Navrhujeme premenovať materskú dovolenku na rodičovskú starostlivosť

Písmo: A- | A+

Ak začneme starostlivosti o dieťa hovoriť pravým menom, zmení sa aj náš pohľad na vec. Materská dovolenka totiž už nie je ani materská a dovolenkou nikdy nebola.

Obrázok blogu

Prečo sa zaujímam o "materské dovolenky", keď je mojou primárnou témou zdravotníctvo? 

Dlhodobo som aktívna v otázkach, ktoré sa dptýkajú aj zrovnoprávnenia mužov a žien v spoločnosti. A som rada, že aj vďaka iniciatíve kolegov z SaS Petra Cmoreja a Joža Mihála sme sa posunuli o kúsok bližšie. Tentoraz sme odstránili diskrimináciu oteckov, ktorí chceli ísť na „materskú“.

Som presvedčená o tom, že nie kvóty a pozitívna diskriminácia sú správnou cestou k rovnosti, ale pravidlá nastavené pre všetkých rovnako. Sloboda a Solidarita je liberálnym hlasom v parlamente a liberálne témy nie sú len tie tzv. kontroverzné, ale aj prorodinné. 

Aj náš minister školstva Braňo Gröhling pod rezort zjednotil školské a predškolské zariadenia, aby ich mohol finančne podporiť a aby mohli vznikať nové miesta pre deti. 

Okrem týchto aktivít sme sa rozhodli pripraviť zmenu, ktorá nič nestojí, ale veľa vypovie. 

Jeden z prvých návrhov, s ktorým pôjdeme za novým ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny je, že pomenovanie „materská dovolenka“ zmeníme na RODIČOVSKÁ STAROSTLIVOSŤ. „Materská dovolenka“ už dávno nie je len materská a rozhodne to nie je dovolenka.

Volám sa Janka Bittó Cigániková, pôsobím ako predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, zároveň som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU a na Instagrame TU. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu