8 dôvodov, prečo musíme zlegalizovať interrupčnú tabletku

Je nepochybne v rukách ošetrujúceho lekára, ktorý po konzultácii s pacientkou rozhodne o tom, aký zákrok vykoná.

8 dôvodov, prečo musíme zlegalizovať interrupčnú tabletku
Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

V prípade interrupcií u nás na výber nie je, hoci celý vyspelý svet sa môže rozhodnúť, či tehotenstvo prerušia chirurgicky alebo požitím tabletky.

Slovensko sa stále potáca (prinajlepšom) niekde v 20. storočí a zmeniť to môže minister zdravotníctva. Stačilo by, aby podpísal vyhlášku. Podpísať ju môže aj Eduard Heger. Aby on, aj široká verejnosť pochopili, prečo interrupčnú tabletku je nutné zaviesť do lekárskych postupov, tu je 8 dobrých dôvodov:

1. ZÁKON VYŽADUJE NAJMODERNEJŠIE POSTUPY

Interrupciu je legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike. V Zákone o zdravotnej starostlivosti sa píše, že “poskytovateľ je povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy a v súlade so štandardnými postupmi na výkon prevencie”. Z toho jednoznačne vyplýva, že zdravotní pracovníci musia postupovať v súlade s vedeckými poznatkami a štandardnými postupmi, ktoré vo forme vyhlášok vydáva Ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu ale nastáva konflikt vyhlášok s príkladmi dobrej praxe v zahraničí.

2. VŠETKY MODERNÉ ZDRAVOTNÍCTVA JU MAJÚ

V západnej Európe je to úplne bežná súčasť interrupčnej politiky. V roku 2023 neponúkajú medikamentóznu formu interrupcie len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva, Malta a, Slovenská republika. Ak porovnáme Slovensko so západnou Európou v úrovni zdravotnej starostlivosti či v strednej dĺžke dožitia, markantne zaostávame. Preto je v záujme zdravia žien, aby sme sa poučili z praxe v západnej Európe. 

3. ODPORÚČAJÚ JU NAJVÄČŠIE LEKÁRSKE KAPACITY

Na základe súčasných poznatkov lekárskej vedy odporúčajú relevantné odborné kapacity na Slovensku vykonávanie interrupcie medikamentóznou formou, ak o ňu žena požiada a jej zdravotný stav či iné okolnosti tomu nebránia.

SkryťVypnúť reklamu

4. INTERRUPČNÁ TABLETKA JE NA SLOVENSKU REGISTROVANÁ

Na Slovensku sú od roku 2012 zaregistrované a odbornou autoritou (Štátny ústav na kontrolu liečiv) odobrené dva lieky určené na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva.

5. MENŠIE ZDRAVOTNÉ RIZIKÁ

Tak, ako každý lekársky úkon, aj tento má riziká. V porovnaní s chirurgickou formou sú však menej závažné a zriedkavejšie. Príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž, ako podanie dvoch tabletiek.

6. POMÁHAJÚ S NESKORŠÍM OTEHOTNENÍM

Čo sa týka problémov pri ďalšom otehotnení štúdie potvrdili, že neexistuje zvýšené riziko pri ženách, ktoré podstúpili medikamentóznu formu interrupcie. Podľa štúdie z roku 2008, ktorá sledovala takmer 12 500 žien, je oveľa nižšie riziko na spontánny potrat pri ženách, ktoré v minulosti podstúpili medikamentóznu interrupciu ako u tých, ktoré boli operované. 

SkryťVypnúť reklamu

7. JE LACNEJŠIA A LEPŠIA PRE SYSTÉM

Klasická chirurgická interrupcia predstavuje pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti oveľa vyššie nároky na náklady, starostlivosť a vyťaženosť personálu, keďže poskytnúť anestézu môže len špecialista a pacientka potrebuje lôžko.

8. JE TO POLITIKA ÚZKEJ SKUPINY ĽUDÍ

Perfektne je to popísané v tomto článku. Ministerka podpísala vyhlášku, biskupi sa vzbúrili, 6 000 ľudí podpísalo petíciu a dnes nútime ženy zbytočne chodiť "pod nôž".

Na základe uvedeného je úplne zjavné, že zavedenie medikamentóznej formy interrupcií je v súlade nielen s duchom slovenskej legislatívy upravujúcej zdravotnú starostlivosť, ale aj v súlade s dobrou praxou v zahraničí s vyššou kvalitou zdravotnej starostlivosti a tak aj s etickým aspektom poskytovania zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  3 551x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu