Pohotovosti nie sú zabezpečené, v sanitkách je menej lekárov.

Ministerstvo zdravotníctva nedokázalo zabezpečiť pokrytie územia SR ambulantnou pohotovostnou službou – ľudovo pohotovosťami. Zo 136 bodov (75 pre dospelých + 61 pre deti) nie je pokrytá ani polovica.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)

Najväčší problém by mohol vzniknúť v Bratislavskom kraji, kde nemáme z 8 bodov (5 dospeláckych, 3 detské) zabezpečený ani jeden. Žiadna ambulantná pohotovosť tak nebude nie len v samotnej Bratislave, ale ani v Pezinku, Senci, v Malackách. Celkovo nie sú zabezpečené prevažne veľké mestá.

PREČO? 

Pretože koľko za to dostanú sa organizátori dozvedeli až 9 dní po uzavretí možnosti prihlásiť sa do výberového konania. Kocúrkovo? Nie, Slovensko. A na Slovensku ako bonus nesmela samozrejme chýbať zbytočná administratívna záťaž (uchádzači boli vyradení aj pre zlé previazanie stužky a pod.), alebo nízka ponúkaná cena, čo pripomienkovali aj lekárske organizácie. TU sme mali k tomu tlačovku. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SANITKY BEZ LEKÁRA

Počet záchraniek s lekárom sa znižuje a nahrádzajú sa posádkami bez lekára. Podľa našich prepočtov je už len približne tretina posádok s lekárom. Toto spolu s nezabezpečením ambulantných pohotovostí radikálne znižuje kvalitu prednemocničnej starostlivosti. Všetkých zmätených a nevybavených pacientov odkázaných na pomoc, budú musieť zvládnuť tzv. urgenty, ktoré sú už dnes zle zaplatené, preplnené a zle organizované. 

A ak vďaka tomu, že včas nedostaneme pomoc zomrieme na ulici, nebude nás zrejme mať ani kto obhliadnuť, lebo systém zabezpečenia prehliadok mŕtvych zlyhal tiež. Vo väčšine krajov sa v prvom kole neprihlásil žiaden záujemca. Niekoho by mohlo napadnúť, že podmienky nie sú nastavené atraktívne. Mohlo by...

Skryť Vypnúť reklamu

TREST PRE LEKÁRA I PACIENTA

Ministerstvo zdravotníctva bude robiť 2. kolo výberového konania na zabezpečenie ambulantných pohotovostí. Ale pozor! Podľa zákona lehota na prihlásenie musí byť minimálne 2 mesiace, takže je isté, že sa prevádzka pohotovostí nestihne zabezpečiť od 1.7.2018 v súlade so zákonom. Preto sa ministerstvo bude musieť vo väčšine prípadov dohodnúť s nemocnicou alebo všeobecnou ambulanciou, aby na tento účel poskytli svoje priestory a kraj bude robiť rozpis služieb lekárov. Ich nadšenie z povinnej služby pocítia samozrejme pacienti. 

NAŠE RIEŠENIA

SaS ako jediná predstavila reformu zdravotníctva, dokonca odobrenú nezávislými odborníkmi. Aj na spomínaný problém máme riešenia:

Skryť Vypnúť reklamu
  1. Navrhujeme verejnú aukciu, ktorá vygeneruje najnižšiu možnú trhovú cenu, nie pevné stanovenie cien v zákonných a podzákonných normách (to platí aj pre obhliadky zosnulých).

  2. Ambulantné pohotovosti by mali byť v nemocnici (ústavná pohotovostná služba). Sestra pri vstupe má posielať pacientov buď na urgent alebo na oddelenú pohotovosť tak, aby chorí nenakazili urgentných pacientov s úrazmi a nemiešali sa. Tam, kde nemocnica nie je, by mali všeobecní lekári ambulovať striedavo vo svojich ambulanciách. Podobne slúžia dnes lekárne. Zoznam pohotovosti by bol zverejnený krajom, ale aj na dverách všetkých lekárov. 

  3. Súčasne s rušením lekárskych posádok (čo je opodstatnené lebo sú málo využívané a drahé - prvú pomoc dáva zdravotník a vážne stavy idú do nemocnice, kde ich prevezme lekár) treba zaviesť systém rendez vouz (rande vú). Znamená to, že lekár majúci pohotovosť bude čakať na a individuálne bude dochádzať za záchrankami na miesta kde bude potrebný.

  4. Normálny legislatívny proces bez prekvapení, úcta k odborným partnerom a k pacientom by pomohla zamedziť chaotickej, chybnej a meškajúcej legislatívne. 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  533x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu