Matovič o mne povedal, že mám byť rada, že moja mama ma nepotratila. Toto je moja odpoveď.

Igor Matovič mi napísal aj správu, že si za tým stojí a nevidí na tom nič zlé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (222)

A mám ho nechať slobodne vyjadrovať jeho názory. Napr. aj tie, že je správne ohrozovať zdravie a životy Sloveniek len preto, lebo majú iný svetonázor. Veď dobre, ja ho teda nechám: 

Obrázok blogu
(zdroj: Postoj)

Toto som si vyslúžila za to, že na pôde parlamentu tlmočím názory popredných kapacít v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Včera som totiž organizovala diskusiu k medikamentóznej forme interrupcie s hlavným odborníkom pre gynekológiu a pôrodníctvo prof. Borovským a prezidentom gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti doc. Redechom. Na diskusiu som pozvala samozrejme aj pána ministra Krajčiho a všetkých členov výboru, medzi inými aj pani Záborskú. Táto príležitosť diskutovať ich evidentne nezaujala, nikto z nich neprišiel. Pani Záborská ako partnera do diskusie s veľaváženými kapacitami poslala asi dvadsaťpäťročného asistenta. Našťastie ten bol dostatočne odvážny a asertívny, aby vyjadril svoje názory, za čo mu úprimne ďakujem. Celú, vyše hodinovú diskusiu, si môžete pozrieť TU, a neskoršiu spoločnú tlačovku s odborníkmi a kolegyňami Luciou Ďuriš Nicholsonovou a Andreou Letanovskou (Za ľudí) TU

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ABSURDNÉ NÁZORY?

Hovorili sme včera v parlamente o tom, že ak je u nás interrupcia povolená a vykonáva sa, tak by sa mala robiť najšetrnejšou a najmodernejšou (mimochodom aj oveľa lacnejšou) metódou a teda medikamentózne. Zhodujeme sa, že takáto forma by sa mala používať iba pod dohľadom lekára. Bez potreby anestézie a zbytočných rizík je to jednoznačne šetrnejšia cesta ako chirurgický zákrok. Tzv. interrupčná tabletka sa v Európe používa vyše 30 rokov a jej zavedenie nemalo za dôsledok zvýšenie interrupcií. Väčšina interrupcií v Európe sa robí práve medikamentóznou formou. 

Od kedy a v akom podiele oproti chirurgickej interrupcii sa využíva medikamentózna forma (tá je možná len do 8-10 týždňov po počatí) 

Zdroje: https://web.archive.org/web/20170926164348/http://gynuity.org/resources/read/llist-of-mifepristone-approval-en, Wikipedia, https://www.tai.ee/en/r-and-d/registers/estonian-medical-birth-registry-and-estonian-abortion-registry/statistical-data-of-embr-and-ear (estónske údaje)
Od kedy a v akom podiele oproti chirurgickej interrupcii sa využíva medikamentózna forma (tá je možná len do 8-10 týždňov po počatí) Zdroje: https://web.archive.org/web/20170926164348/http://gynuity.org/resources/read/llist-of-mifepristone-approval-en, Wikipedia, https://www.tai.ee/en/r-and-d/registers/estonian-medical-birth-registry-and-estonian-abortion-registry/statistical-data-of-embr-and-ear (estónske údaje) (zdroj: Janka Bittó Cigániková)
Percento umelých prerušení tehotenstiev na všetkých graviditách v roku zavedenia interrupčnej tabletky a koncom roka 2017
 
Zdroje: Databáza WHO Europe, http://www.julkari.fi/handle/10024/137803
Percento umelých prerušení tehotenstiev na všetkých graviditách v roku zavedenia interrupčnej tabletky a koncom roka 2017 Zdroje: Databáza WHO Europe, http://www.julkari.fi/handle/10024/137803  (zdroj: Janka Bittó Cigániková)

Jediným prípadom zvýšenia počtu interrupcií je Island, kde ale bola ťažká ekonomická kríza. A tiež tam boli interrupcie predtým skoro úplne zakázané. Je teda logické, že keď sa povolili (a hneď medikamentózne), ich počet v štatistikách stúpol, pretože ženy prestali za týmto zákrokom cestovať do zahraničia alebo podstupovať riskantné nelegálne zákroky. Island je aj dôkazom, že interrupčná tabletka zlepšuje štatistiky, na základe ktorých potom robíme politické rozhodnutia. 

SkryťVypnúť reklamu

TAK DOBRE, BUĎME TEDA OSOBNEJŠÍ

Vďaka presahu náboženstva do politiky by dnešné ženy mali rovnako zastarané možnosti ako moja mamina pred skoro 40-timi rokmi, keby sa bývala rozhodla pre interrupciu. Napriek tomu, že vo svete sa desaťročia používa modernejší spôsob a robí sa ním väčšina interrupcií, naše ženy musia podstúpiť dilatáciu a kyretáž, inak povedané fyzický výškrab, miesto aby prehltli tabletku bez fyzického zásahu a utrpenia, pod dohľadom lekára. Chirurgická forma v anestézii so sebou nesie samozrejme množstvo rizík - od rizika infekcie (najmä v čase COVIDu) až po zvýšené riziko predčasného pôrodu a placenty accrety v nasledovnej gravidite. Ako dlho eštebudeme na úkor zdravia žien brániť pokroku? Ďalších 40 rokov?

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že zámerne a vedome zbytočne riskujeme zdravie našich žien, a to dokonca aj v prípade prirodzeného úmrtia plodu, čo je už same osebe drastický zážitok. 

PREČO?

Včera som celý deň premýšľala nad tým, ako je možné, že napriek desiatky rokov pretrvávajúcej drvivej zhode, výzvam a prosbám odborných špičiek aj tretieho sektora na Slovensku máme vyhláškou (!!!) zakázané niečo, čo je vo svete bežné už desaťročia. Čo nás núti byť takíto krutí? Nebavíme sa tu totiž o tom, či interrupcie majú alebo nemajú byť povolené. Väčšina spoločnosti sa zhoduje na tom, že do istého času je akceptovateľné, ak sa žena rozhodne nenechať vo svojom tele dozrieť embryo na plod a neskôr na dieťa. Zámerne to píšem takto, keďže v čase, keď sa ešte dá ísť na interrupciu nejde o dieťa ale o embryo. A napriek nechutnému citovému vydieraniu niektorých radikálov teda logicky nemôže ísť o vraždu a podľa nášho práva ani nejde. Preto ženy ani lekári nechodia do väzenia. Toto je fakt, či sa to niekomu páči, alebo nie. 

SkryťVypnúť reklamu

Ak teda legislatíva povoľuje ženám interrupciu ako lekársky zákrok, tak tento má byť vykonávaný čo najbezpečnejšie a najmodernejšími metódami, tak ako káže zákon aj lekárska prísaha. Tak ako káže morálka, zdravý rozum, aj etika. 

Tak ako to zakazuje premiér Matovič, pani Záborská alebo napríklad aj poslanec Kuffa. Ten mi svojho času v parlamente povedal presne to isté, čo včera Igor Matovič. 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU a na Instagrame TU. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  1 118x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu