Vzor nesmie obsahovať X aj s menom vybraného kandidáta

Počas voľby sa v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie, a v ich bezprostrednom okolí zakazuje presviedčanie za voľbu alebo proti voľbe niektorého z kandidátov (§15 ods. 13 zákona č. 46/1999 Z.z. o spôsobe voľby prezidenta SR).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Prezidentská štandarda
Prezidentská štandarda (zdroj: www.prezident.sk)

V sobotu konečne prichádza volebný deň D. Predtým, ako pôjdete voliť prezidenta, by som Vás chcel poprosiť o to, aby ste tiež prispeli svojim dielom k spravodlivému výsledku 2. kola prezidentských volieb. Napríklad aj tým, že si všimnete, ako sa správajú členovia komisie, či je všetko tak, ako má byť?

Píšem o tom, pretože som sa dopočul o možnom pokuse ovplyvňovania výsledkov volieb 1. kola aj takým spôsobom ako je uvedené v nadpise, konkrétne v Žilinskom kraji. Máme tu kolo druhé a je podstatné, aby všetko bolo košer a zvíťazila by opäť spravodlivosť a morálka. Členovia komisie majú určite vážnu úlohu vo voľbách, ale je dôležité, aby nerobili „nadprácu". Podľa Elektronického lexikónu slovenského jazyka (SLEX) je VZOR predloha na mechanické alebo umelé napodobňovanie. Takže, ak sa človeku vnucuje niečo ako vzor, tak je náchylný podľa neho aj konať. Pri voľbách to platí najmä o nerozhodnutých voličoch, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou označia práve toho kandidáta, ktorý je vyznačený na takomto vzore. Kde je spravodlivosť a možnosť slobodne sa rozhodnúť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netreba zabúdať napríklad aj na to, že členovia komisie sú povinní úctivo sa správať voči voličom. Toto je ohrozené, ak by boli nebodaj pod vplyvom alkoholu, čo sa žiaľ tiež občas v niektorých komisiách stáva.

Na doplnenie: Okrem členov komisie nesmie vo volebnej miestnosti chýbať: zástava SR, zapečatená volebná urna (príp. i prenosná), miesta na úpravu hlasovacieho lístka, dva zoznamy oprávnených voličov, hlasovacie lístky, hlasovacie obálky a miesto na úpravu hlasovacích lístkov, umiestnené tak, aby bola zachovaná tajnosť hlasovania. Na prípadne nedostatky je možné upozorniť popri členoch samotnej okrskovej komisie aj zástupcov obce, mestskej časti, ktorí zodpovedajú za pokojný priebeh volieb. Ak sa aj tam nedovoláte spravodlivosti, je možné kontaktovať obvodnú alebo ústrednú volebnú komisiu. Viem, že tieto možnosti neznejú lákavo, ale aj pomocou nich je možné učiniť spravodlivosti zadosť alebo žeby nie?

SkryťVypnúť reklamu

Je nezmyslom hrať sa na spravodlivé a slobodné voľby, ak to tak nie je. Je na každom z nás, aby podvod a nespravodlivosť nemali šancu.

Ján Drotován

Ján Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bratislavčan s vlastným pohľadom na veci, pochádzajúci z mnohodetnej kresťansky založenej rodiny. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaMédiaBratislavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu