastné myšlienky, ktoré by „škodili" spoločnosti. Teraz títo ľudia vedú aj strany hlásiace sa ku kresťanstvu a je to problém.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu

V jednom z minulých článkov som sa venoval tomu, prečo si myslím, že Matematika a Právo sú slabým predpokladom na vedenie politickej strany? Teraz sa pokúsim aplikovať to na súčasné strany, ktoré do popredia asi najviac presadzujú kresťanské hodnoty. Donedávna sa jednalo len o jednu politickú stranu - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Po nezhodách v jej vedení z nej odišli niektorí poslanci, ktorí následne vytvorili novú stranu - Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS). Vrcholných predstaviteľov oboch strán spája vyštudovanie práve toho, čo dovoľoval bývalý režim veriacim, najmä odboru prírodných vied, práva, prípadne stavebnej fakulty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po rozdelení strán vznikla tak trochu zaujímavá situácia. Novú stranu KDS sa totiž rozhodli vytvoriť štyria absolventi prírodných vied, tí, ktorých na škole učili, že všetko je raz tak a nemôže byť inak tj nie je o čom diskutovať (1+1=2; 2x3=6; Slnko je stredom slnečnej sústavy a pod.). Traja z nich dokonca vyštudovali čistú matematiku - Vladimír Palko, František Mikloško i Pavol Minárik. Považujem síce za samozrejmé, že ani v náboženstve nemožno nájsť vo všetkom kompromisy, ale treba sa o ne neustále pokúšať. Toto môže byť pre matematika problémom, ktorý si ani nemusí uvedomiť. Stále ho to núti tvrdo trvať na tom, o čom je vnútorne presvedčený, že je jedinou pravdou a iná možnosť jednoducho ani nemôže existovať. Pri presadzovaní vecí, ktoré sú pre spoločnosť nevyhnutné je niekedy dobré mať aj takúto vlastnosť, ale v situácii, keď je potrebné sa dohodnúť na niečom kompromisnom ako trvať iba na svojom sa to stáva veľkou nevýhodou.

SkryťVypnúť reklamu

KDH viedli doteraz len dvaja predsedovia. Od roku 1990 to bol Ján Čarnogurský a od roku 2000 dodnes je to Pavol Hrušovský. Obaja vyštudovali pre zmenu zase právo. Poznajú teda normy (ako kedysi farizeji a zákonníci) a majú v sebe zakódované to, že riešenia na všetko už boli niekde napísané a sú platné rovnako pre všetkých. Snažia sa preto do bodky dodržiavať to, čo je ustanovené zákonom. Boli by možno najradšej, ak by na všetko boli zákony a nebolo by potrebné o ničom diskutovať. Toto nie je realitou, keďže spoločnosť sa neustále vyvíja a napríklad aj pri posudzovaní trestných činov sú dnes súdy donútené prihliadať i na rozličné okolnosti, ktoré ľudí doviedli až k skutkom. Zákony sa dnes menia síce pomerne často, ale za komunizmu to nebolo až také obvyklé. To, čo sa ako študenti vtedy naučili, sa snažili jednoducho aj dodržať. Pravda bola zákonom a naopak. Dohodnúť sa nebolo na čom. Preto, ak sa niečo vymyká starým normám, tak môžu mať právnici neriešiteľný problém prijať to, podobne ako prírodovedci.

SkryťVypnúť reklamu

Minulosť KDH je „poznačená" právnikmi a matematikmi v jej vedení. Teoreticky je možné, že strana mohla mať a z času na čas aj má z tohto dôvodu stále problém vyjednávať a uzatvárať racionálne dohody ako vo vnútri strany tak i z členmi iných strán. Nový vietor do KDH by mal priniesť technik Ján Figeľ, ktorý by mal na jeseň prevziať vedenie strany. Je však otázne, čo to strane prinesie, keďže sa doteraz neprezentoval ako výrazná vedúca osobnosť. Ak sa pozrieme na iných členov dnešného vedenia KDH tak vidíme taktiež iných absolventov STU resp. SVŠT (Július Brocka, Mária Sabolová, Pavol Tarcala), „zabudnutého" matematika (Martin Fronc) a novodobého právnika (Daniel Lipšic). Nechcem nikoho uraziť, ale nik zo spomínaných nemá skúsenosti manažéra a ani nevyštudoval žiaden odbor, ktorý by ho vyslovene predurčoval na vedenie akejkoľvek skupiny ľudí. Je teda otázne ako sa strana vysporiada so svojou budúcnosťou bez človeka, ktorý by toto aspoň z časti spĺňal? Je ním Ján Figeľ alebo skôr či neskôr bude strana nútená nájsť vo svojom vnútri niekoho iného? Aký osud čaká KDS, ak má naozaj slabý predpoklad uzatvárať dohody ako o tom vraví vzdelanie vedúcich predstaviteľov strany?

SkryťVypnúť reklamu

Má teda Matematika a Právo vplyv na vedenie skupiny ľudí alebo politickej strany? Podľa mňa určitý môže naozaj mať. Matematika ovplyvňuje politiku najmä KDS, Právo okrem KDH aj politiku Smeru (Fico, Kaliňák) a HZDS (Mečiar, predtým i Gašparovič).

Námet tohto článku vznikol na základe rozhovoru s vyučujúcim Filozofie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, ktorý patril svojho času k zakladajúcim členom KDH.

Ján Drotován

Ján Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bratislavčan s vlastným pohľadom na veci, pochádzajúci z mnohodetnej kresťansky založenej rodiny. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaMédiaBratislavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu