Otvorená výzva Hollywoodu

Písmo: A- | A+

Vážení umelci, režiséri, scenáristi, producenti, herci a všetci, ktorí máte chuť zažiť nemožné. Dovoľte mi, aby som Vám predstavila svoj námet na úspešný akčno-dramaticko-komediálny detektívny trhák, vďaka ktorému jedno oko nezostane suché (či už zo smútku, strachu alebo šťastia).

 DLHOSTAV

Dĺžka filmu: podľa vôle ľudu  Réžia: Národ SR

V hlavných úlohách:

Najväčší frajer: Robert Brús Filis  Najväčší zloduch: Lord Voldemord Širokánsky

Kšeftokaz: Elfka Aneta s družinou Najväčší truľo: Mr. Figelín

Najväčší chudák: Neohrozený hrdina: Kali

1: Ovčan Slovenský Neborák sudca: výber ešte v procese

2: Živnostník Malý

 ÚVOD

Píše sa rok 2010. Robert Brús Filis je premiérom krajiny zvanej Čistý Koruptistan, jeho nekamarát Lord Voldemord Širokánsky, ktorý vlastne skoro ani neexistuje, je hlavným akcionárom firmy Dlhostav, jednej z najúspešnejších koruptských firiem, aspoň čo sa štátnych zákaziek týka. Títo dvaja nekamaráti sedia spolu na hokeji a dumajú, kde zarobiť nejaké to euro navyše. Filis dostane výborný nápad, aby Lord postavil diaľnice aspoň za 9 miliárd Eur. Všetko ide ako po masle, Lordova firma zákazku dostane, veselo nakupuje a investuje, míňa a teší sa na svetlé zajtrajšky. Ale príde hrôza v podobe volieb a chvíľkové osvietenie Ovčana Slovenského, ktorý jediný má moc rozhodnúť, kto bude premiérom, kto bude rozdeľovať peniaze a vytvárať pravidlá v Krajine.

Obrázok blogu
(zdroj: http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/vsetko-co-musite-vediet-o-kauze-vahostav-736671 // kresba Ľubomír Kotrha)
  1. DEJSTVO:

Ovčan sa zbláznil. Prestal ignorovať varovné signály predpovedajúce ekonomický i morálny kolaps spoločnosti a oprášil dlho nepoužívaný zdravý rozum. V následku týchto nevídaných procesov si za premiéra krajiny zvolí bytosť dovtedy zbožňovanú, úprimnú, ale neskúsenú. Elfka Aneta si na pomoc zavolá družinu šiestich pomocníkov. Táto partička začne robiť v krajine poriadky. Snaží sa odstrániť čo najviac špiny a logicky prichádza rad aj na predraženú diaľničnú zákazku, ktorú ruší. Lord Voldemord Širokánsky je zúfalý, a tak dúfajúc aspoň v menšie zákazky uteká za Mr. Figelínom – aktuálnym šéfom dopravy a ponúka mu, že postaví aspoň nejaký ten kúsoček diaľnice za pár drobných. Zákazku pre nízku cenu síce dostáva, ale zisky sú také smiešne, že na rožky nie je (majetok Širokánskeho sa nápadne podobá na majetok tohto pána TU a odhaduje sa na viac ako 250 milionov Eur) a tak prestáva platiť tomu, kto urobil väčšinu práce. Živnostník Malý je však taký otravný so svojou snahou o prežitie, že sa Širokánskeho Dlhostav rozhoduje raz a navždy skoncovať s otravnými nárokmi na odmeny za vykonanú prácu (kašlať na ich rodiny). Reštrukturalizácia (cháp ako zbavenie Živnostníka Malého akýchkoľvek nárokov, resp. krádež) prebieha pod taktovkou ďalšieho Filisovho nekamaráta Výboja. Všetko ide, ako to v týchto prípadoch býva, veľmi dobre a vyzerá to, že Lord voldemord Širokánsky si bude môcť nechať svoju vilu na Bahamách a Živnostník dostane z nároku na plácu za posledný rok práce maximálne 15%... až pokým...

 2. DEJSTVO:

V tme a prachu počuť iba ozvenu nedávnej výčitky... Drastické ticho prehluší zúfalý výkrik pani Živnostníkovej, ktorá nachádza svoju životnú lásku, otca svojich detí, mŕtvu visieť na povraze, na povale ich starostlivo udržiavaného domčeku... Živnostník to nezvládol. Ťažké dlžoby, neschopnosť postarať sa o rodinu, pád rodinnej firmičky, ... Bolo toho priveľa.

Medzičasom sa v Koruptistane vrátilo všetko do normálu a Ovčan Slovenský si opäť zvolil za najmocnejšieho muža v krajine Roberta Brúsa Filisa a 40 lúpežníkov. Zdá sa, že Ovčan sa pohodlne rozhoduje ignorovať zlodejiny tejto partičky, (http://richardsulik.blog.sme.sk/c/369822/strucny-prehlad-rozkradaciek-a-plytvania-ficovej-vlady.html) aj abnormálnosť a amorálnosť ich rozmýšľania a konania a skladá jej do rúk svoj život, majetok, budúcnosť seba, svojej rodiny i celého Koruptistanu. A veruže sa Tu Filisovi aj darí až do momentu, kým sa Ovčan nedozvie o smutnom osude Živnostníka Malého. Filis, obávajúc sa, že Ovčan sa preberie z apatie a nedovolí jemu a všetkým jeho nekamarátom ďalej kradnúť, začína konať. Situácia sa však nevyvíja štandardne a Ovčan prekukne všetky Robertove plytké ťahy, ktoré obvykle zaberajú. Keď nefungujú štandardné spôsoby ako predkladanie kvázi-riešení, odvádzanie pozornosti inými kvázi-kauzami či kvázi-úspechmi, ani vety typu ,,mňa do toho neťahajte“, či ,,ja ho ani nepoznám“, musí sa prejsť na riešenia menej štandardné. Filis sa snaží presvedčiť Ovčana, že vinník je Mr. Figelín, pretože chcel stavať diaľnice lacnejšie. Tento krok je však fatálnym omylom a Ovčanovi definitívne otvára oči. Ovčan jasne vidí, že Filis kryje a chráni svojho zlodejského nekamaráta a začína chápať, že Filisa nezaujíma osud Koruptistanu ani Ovčana, ani osud Živnostníka... Jediný osud, ktorý ho trápi, je jeho vlastný a že nezáujem a apatia Ovčana aj súčasný stav mu vyhovujú. Filis si uvedomuje, že toto už chce nejaký vážny zásah...

 3. DEJSTVO:

Filis posiela do nekamarátovej firmy políciu, aby povynášala papiere a prázdne krabice. Má to vyzerať, že Lord Voldemord Širokánsky, ktorý mal medzičasom dosť času na to, aby odstránil akékoľvek dôkazy, bude za svoju krvilačnosť potrestaný. Všetko natáča televízia, média patriace ďalším Filisovým nekamarátom horúčkovito informujú Ovčana, vysielajú live prenosy, diskusie kde Filis diskutuje sám so sebou, aby mal dosť priestoru získať späť Ovčanovu dôveru.

Nad budovu Dlhostavu prilieta vojenský vrtuľník. Neohrozený hrdina, jeden z družiny Filisových zbojníkov Kali, zlaňuje z vrtuľníka a pridáva sa k nebojácnej družine policajtov a vojakov (v tejto scéne by mal mať Kali oblečené maskáče, kanady, biele ale mierne zašpinené tielko a v ruke by mal držať zbraň). Spoločne prenikajú do budovy a v putách, samozrejme za prítomnosti kamier a médií, vynášajú von zroneného zloducha Širokánskeho. Pred budovou a pozorným okom kamier je postavený zoči voči Filisovi (ten má čierny decentný oblek, červenú kravatu, výraz karhajúceho mesiáša). Širokánsky zdvíha nesmelý pohľad k neoblomnému Filisovi. Ten mlčí, napätia sa dá krájať. Robert Brús pohŕdavo pozerá na svojho nekamaráta, krúti hlavou do strán na znak nesúhlasu. Širokánskemu vyhŕkne slzička, Filis vtedy nekompromisne dvíha ruku a ukazovákom posiela zloducha tam kam patrí. Do basy.

 ZÁVER:

Marec 2016, je po voľbách. Filis stojí na pódiu a hovorí k Ovčanovi. Ďakuje mu za jednoznačnú prejavenú dôveru. Ovčan je spokojný a šťastný, Filis a jeho družina sú šťastní... Coca cola tečie potokmi.

Neborák sudca, ktorý rozhoduje o osude Lorda Širokánskeho, ,,nedopatrením" robí procesnú chybu a tak sa zloduch dostáva na slobodu a uteká na Bahamy, do prenádhernej vily postavenej z peňazí Ovčana a Živnostníka. Už sa do Koruptistanu nikdy nevráti, ani nemusí. Filis ukazuje prstom na neboráka sudcu, ktorého trestá okamžitým vyhadzovom. Ovčan je spokojný, vinník je potrestaný. Sudca samozrejme dobre poslúžil, za čo sa mu Robert odmeňuje tak štedro, že sudca a ani nikto z jeho rodiny nemusí už v živote, na rozdiel od Ovčana, pracovať. Stanú sa z nich dobrí priatelia a spoločne začnú chodiť na dovolenky... Na Bahamy...

PODOBNOSŤ MIEST, KÁUZ A MIEN ČISTO NÁHODNÁ

Ak sa vám text páči, podporte ho prosím zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem

Skryť Zatvoriť reklamu