Už je to viac ako dvadsať rokov, odkedy čítam o potrebe prechodu na obnoviteľné zdroje energie a zelenú ekonomiku. Za ten čas vzniklo mnoho scenárov, ako by to mohlo prebehnúť a niektoré časti sa už začali aj realizovať. Pravdou však je, že ak by sme to spolu ako ľudstvo chceli dosiahnuť čo najskôr, tak by sa to dalo urobiť pomerne rýchlo. Muselo by však ísť naozaj o spoluprácu celej populácie Zeme, ktorú chceme zachrániť bez reptania a výhovoriek. Predstava niečoho takého vo mne vyvoláva vážne pochybnosti realizácie tejto utopistickej myšlienky, na druhej strane sa zase dá s takýmto cieľom celkom pekne pohrať a pouvažovať o oblastiach, v ktorých majú prebehnúť jednotlivé zmeny. Skutočne je potrebné to porozdeľovať na menšie časti, rozložiť v čase a tak sa o tom dá lepšie uvažovať. V prvom rade ma napadá otázka, koľko to bude stáť, ďalej čoho všetkého sa budeme musieť vzdať a čo všetko budeme musieť dobrovoľne urobiť pre úspešné prevedenie prechodu na obnoviteľné zdroje. Na zdroje ako je veterná, slnečná, vodná, jadrová a geotermálna energia. K zdrojom energie je potrebné zaoberať sa prenosovou sústavou a samotnou spotrebou energie na prácu. Zatiaľ najčastejšie čítam o splnení dvoch cieľov. Prvým je prechod do roku 2030 na 50% obnoviteľných zdrojov energie a druhým je prechod do roku 2050 na 100% obnoviteľných zdrojov energie. Niektoré krajiny si dávajú aj odvážnejšie ciele, zatiaľ ich však nemajú splnené, nie sú však od toho ďaleko. Za obdobie dvadsať rokov sme sa posunuli dopredu vo vývoji a výrobe technológie. Na začiatku boli tie solárne a veterné elektrárne drahé, náročné na výrobu a mali menšiu účinnosť. Životnosť ani nestojí za reč. V dnešnej dobe klesla cena veterných turbín a solárnych kolektorov tak, že môžeme hovoriť o najlacnejšej možnosti výroby elektrickej energie s dostupnosťou pre každého. Teda pre každého, kto má na to peniaze. Sú na svete chudobné štáty bez prostriedkov a nemôžu si jednoducho dovoliť kúpiť ani túto najlacnejšiu možnosť. Týmto štátom by mali pomôcť bohaté štáty a hlavne producenti ropy, uhlia a zemného plynu spolu s najväčšími spotrebiteľmi.
Prechod na obnoviteľné zdroje energie by mal mať svoje číslo, ktoré by sme pochopili všetci rovnako. Dnes sme vlastne v dobe, kde sa prepočítava všetko čo je možné na peniaze, takže aj táto oblasť by mala mať svoju hodnotu. Bohatšie štáty a silné ekonomiky sveta majú určite tieto náklady potrebné na prerod do zeleného sveta veľmi dobre zrátané, len sa o tom príliš často nehovorí. Počas toho ako si čítavam rôzne články, som sa s podobnými prepočtami stretol viackrát a dokonca som videl aj videá na YouTube, kde sa tomu seriózne venovali. Samozrejme, že to nebolo na nejakých podradných kanáloch na zosmiešnenie klimatickej zmeny, ale fakt na serióznych kanáloch. Ani vo sne mi nenapadlo, aby som si jednotlivé články zapisoval ako hodnoverné a použiteľné zdroje informácií na písanie nejakého blogu. Veď načo, na internete predsa jednoducho nájdete všetko. Priznávam, že to bola chyba a teraz by sa mi to náramne hodilo, keď chcem vlastne porovnať celosvetové náklady prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Otázka, koľko nás to bude stáť je pomerne jednoduchá, ale nájsť na ňu odpoveď mi dáva poriadne zabrať. Potrápil som počas niekoľkých dní aj umelú inteligenciu, ale aj jej sa "zapiekli obvody". Pôvodne mi išlo o porovnanie toho čo nás to bude stáť s odhadom potenciálnej škody, ktorú nám spôsobí klimatická zmena ak sa tomuto prechodu nebudeme venovať. Amerika a Európska únia to mali zatiaľ zo všetkých najlepšie spracované. Podľa YaleEnviroment360 by to teda malo byť spočítané na sumu 73 triliónov amerických dolárov až do roku 2050 rozložených najviac do roku 2030 a do roku 2050 už po menších častiach. K tomu treba počítať aj s priamym zachytávaním co2 z atmosféry, čo si bude vyžadovať tiež poriadne zamakať a s prirodzenými metódami zachytávania uhlíka, ako je zalesňovanie. Druhé číslo je 110 triliónov amerických dolárov, ak tomu nebudeme pomáhať zmenou nášho správania a dopad bude rapídne horší. Bol by som veľmi rád ak by sa podrobná správa vypracovala každý rok v januári, bola zverejnená všade kde sa to dá, aby sme vedeli na čom sme, kam smerujeme a aké tvrdé to bude. Potom by sme sa už nemali na čo vyhovárať. Možno by to stačilo na zmenu a pomohlo by nám to rozhodovať sa lepšie pre klímu. Dúfam vo vedecký pokrok, ktorý by nám pomohol v snahe byť nefalšovane zelenší. Mohlo by to byť jednoduchšie napríklad s jadrovým fúznym reaktorom, alebo s efektívnejšími solárnymi kolektormi. Zatiaľ je to v nedohľadne, tak budem robiť aspoň to, čo sa dá spolu s vami. Čísla, ktoré som našiel sa mi nepozdávajú a ani nepáčia. Naďalej sa teda budem prehrabávať v textoch, kde ich čoskoro nájdem aspoň pre osobnú spokojnosť a doplním do textu
https://www.unep.org/resources/emissions-gap-report-2024 - správa o klíme UN. Dosť podrobná správa o aktuálnom stave a aj o tom čo by sme mali urobiť. Sú v nej popísané tie rôzne scenáre a dosť podrobne.
https://www.irena.org/ Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje energie
https://www.ipcc.ch/ Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC)