Malacká pohotovosť negarantovaná, obyvatelia BSK o polmega ľahší, redaktorka zažalovaná

Písmo: A- | A+

Tak sa nám to pekne vyvíja. Bola som sa vo štvrtok s kolegom Vladom Slobodom pozrieť na zasadnutie zastupiteľstva v Malackách. Musím povedať, že som bola príjemne prekvapená hĺbkou diskusie a množstvom otázok. Nepoznám malackých poslancov osobne, ale musím mnohých z nich pochváliť. Naozaj ma milo prekvapili. Hlasovanie na záver už menej.

FAKTY

BSK (Bratislavský samosprávny kraj) schválil dotáciu pre Malacky vo výške 580 tisíc eur a zároveň mesto zaviazal použiť dotáciu účelovo na vykrytie straty spoločnosti Nemocničná a. s., ktorá prevádzkuje súkromnú nemocnicu v Malackách.

TRI VÝŠKY DOTÁCIE

Existujú pochybnosti o výške skutočnej straty Nemocničnej a. s., ktorá až na základe reportáží pani redaktorky Demešovej v TV Markíza bola nútená vypracovať audit. Dovtedy, kým sa o to televízia nezačala zaujímať, nepotreboval pán Frešo, ani poslanci bývalého zastupiteľstva, žiaden audit a bez neho mala byť poskytnutá súkromnej spoločnosti oveľa vyššia suma. ,,Nezávislý´´ audit vyčíslil výšku dotácie na 580 tisíc eur, po namietaní kolegu Vlada Slobodu (SaS), že metóda výpočtu nie je správna a neodzrkadľuje skutočne čisté náklady Nemocničnej a.s. podľa EU legislatívy bol urobený dodatok, ktorý už operoval so sumou okolo 360 tisíc eur. Ak sa ale lepšie pozrieme, od roku 2010 mala nemocnica stratu vo výške cca 190 tisíc. Prečo jej obyvatelia BSK majú platiť niečo navyše?

Výsledok:

Dotácia bola napriek dodatku a našim argumentom schválená bez otázok v najvyššej sume – t. j. 580 tisíc EUR a pani redaktorka podľa mojich vedomostí čelí žalobe zo strany Nemocničnej, a. s. Taký slovenský výsledok, čo vy na to?

Obrázok blogu
(zdroj: tb, vas.cas.sk)

(NE)RIEŠENIE

Nebudem vás zaťažovať podrobnosťami o tom, aké je toto riešenie nesystémové a prečo nebolo správne poskytnúť nemocnici dotáciu z rozpočtu kraja, a či to teraz budeme robiť každý rok na úkor napríklad škôl, kde študujú naše deti a na ktorých opravu nemáme dosť kapitálu. Tiež nechám tak argumenty o tom, že je táto dotácia nevyúčtovateľná a že Malacky budú nútené ju vrátiť. Napokon, všetky argumenty si môžete vypočuť priamo z nahrávky môjho vystúpenia na zastupiteľstve (http://www.infonet.tv/6-bod-Pokracovanie-%287%29.html?vid=105457). 

NEMOCNICA DOTÁCIU DOSTALA, ALE MALAČANOM POHOTOVOSŤ NEZAGARANTOVALA.

Priamo na zastupiteľstve, ústami riaditeľa bolo mestským poslancom oznámené, že schvaľujú dotáciu za rok 2014, a nie 2015, a teda, že začiatkom roka 2015 príde ďalšia požiadavka na vykrytie kumulovanej straty. Ak nebude uspokojená, nemocnica pohotovosť zavrie. Čiže jediné, čo sa vyriešilo, je, že sme zaplatili súkromnej spoločnosti stratu (a zisk), ale Malačania nebudú zrejme mať kam s úrazom prísť, ak sa tak súkromník rozhodne.

Samozrejme, nemôžeme od súkromnej spoločnosti žiadať, aby robila verejnú službu so stratou a takýmito opletačkami, to tiež nie je v poriadku. Ani nemôžeme šetriť na zdraví a živote 80 000 ľudí. Ale musí sa nájsť systémové, komplexné riešenie, ktoré vyrieši problém na dlhšie, ako dva mesiace. A toto riešenie musí nájsť vláda. Preto podávam ruku Nemocničnej a.s. a vyzývam ju, aby navrhla systémové riešenie a prestala robiť negatívne kampane, naháňať redaktorov, a všetkých, ktorí sa snažia strážiť a nebodaj dobre spravovať verejný rozpočet. Bude to potom pre všetkých oveľa jednoduchšie, príjemnejšie a napokon aj rýchlejšie.

Som pripravená akokoľvek pomôcť normálnemu systémovému riešeniu, ale odmietam kupovanie voličských hlasov za štátne. Presne proti tomuto som do politiky prišla bojovať a nedám sa umlčať.

Ak sa Vám text páčil zvýšte mu karmu na tlačítku pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu