Dlhšie sa zoberám športovou výživou a vecami s tým súvisiacimi a najmä teoretickými poznatkami ohľadom športovania. V posledných rokoch získal na popularite najviac beh.
Beh sa doporučuje v každom veku. Pre mladých, aj pre starých. Medzi fyzické výhody behania patrí zníženie hmotnosti, zlepšenie imunity a spánku, ochrana pred osteoporózou a zníženie tlaku.
Zaujímavé sú aj psychické vplyvy behania pre zdravie. Sem patrí zvýšenie sebavedomia, i ntenzívnejší pocit šťastia, zníženie napätia a agresivity, lepšie zvládanie stresu, depresií a úzkostí.
A endorfíny – to je moje.
Vraví sa, že ak niekto bežal viac ako 10 krát, tak už neprestane. Mne sa to stalo už po troch behoch.
Ale pekne postupne. Dlho, ale že vážne dlho som sa nevedel k behu odhodlať. Doma už boli kúpené tenisky a kraťasy. Dva roky som sa pripravoval na prvý beh. Dva roky výhovoriek. Až keď sa kolegovia dohodli, že pôjdu na Night Run, povedal som si, že by to mohla byť dobrá príležitosť začať behať.
Mojou výhodou bolo, že som už mal celkom slušnú kondičku. Obul som si dva roky pripravené tenisky, obliekol kraťasy a tričko a šiel som behať. Pri prvom behu som chcel skúsiť, koľko prebehnem v kuse bez kráčania. Na moje veľké prekvapenie to bolo hneď 10km. O to viac som dostal chuť zopakovať si beh.
Na začiatku to bolo o nájdení správnej techniky a o prekonaní môjho najväčšieho problému – dýchania. V mladosti som behával šprinty a tak som už od začiatku začínal vo vysokom tempe. Stále sa musím po štarte brzdiť. Už od mala, keď sme ešte behávali na škole, vždy som mal pichanie v boku. Našťastie sa ukázalo, že to nebolo od zlého dýchania.
Dýchanie sa mi podarilo natrénovať pomocou základného jógového dýchania. A to som ani netušil, že ho neskôr využijem priamo na jóge.
Postupne sa z behu začala stávať závislosť. Či je horko, dážď či vietor – stále behávam. Vždy keď viem, že mám ísť dlhšiu cestu pešo, premýšľam ako to odbehnúť. A pri nahnutí sa dopredu ma to do behu až núti.
Nepoznám nič lepšie na vyčistenie hlavy. Začínal som so slúchadlami. Bál som sa toho, čo sa mi bude preháňať hlavou. Po lepšom dni má človek nad čím rozmýšľať. A niekedy, že aj dosť. Pri behu je na to času a času. Už len hodina denne krásne prevetrá hlavu.
Čudovali sme sa, keď nás učili programovať bez počítača. Písať a kresliť. Človek sa tak inak pozrie na problém. Keď sedí za počítačom, láka ho to skúšať a nepríde ani na základné chyby riešenia.
To isté je pri behu. Človek beží a v hlave sa mu tvoria rôzne riešenia problémov. A keďže je čas sa nad nimi zamyslieť, ľahšie sa vyberie správne riešenie.
Po Night Rune v Bratislave som sa prihlásil na ešte zopár pretekov. Bežať v skupine je úplne super zážitok. Behám bez slúchadiel. Mám rád ten zvuk veľkého počtu tenisiek. Je to až hypnotizujúce. Na väčšine pretekov sa dokážeme aj porozprávať. Netušil som, že bežecká komunita je taká veľká. V Trnave funguje skupina bežcov, kde môže trénovať každý.
Bol som si skúsiť jeden taký tréning. Rozbeh – dve kolá rýchlosťou akou mám problém bežať počas pretekov. Pokračuje sa krátkymi šprintmi. Hlavnou časťou tréningu boli 300m rýchle behy a 100 metrov chôdza. 10 krát rýchlejší, 8 krát pomalší. Po 5 kolách som si vravel, že by som sa mal preradiť medzi pomalších, ale nakoniec som to zvládol. Endorfínov som mal na celý týždeň.
Vždy som mal sen odbehnúť maratón. Lance Armstrong o maratóne povedal, že je to ťažší šport ako cyklistika. Pri cyklistike viete prestať pohybovať nohami. Pre behu nie.
Dnes je celkom jednoduché si nájsť, alebo dať spraviť plán tréningu na maratón. Jediné čo je potrebné je vydržať. Zatiaľ sa mi darí a beh mi prináša do života veľa radosti a aj pokoja.
A prečo lietanie? Paul E. Richardson vo svojej knihe Behanie je lietanie píše, že počas behu, je bežec až 76% času vo vzduchu. A tak z 10km behu, je 7,6km vo vzduchu.