reklama

Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov

Anna Záborská pôvodne navrhovala, aby sa farári mohli stať zdravotníckymi pracovníkmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

V nedeľu večer dostali oficiálne všetci členovia zdravotníckeho výboru pozmeňujúci návrh zákona, ktorý plánovala predložiť pani poslankyňa na výbore v utorok ráno. Mali sme teda na preštudovanie a vyjadrenie celý jeden deň a dve noci. To je presne o deň a dve noci viac, ako zvykneme mať na ministerské návrhy. Že pani Záborská oficiálne poslala návrh vopred a podrobila sa tak diskusii, treba pochváliť. Obsah návrhu sa však už chváli ťažšie. 

Celé znenie návrhu si môžete pozrieť na FB stránke Výboru NR SR pre zdravotníctvo a typickú reakciu si môžete prečítať napríklad v blogu Petra Kováča

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

NÁVRH PANI ZÁBORSKEJ

1) Rieši neexistujúci problém. Prístup duchovných do zdravotníckych, aj iných zariadení, je riešený v zákone č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorý ustanovuje, že „Poverené osoby vykonávajúce duchovenskú činnosť majú právo vstupu do verejných zariadení sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadení a detských domovov, ďalej majú právo vstupu do ubytovacích objektov vojenských útvarov, do miest, kde sa vykonáva väzba, trest odňatia slobody, ochranné liečenie a ochranná výchova.“ Navyše, počas pandémie COVID-19 vyhláška Úradu verejného zdravotníctva 43/2020 v § 1 ods. 1 dáva výnimku zo zákazu návštev kňazom za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pani Záborska tvrdí, že to nestačí. V praxi vraj nie všade kňazov púšťajú. Zákon je však na strane duchovných a ak ho niekto nedodržiava, nerieši sa to zaradením kňazov k zdravotníkom. 

2) Je nejasný ohľadom zriadenia novej etickej komisie na klinické skúšania. 

3) Prichádza neférovým spôsobom, ako pozmeňovák bez potrebnej prípravy a diskusie. 

4) Bol podaný s vedomím a súhlasom Mareka Krajčiho (Oľano). Pán minister ZDRAVOTNÍCTVA (!!!) opomína, že poskytovanie duchovnej služby naozaj nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti a kňaz nie je zdravotnícky pracovník. Ako mi povedala jedna múdra lekárka, zdravotníckeho pracovníka ním robí jeho vzdelanie, prax, kompetencie, zodpovednosť a podrobovanie sa neustálej prísnej kontrole správnosti svojich krokov. Zdravotníkom nie je laik, ktorý sa príde porozprávať s iným laikom v zdravotníckom zariadení. Toto pretláčanie náboženskej ideológie zo strany poslankyne Záborskej a Ministerstva zdravotníctva je nevhodné a prichádza sústavne, hoci fakt máme na práci podstatnejšie veci. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5) Má tendenčné odôvodnenie. Je vraj v súlade s Programovým vyhlásením vlády, lebo podporuje duševné zdravie. No duševnému zdraviu mnohých ľudí (veriacich i neveriacich) pomôže viac napr. rozhovor so životným partnerom, alebo s dieťaťom, jeho objatie, prítomnosť. Ale týchto ľudí nepovažujeme preto za zdravotníckych pracovníkov a ani im neprislúchajú univerzálne mimoriadne výhody. Navyše môjmu duševnému zdraviu toto napríklad vyslovene škodí.

HLAVNÉ PROBLÉMY

  1. Duchovná služba ako súčasť zdravotnej starostlivosti a farár ako zdravotnícky pracovník

Z blogu Petra Kováča: 

Obrázok blogu

(Peter Kováč)

Súčasťou zdravotnej starostlivosti sa teda stáva aj spoveď, alebo posledné pomazanie, pripadne omša. 

Dôsledky: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Činnosť zdravotníckeho pracovníka spadá pod kontrolu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ma kontrolovať či bola duchovná služba poskytnutá lege artis, teda podľa práva. 

  • Vzniká priestor nárokovať si na platené “duchovné” zdravotné výkony z verejného zdravotného poistenia. 

  • Vzniká nová kategória zdravotníckeho pracovníka absolútne mimo všetkých súčasných kategórii, nemá komoru, definovanú odbornú spôsobilosť, je mimo systému regulácie minimálnej mzdy,... 

2) Nová etická komisia má povoľovať výskum nových liekov. 

Dôsledky: 

  • Komisia nemá jasný počet členov ani určené, kto to bude. Definuje ju ministerstvo zdravotníctva ako chce, čo pri náboženskom naratíve ministerstva môže byť veľmi nebezpečné. 

  • Budú vedieť zablokovať výskum nových liekov, ak sa im z nejakého “etického” dôvodu zachce. V tomto zmysle budú ohrozené všetky druhy antikoncepcie ale napr. by bola ohrozená aj napr. možnosť skúmať očkovaciu látku proti Covidu, lebo sa o nej hovorilo, že v nej boli použité bunky z mŕtvych plodov. Neboli, ale na túto úroveň debaty sa dostaneme. 

NÁVRH STIAHNUTÝ

Tieto argumenty predniesla dnes SaS na koaličnej rade. Po nej sa pani poslankyňa Záborská nakoniec rozhodla, že návrh nepredloží. Myslím si, že urobila dobre a ďakujem Richardovi Sulíkovi a Anke Zemanovej za kus dobrej roboty. Poďakovanie patrí aj ľuďom, ktorí ešte v tomto cirkuse nestratili zdravý rozum. Je dobre a správne vždy vyjadriť svoj názor, lebo tí, ktorí vymýšľajú takéto smiešne návrhy, neváhajú s vyjadrením svojho názoru ani chvíľu.

Volám sa Janka Bittó Cigániková, pôsobím ako predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, zároveň som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU a na Instagrame TU. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  1 276x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu