Atomóvá Ukrajina a jódové tablety u vás doma....

Písmo: A- | A+

Nie, tento článok nebude o Černobyle, ale o tom ako Ukrajina pasivitou Západu a aktivitou Ruska získala morálny a do istej miery aj právny nárok na jadrové zbrane. Budapeštianske memorandum (pozri tu) jasne hovorí a zaväzuje zúčastnené strany o zachovaní integrálnej celistvosti Ukrajiny a nemožnosti prekresliť existujúce (vtedajšie) hranice. Toto memorandum bolo podpísané Borisom Jeľcinom, Billom Clintom, Leonidom Kučmom a Johnom Majorom a neskôr svoje podpisy dokonca pridali aj Francúzsko a Čína za účelom odzbrojenia Ukrajiny od jadrových zbraní.

Ukrajina si svoj medzinárodný záväzok splnila a pravdupovediac doplatila na to. Okrem mnohých iných precedensov, ktoré sa udiali s anexiou Krymu v blízkej budúcnosti môžeme byť svedkami ďalšieho a to  nuklearizácie Ukrajiny, čo povedie len a len k eskalácii napätia. Avšak má Ukrajina aj inú možnosť, ako nemať jadrové zbrane? Samozrejme, že má, ale dovolím si tvrdiť, že v tejto situácii nemá nik zo zúčastnených strán žiadny morálny nárok im to zakázať. Získať jadrové zbrane by nemal byť pre Ukrajinu problém, keďže technológiu na to majú a ako sme už spomínali, momentálne aj vcelku dobrú motiváciu. Ostatné detaily, ohľadom možnej realizácie a získania obohateného uránu, dúfajme vedia (slovenské) tajné služby, ak samozrejme nie sú plne vyťažené sledovaním politikov naprieč politickým spektrom.

Skúsme si spolu predstaviť, aké dôsledky by mala teda "Atómová Ukrajina" pre Slovensko. Mali by sme suseda, ktorý by vlastnil jadrové zbrane. S ich premenlivou politickou situáciou, by sme boli pomaly ako Južná Kórea, ktorá musí byť neustále v strehu pred svojím severným susedom. Mimochodom, kúpte si jódové tablety predtým, ako sa vypredajú. Ďalej, Pacifistickou a Západnou nečinnosťou (rozumej USA a EU) a Ruskou agresivitou Ukrajina získala nárok na jadrové zbrane. Čiže krajina, ktorá ak nebude mať na výber a bude ich možno musieť použiť pred totálnym rozdelením krajiny, ak ich samozrejme pred tým neukradnú povstalci alebo vojenskí zbehovia.

Ukrajinskú skúsenosť s atómovou minulosťou už máme, skúsme spraviť všetko preto, aby sme ich nemuseli mať aj s Ukrajinou s atómovou budúcnosťou a čosi bližšími ruskými hranicami.

 

P.S Autor tohto článku, veľmi dúfa, že sa mýli a nič podobné ani náhodou nehrozí. Avšak, autor si nevedel pred pár mesiacmi ani len predstaviť prekresľovanie hraníc len niekoľko sto kilometrov od slovenských hraníc.

Skryť Zatvoriť reklamu