Pomoc ženám podľa Záborskej? Katastrofa za katastrofou! 11 dôvodov, prečo tento zákon podporiť nemôžem

Asi už nikoho neprekvapí, že keď je možné podať do NR SR protiinterrupčný zákon, tak to niekto využije a ide do toho.

Pomoc ženám podľa Záborskej? Katastrofa za katastrofou! 11 dôvodov, prečo tento zákon podporiť nemôžem
Písmo: A- | A+
Diskusia  (222)

Anna Záborská síce bude hovoriť, že ide pomôcť ženám, no nenechajte sa oklamať vlkom v ovčom rúchu. V zákone sa nachádza niekoľko bodov, s ktorými súhlasím, no sú tam aj také, ktoré sú vyslovene zlé, treba na ne upozorňovať a hovoriť im pravým menom.

1. Osobitný príspevok pri narodení ťažko postihnutého dieťaťa

Tento bod považujem vyslovene za chorý. Prečo chceme motivovať ženy, aby porodili ťažko zdravotne postihnuté dieťa? A čo s ním a jeho rodinou bude potom? Štát nedokáže garantovať slušný život ani tým rodinám, ktoré roky vychovávajú deti s postihnutím. Pre tieto rodiny je toto jednorazové navýšenie príspevku urážkou, lebo vôbec nerieši ich situáciu. Skutočným dôsledkom bude, že v detských domovoch začnú pribúdať ťažko zdravotne postihnuté deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Kočíkovné pre 4. dieťa

V tomto bode by som radšej videla komplexnejšiu úpravu a systémové riešenie, napríklad prostredníctvom odvodového bonusu, ktorý sme koaličným partnerom ponúkali a ucelenú reformu odvodov.

3. Predĺženie lehoty na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie

Keby nebolo poslancov v parlamente, ženy by nepremýšľali. Vďaka Pánu Bohu za takých poslancov, ktorí nám ženám umožňujú premýšľať! Cynizmus predkladateľov je v tom, že tým zvyšujú šancu, že žena prešvihne termín, kedy ešte môže interrupciu podstúpiť. To znamená, že chcú, aby zúfalá žena radšej ostala tehotná a mala ešte väčšiu traumu z tehotenstva.

4. Rozšírený informovaný súhlas

Ak by som niekedy zablúdila na web Slobodného vysielača, neprekvapilo by ma, keby som tam našla znenie tohoto informovaného súhlasu, ktorým by sa nejaký šmejd snažil oklamať ženy. Vágne a ničím nepodložené tvrdenia sa tvária ako fakty, pritom len zavádzajú a žene spôsobujú ešte väčšiu traumu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Presun kontroly dodržiavania podmienok zo župy na ministerstvo zdravotníctva

Toto je nesystémový krok, ktorý nedáva žiadny zmysel. Prečo by malo dohliadať práve na toto ministerstvo zdravotníctva, keď na dodržiavanie podmienok iných pacientov dozerá VÚC?

6. Zverejňovanie správy o potratovosti

Tomuto bodu nie celkom rozumiem, keďže štatistiky zverejňuje ministerstvo už dnes.

7. Zrušenie vyhlášok na vykonanie zákona

Toto je čisto snaha donútiť ministra zdravotníctva, aby si pri akejkoľvek zmene postupov musel pýtať požehnanie od parlamentu. Čo má čo parlament rozhodovať o tom, že či sa majú interrupcie vykonávať pilulkou alebo fyzicky? O tom snáď majú rozhodovať odborníci. Verím preto, že ich ministerstvo začne počúvať a ženám ponúkne najbezpečnejšiu možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

8. Druhý posudok odborníka

Druhý posudok je úplne bez problémov vykonateľný a preplácaný aj dnes. Ak si lekár nie je istý, tak určite bude chcieť aj názor druhého odborníka. Okrem toho sa v návrhu vyskytla aj povinnosť pre lekára, aby tento druhý posudok zháňal. Ale veď toto vôbec nie je práca lekára, na toto tu máme poisťovne!

9. Zákaz reklamy

S týmto bodom sme mali problém aj pred tým a máme ho stále. My totiž dnes nevieme poriadne povedať ani to, kedy robí ústavný činiteľ reklamu a kedy nie. Kde je teda hranica reklamy pri interrupciách? A videli ste niekedy nejakú reklamu na interrupcie? Ja nie. Bojím sa, že ak zákaz reklamy predkladá pani Záborská, v skutočnosti pôjde o zákaz informovať ženy o ich legálnych možnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

10. Zbieranie údajov a štatistík

S týmto by som súhlasila, ak by to bolo na báze dobrovoľnosti, pretože ak začneme ženy do takýchto vecí nútiť, vyjdú nám štatistiky skreslené tým, čo tieto ženy budú chcieť, aby si ľudia mysleli. Ktorá mladá žena z malého mesta napíše do formulára, že ju priateľ znásilnil?

11. Dotácie pre zdruzenia sprevadzajuce tehotné ženy

Toto sú len ďalšie nezmyselné dotácie pre združenia z okolia pani Záborskej alebo nepriame nalievanie peňazí pre cirkvi. Na toto už vytvorené cesty sú a nemyslím si, že potrebujeme ešte viac podporovať ľudí, ktorí miesto reálnej pomoci ženám im vnútia niečo, čo samé nechcú.

Uznávam, že v tomto návrhu sú aj dobré veci, za niektoré z nich som dokonca hlasovala v prvom čítaní v minulom volebnom období (napríklad rozšírenie možnosti anonymného pôrodu). Ako celok je ale tento zákon čistá tragédia a mrzí ma, že zase budeme riešiť obmedzovanie práv žien, na čom niektorí politici stávajú celú svoju kariéru.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  161
  •  | 
  • Páči sa:  1 167x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu