Primárky pre pravicu?

Prieskumy verejnej mienky osobne považujem za presný súčet nie celkom presných čísiel, ale čiastočne ich do úvahy brať treba. Ten posledný týkajúci sa prezidentských volieb odokrýva hneď niekoľko zaujímavých informácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nie je prekvapením, že v prvom kole jednoznačne vyhráva súčasný premiér. Zaujímavejšie však vyznievajú výsledky prieskumu v kontexte šancí pravicových kandidátov. Naozaj ma prekvapili čísla, ktoré predstavujú pomer podpory pre kandidátov najmä vo vzťahu ku kandidátom, ktorých navrhli pravicové politické strany. Pravicoví stranícki kandidáti celkom výrazne zaostávajú za kandidátmi občianskymi. Inak povedané, aktuálne výsledky prieskumu celkom jasne posielajú tradičné politické pravicové strany mimo súboj o prezidentské kreslo v druhom kole, čo možno považovať za výsledok nespokojnosti pravicových voličov. Relevantne sa teda môžeme spýtať - je prvé kolo prezidentských volieb akýmisi pravicovými primárkami?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Andrej Kiska, ktorý sám seba len veľmi ťažko definuje na politickej osi pravica - ľavica a Milan Kňažko sú podľa posledného prieskumu kandidátmi, ktorí majú najväčšiu šancu dostať sa do druhého kola prezidentských volieb. Pavol Hrušovský, ktorý sa teší podpore najsilnejších pravicových politických strán výrazne zaostáva a navyše sa zhruba na jeho úrovni pohybuje aj ďalší takmer KDHák Procházka. To, že SaS zvolila nesprávnu taktiku a nepodporila Hrušovského dokazuje aj fakt, že pána Osuského predbieha (dúfam, že mi prepáči) aj menej kvalitná politická kandidátka ako je on sám, Helena Mezenská, ktorá je podporovaná iba časťou svojho vlastného klubu OĽANO. Ak sa teda máme baviť o hypotetických primárkach pre pravicu, čiastočne by som súhlasil a to najmä kvôli tomu, že prieskumy (aj keď ich relevantnosť nepovažujem za absolútne smerodajnú) hneď na začiatku hovoria jasnou rečou - pravica (opäť) horí. Či pohorí úplne sa dozvieme po prvom kole, ale už dnes sa môžeme celkom reálne zapodievať touto myšlienkou, pretože stav politickej pravice má reálne výsledky - občania tejto krajiny ich majú jednoducho plné zuby a radšej podporia občianskeho kandidáta vo všeobecnosti, ktorý je z politického hľadiska v zmysle ideológie a následných krokov relatívne veľkou neznámou. Inak povedané, pravičiari nemajú koho voliť.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte jedna vec, ktorú si v tomto kontexte nemôžem odpustiť. Nech už do druhého kola spolu s Robertom Ficom postúpi ktokoľvek, prial by som si, aby sa celá kampaň neniesla v duchu „boja proti Ficovi", pretože je to nezmyselné a irelevantné. Aj keby súčasný premiér boj o prezidentské kreslo nevyhral, minimálne ďalšie dva roky bude vykonávať mandát predsedu vlády a preto hneď kvôli tomuto prvému (a mohol by som pokračovať) dôvodu je hlúposť, aby ostatní kandidáti stavali svoju kampaň na boji proti Ficovi. Otázkou ale je, čo plnohodnotné ponúknu kandidáti s malými alebo žiadnymi politickými skúsenosťami a čo ponúknu stranícki pravicoví kandidáti, keď ich dlhodobá rétorika v zmysle „lebo Fico" jednoducho nefunguje, čo potvrdzuje aj posledný spomenutý prieskum. Sám som zvedavý, ale myslím, že prekvapenie sa v zmysle poslednej vety aspoň pre mňa konať nebude.

Ján Hrubý

Ján Hrubý

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek so svojim pohľadom na spoločnosť a svet, v ktorom žijeme. Ústredný tajomník MSD Zoznam autorových rubrík:  politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu