Pád Eurozóny je self-fulfilling prophecy

to znamená, že pád Eurozóny je istý pokiaľ sa o ňom neprestane hovoriť. A hovorí sa  o ňom čoraz viac a častejšie. Eurozóna padne len preto, lebo sa možnosť, že padne pripustila a začalo sa o nej vážne hovoriť na verejnosti. Jej osud nezávisí v prvom rade od finančných trhov, centrálnych bánk, analytikov, či politikov, ale v prvom rade od blbej nálady konečných spotrebiteľov, o rast ktorej sa všetci menovaní statočne a čoraz intenzívnejšie usilujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Ak má konečný spotrebiteľ blbú náladu z možnej straty zamestnania, či z neistej budúcnosti vlastnej meny, tak redukuje svoju spotrebu. Ak konečný spotrebiteľ redukuje svoju spotrebu, tak firmy redukujú svoj predaj, výrobu, investície, zisk a zamestnancov. Ak sa stane konečný spotrebiteľ nezamestnaným, alebo ak silnou neistotou straty zamestnania bude trpieť dlhodobo, tak bude mať ešte blbšiu náladu a zredukuje svoju spotrebu až na úplné minimum.

Ak spotrebiteľ zredukuje svoju spotrebu na minimum, tak firmy končia. Ak firmy končia, tak začnú produkovať ďalších spotrebiteľov s blbou náladou a minimálnou spotrebou, ďalšie banky s klasifikovanými úvermi a ďalšie firmy s dubióznymi pohľadávkami. A títo všetci začnú produkovať ďalších a ďalších spotrebiteľov s blbou náladou a minimálnou spotrebou. Špirála sa roztočí a na konci môže byť len všeobecný hospodársky kolaps.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát, ktorý sa musí postarať o nezamestnaných nedostane žiadne dane ani zo spotreby, ani zo zisku lebo spotrebu aj zisky zredukovali tí spotrebitelia s blbou náladou. Ak štát nedostane toľko daní čo potrebuje, tak ich buď začne firmám a bankám percentuálne zvyšovať, alebo si ich pôjde požičať na finančné trhy. Ak začne korporátne dane zvyšovať napr. štát na Slovensku, korporácie mu odtiaľto zutekajú a nechajú tu len ďalších spotrebiteľov s blbou náladou a minimálnou spotrebou a ešte menšiu daňovú kapacitu pre štát.

Ak si ten štát pôjde požičať na finančné trhy v situácií v akej bude mu buď nepožičajú, alebo dostane vysoké úroky. Ak tie úvery bude chcieť splatiť, bude musieť znova pozvať ku kase spotrebiteľov aj firmy s blbou náladou ... A znova a znova sa bude nálada, hospodárske výsledky firiem, výber daní a nezamestnanosť zhoršovať.

SkryťVypnúť reklamu

Tak tu nad tým rozmýšľam, pritom točím glóbusom a pozerám kam by bolo v najhoršom treba emigrovať. A zrazu mi došlo ako to vyriešim. Budem všetko vidieť pozitívne a stanem sa spotrebiteľom s dobrou náladou. Dokážem to hneď zajtra tým, že si pôjdem do obchodu kúpiť nový glóbus. Ale určite si vyberiem nejaký iný, lebo na tomto fakt neviem nájsť krajinu kde by to bolo podstatne lepšie.

Ján Galan

Ján Galan

Bloger 
  • Počet článkov:  247
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Občan SR, Crisis & Change Interim Manager (D x V x F > R)Krízy podnikov aj celých brandží z nejakých lokálnych dôvodov vždy boli a vždy ich nakoniec vyriešil trh. Ale dlhovú a kvôli nej hospodársku krízu mohli politici spôsobiť iba preto, lebo im na to občania prenechali dostatok moci a peňazí. Je najvyšší čas im jedno aj druhé podstatne zredukovať. Zoznam autorových rubrík:  Krízový manažmentNezožerme im všetkoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu