
SPRÁVA ŠKOLSKEJ INŠPEKCIE (ŠI) (6.12.2024) POTVRDZUJE NUTNOSŤ NAŠTARTOVANÝCH ZMIEN VO VZDELÁVANÍ
Dnes na tlačovej konferencii sme sa zamerali na dôležité témy, ktoré ovplyvňujú naše školstvo. V súčasnosti je najväčším problémom spôsob, akým sa vyučuje – výklad, ktorý nerozvíja kritické a analytické myslenie žiakov.
„Tieto zistenia sú kľúčové nie na kritiku, ale na získanie pravdivého obrazu. Ten nám umožní lepšie podporiť školy, učiteľov a učiteľky tam, kde je to najviac potrebné,“ zhodnotil minister školstva Tomáš Drucker .
Správa štátnej školskej inšpekcie zdôrazňuje potrebu kurikulárnej reformy, ktorá prinesie:
Modernizáciu vzdelávacieho systému, zamerané na kritické myslenie
Zlepšenie vzťahov, motivácie aj spolupráce medzi pedagógmi a žiakmi
Prezentačné zručnosti a riešenie komplexných problémov
Zabezpečenie pre každé dieťa prístup k primeranej podpore
Umožní lepší manažment škôl a investície do moderných učebných pomôcok
Našim cieľom je vzdelávanie, ktoré napreduje s dobou!
Nuž, na ministerstve a ŠI zas objavili tri skupenstvá vody. Na Slovensku veríme Putinovi, Kotlárovi, Ficovi a Blahovi. Čím to asi tam môže byť, ako totálnou absenciou kritického myslenia, však?
A ako ho zlepšiť? Motivácia, vzťahy, pomôcky, vedenie k riešeniu komplexných úloh... áno ministerstvo si splnilo, takzvanú "zaškrtávaciu" úlohu (to je taká, ktorá sa len v zozname úloh formálne zaškrtne a potom sa argumentuje: "veď sme to hovorili...") a prezentovalo prostriedky na zlepšenie kritického myslenia. Problém je v tom, že klasicky odprezentovalo "ČO?" treba robiť, ale zabudlo na to najdôležitejšie: "AKO?"
Pretože tu by musel minister aj ŠI konštatovať, že na to bude treba asi aj učiteľov, ktorí dobre chápu potrebu tejto zmeny, sú ochotní ju realizovať a za to dostanú spravodlivú odmenu. Toto ale nikde v texte nie je spomenuté. A to je kameň úrazu, pretože systém práce učiteľov sa bude musieť radikálne zmeniť a to znamená každého preškoliť do takej hĺbky, akú si na ministerstve nedokážu predstaviť. Najhoršie je, že fungovanie v novom vzdelávacom systéme neučíme ani učiteľov, ktorí m omentálne študujú na vysokých školách, takže nakoniec bude treba preškoliť aj tých.
To znamená tisíce a tisíce hodín čítania, sledovania a bolestného skúšania nových metód, prostriedkov a foriem u ľudí, ktorí desiatky rokov fungujú v zabetónovanom systéme vzdelávania.
Ponúkam tri základné otázky, ktoré si musia na ministerstve položiť a samozrejme aj na ne odpovedať:
Ako chce ministerstvo presvedčiť takú masu ľudí na zmenu spôsobu vzdelávania (pretože prinútení od šk. roku 2026/2027 už sú) Pretože robiť niečo z donútenia, alebo v dôsledku vnútornej motivácie, je obrovský rozdiel.
Ako chce učiteľov k takémuto počinu motivovať?
(Mohlo by sa zdať, že prvá a druhá otázka sa pýta na to isté, ale kritickým myslením sa dá pobadať rozdiel)
A nakoniec, ako chce udržať (nalákať, neodradiť) mladých učiteľov v školstve, ktorí sa vlastne 5 rokov učili nepotrebné metodiky?