VYVÁŽIME KLAMSTVÁ PRAVDOU

Písmo: A- | A+

Slovensko je nádherná krajina, žiaľ pošpinená mnohými  negatívnymi kauzami a pochybnými praktikami všade, kam oko dovidí.  Smutné je, že tento bordel majú na svedomí prevažne politici, ktorí zneužívajú svoju moc.

 Práve im by malo záležať na tom, aby ich kredit bol absolútne čistý. Aby neboli spájaní so žiadnymi korupčnými, či inými škandálmi, aby sa nestávali synonymami pre klientelizmus, kradnutie, bezmedzné plytvanie, zakrývanie prešľapov svojich kolegov, ktorí do politiky jednoznačne nepatria a miesto zohrievania stoličiek v parlamente, by si mali posedieť niekde inde. Obzvlášť smutné je, ak sú takíto politici volení stále znova. Je najvyšší čas zastaviť ich.

ZLODEJI S FUNKCIAMI

 Bez viny teda nie sú ani občania. Iniciatíva na zmeny je v ich rukách. Hoci je zrejmé, že spomínané neakceptovateľné správanie niektorých politikov, prípadne štátnych úradníkov, im bytostne prekáža, nevyjadrujú dostatočne svoj odmietavý postoj. Osvojiť si rozšírený názor, že aj tak sa nič nezmení a rezignovať, je veľmi pohodlné, ale zároveň zbabelé. Dôležité je, aby sme politikom, či stranám, ktoré zneužívajú svoju moc, nedali vo voľbách mandát. Treba sa odosobniť od tvrdenia, že všetci politici sú rovnakí. To určite neplatí. Dôkazom toho je SaS.

PRAVDOVRAVNÍ
PRAVDOVRAVNÍ (zdroj: Janka Cigániková)

PRAVDOVRAVNÍ A NEZÁVISLÍ

 Našou filozofiou je, o.i., pravdovravnosť. Richard Sulík, bol podľa portálu Demagog.sk vyhodnotený ako najpravdovravnejší politik. SaSka ako celok si v tomto rebríčku počína rovnako dobre. Zrejme to bude tým, že sme sa vydali cestou – povieme vám pravdu do očí, aj keď neznie ľúbivo. Môžete hádať, kto je na presne opačnej strane barikády. Za celé obdobie od svojho vzniku SaS nemala žiadne korupčné kauzy. Naopak, práve naši nominanti a ministri počas svojej vlády podali najviac tretných oznámení a snažili sa urobiť poriadky s korupčníkmi a zlodejmi.

 SaS, ktorá je súčasťou programu „Politika open“ vyžaduje od svojich členov, aby v prvom rade boli schopní postarať sa sami o seba, až potom môžu vstupovať do politiky a spravovať veci verejné. Kto sa v živote nedokáže postarať ani sám o seba, nedokáže si na seba zarobiť, nemá sa čo pchať do verejných funkcií a nebodaj riadiť štát. Takýto človek bude totiž vždy závislý od toho, kto mu čo dá, prípadne čo si dokáže ukradnúť.

BEZ UTAJOVANIA A ZLODEJOV

 Vo svojom volebnom programe ponúkame na boj s korupciou a klientelizmom, zneužívaním moci v akejkoľvek podobe celý rad opatrení, ktoré majú šancu fungovať. Samozrejme, len s podporou širokej verejnosti je možné pripravené opatrenia uviesť do praxe.

 Ak sa po voľbách budeme hrdiť dostatočne silným mandátom od ľudí, rozšírime zákaz podnikania osobám, ktoré sa dopustili korupčnej, alebo ekonomickej trestnej činnosti. Zoznam osôb so zákazom podnikania zverejníme. Účasť na verejnom obstarávaní zamedzíme osobám, ktoré spáchali trestný čin. Urobíme potrebné kroky k tomu, aby verejná databáza obstarávaní bola skutočne transparentná. K tomu bude slúžiť webový portál umožňujúci vyhľadávanie informácií podľa víťaza zákazky, objemu zákazky, počtu uchádzačov, atď.

 Zatrhneme utajovanie zmlúv a ich častí pri verejnom obstarávaní na základe obchodného tajomstva, čo býva často zneužívané. Prospieť veci v oblasti verejného obstarávania môže jednoznačne aj zavedenie zverejňovania vlastníckych štruktúr právnických osôb, ktoré vstupujú do obchodného vzťahu so subjektmi verejnej správy, vrátane s tým súvisiacich finančných tokov.

 Zavedieme pre všetky subjekty verejnej správy zverejňovanie kumulatívneho finančného čerpa­nia zo zmlúv a rámcových dohôd, uzavretých na základe výsledku verejného obstarávania. Zavedieme hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov za preukázané škody spôsobené na majetku štátu alebo pri nakladaní s verejnými finančnými prostriedkami, zavedieme spresnené majetkové priznania pre verejných funkcionárov.

JE NAJVYŠŠÍ ČAS

 Ako som napísala v úvode, je najvyšší čas. V marci máme znova príležitosť zabojovať. Čo tak to tentokrát urobiť inak? Poďme do toho spoločne, s odhodlaním a presvedčením, že to dáme. Poďme do toho bez zlodejov.

 Stále si myslíte, že nemáte koho voliť? Pozrite si bližšie náš volebný program. Časť transparentnosť a boj proti korupcii nájdete na stranách 24-27 TU.

 Volám sa Jana Cigániková a kandidujem pod číslom 22 na kandidátke SaS.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

.

Skryť Zatvoriť reklamu