reklama

Posledný výstrel na ženské práva, „pomoc ženám“ je klamstvo a tu je dôkaz

Je možné, že dnes bránime ženské práva naposledy v tomto volebnom období. Ak sa to podarí, bude to po 23-krát.

Posledný výstrel na ženské práva, „pomoc ženám“ je klamstvo a tu je dôkaz
Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Na stole máme 23. návrh, ktorého cieľom je zakázať interrupcie, alebo aspoň obmedziť prístup žien k nim. Návrh Anny Záborskej, o ktorom hlasujeme vo štvrtok 25. mája v prvom čítaní, nesie krycie meno Zákon na pomoc ženám. Zo 17 obsiahnutých opatrení však môžeme priznať atribút pomoci len jednému. Zvyšok? Polená pod nohy ženám, ktoré sa rozhodli podstúpiť interrupciu. Rozoberme si to podrobnejšie.

Ešte pred tým jedna reklamná vsuvka. Anna Záborská tvrdí, že klamem, keď hovorím, že chce donútiť dievčatá od 16-18 rokov, aby mali na interrupciu súhlas od rodiča. Dnes je v zákone toto:

„Žene, ktorá nedovŕšila šestnásť rokov, možno umelo prerušiť tehotenstvo podľa § 4 so súhlasom zákonného zástupcu, prípadne toho, komu bola zverená do výchovy.“ Čiže ženám 16+ sa dá zákrok vykonať aj bez súhlasu.

Záborská to chce nahradiť týmto:

„Podmienkou pre umelé ukončenie tehotenstva je aj písomný informovaný súhlas po predchádzajúcom poučení, ktoré sa vykoná v rozsahu a spôsobom podľa osobitného predpisu.“ No a ten hovorí o povinnosti podpisu zákonného zástupcu pre osoby do 18tich rokov.

Tak povedzte, či to vypustenie zo zákona tam vidím len ja, alebo aj vy.

 1. UTAJENÝ PÔROD. Ide o to, aby žena mohla porodiť v utajení a preto dostáva nárok na nemocenské od 21. týždňa tehotenstva. Toto jediné sa dá nazvať pomocou. Viem si totiž predstaviť, že žena čeliace predsudkom napr. v nejakej malej obci či komunite pôjde na interrupciu zo strachu z toho, čo si o nej budú ostatní myslieť. Ak jej umožníme donosiť a porodiť dieťa v utajení, možno tak spraví a následne môže dať dieťa napr. k adopcii. Ak to ale pani Záborská myslí úprimne, načo tie ostatné rozporuplné opatrenia?

 2. NÚDZOVÉ BÝVANIE PRE TEHOTNÉ V PREPLNENÝCH ZARIADENIACH NÚDZOVÉHO BÝVANIA je nemožné realizovať, nenafúkneme ich totiž zákonom. Tu treba systematickú prácu vlády, alokovanie financií a výstavbu. Navyše, keďže sú tam časti ženy v ťažkej sociálnej situácii alebo čeliace násiliu, nejde o prostredie vhodné a prispôsobené na výchovu detí.

 3. VYPLATENIE 3170,14 EUR, AK SI ŽENA NECHÁ POŠKODENÝ PLOD je morálnym hazardom. Túto sumu totiž navrhuje predkladateľka vyplácať za pôrod, nie za následnú starostlivosť o dieťa. Toto môže niektoré ženy motivovať donosiť a porodiť zdravotne postihnuté dieťa, ktoré potom odloží do domova. Nemáme tie domovy už dosť plné? Netreba sa starať najprv o tie deti, čo už sa narodili? Navrhovali sme, aby bol teda tento príspevok vyplácaný počas prvého roku v mesačných dávkach, aby pomoc bola na dlhšie obdobie a iba tým, čo sa o dieťa aj skutočne starajú. To však predkladateľka evidentne nepovažuje za dobrý nápad. Hlavne, nech sa dieťa narodí a potom už je jedno čo s ním bude. To je opak pomoci.

 4. NÁROK NA DRUHÚ LEKÁRSKU SPRÁVU pri podozrení na poškodený plod nie je žiadna pomoc, lebo na toto nárok má žena aj dnes. Považujem to za prikrývanie skutočného zámeru zákona.

 5. ZISŤOVANIE CITLIVÝCH ÚDAJOV V DOTAZNÍKU ako podmienka interrupcie určite žiadnej žene nepomôže. Dotazníky ako také nie sú škodlivé, ale ak je žena v ťažkej životnej situácii a veľkom strese, nebude dbať o riadne vyplnenie povinného dotazníka, čo skreslí dáta. Navyše, ako má presne pomáhať žene, že sa jej štát zhmotnený do lekára a sestry vypytuje na intímne otázky? Ok pre ženu dotazník nie je povinný, ale pre lekára áno, inak mu hrozia sankcie so špeciálneho odboru kontroly, ktoré navrhovatelia zavádza. O tom neskôr. Faktom ale je, že toto pomoc tiež nie je.

 6. Zákon navrhuje, aby sa PRERUŠENIE TEHOTENSTVA PREMENOVALO NA UKONČENIE TEHOTENSTVA. Ukončením tehotenstva je aj pôrod, umelým alebo predčasným je aj “cisarák”. Ok môžme s tým aj súhlasiť, ale ako presne toto pomáha ženám. No nijak.

 7. POVINNOSŤ SÚHLASU RODIČA dievčaťa do 18 rokov s interrupciou. Dnešný stav je taký, že 16 - 18 ročné dievčatá nepotrebujú súhlas rodičov. Po novom ho potrebovať budú. Viem si predstaviť mnoho dôvodov, prečo dievčatá v tomto veku (sú už aj trestne zodpovedné), nechcú, aby rodičia vedeli o tom, že chcú podstúpiť interrupciu.

 8. Zavedenie POVINNEJ ČAKACEJ LEHOTY 48 HODÍN aj v prípade, že je ohrozené zdravie a život ženy snáď ani netreba komentovať. Viac o tom píše napríklad OZ Možnosť voľby, ktorému touto cestou veľmi pekne ďakujem za mnoho pomoci v končiacom volebnom období. Toto je opak pomoci.

 9. MENÍ SA ZAČIATOK ČAKACEJ LEHOTY - po novom plynie až od odoslania hlásenia lekárom na NCZI. Toto ako zase pomáha ženám? Vystavujeme ich svojvôli lekárov a prenášame na ne následky pochybení a zlyhaní lekárov ako aj "úžasne spoľahlivého" NCZI. Toto je tak hlúpe, že sa mi ťažko hľadajú slová. Ženám to nepomôže samozrejme.

 10. Zákon vypúšťa povinnosť lekárov INFORMOVAŤ O MOŽNOSTIACH ANTIKONCEPCIE. Tak ani interrupcie, ani vzdelávanie. Milé ženy, nerozmýšľajte, tu pekne ležte, počkajte na oplodnenie a roďte! Chce toto niekto nazvať pomocou?

 11. POVINNOSŤ VYTLÁČAŤ KVANTÁ DOKUMENTOV pred vykonaním interrupcie a dokladovať ich odovzdanie. Ani toto nie je pomoc, je to len byrokratická záťaž pre lekárov, ktorí už dnes sú dosť vyťažení, majú problémy s financovaním chodu ambulancií. Prečo nestačí odovzdať info vyvesením v čakárni? Niektoré ženy už používajú dokonca aj internet takto v 21. storočí. Skúsme to!

 12. Lekári môžu odovzdávať tehotným aj INFORMAČNÉ LETÁKY VYPRACOVANÉ CIRKVAMI. Aspoň hrať by sme sa mohli na ten sekulárny štát, čo máme v ústave. Toto je ovplyvňovanie žien a nie pomoc.

 13. Pani Záborská a spol. chcú tiež ženám pomáhať tak, že navrhujú ZRIADIŤ NOVÝ KONTROLNÝ ODBOR na Ministerstve zdravotníctva. Venovať sa bude výlučne kontrole splnenia podmienok pri interrupciách. Zaujímavé, že pri onkologicky chorých deťoch a všetkých ostatných diagnózach stačí na kontrolu Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Len intErrupcie potrebujú špeciálny inkvizičný orgán, ktorý bude svojimi kontrolami zastrašovať lekárov ako v Poľsku. Pomoc? Fakt? Tu máte dôsledky takejto pomoci.

 14. Ministerstvo zdravotníctva má mať povinnosť zverejňovať množstvo informácií na webe. Ale INFO O ANTIKONCEPCII ALEBO ZOZNAM ZARIADENÍ, kde sa legálny zdravotný výkon interrupcia vykonáva, samozrejme nie. Komu kedy reálne pomohli jednostranné informácie?

 15. Ešte jeden návrat k dotazníku - navrhujú VYLÚČIŤ REGISTROVANÉ PARTNERSTVO ako jednu z variant vzťahu. Toto je aká pomoc ženám? Nie, je to len ignorácia reality, avšak tu zrazu nepotrebujeme poznať pravdu. Napriek tomu že na Slovensku také nepoznáme, v zahraničí áno. A pokojne sa môže stať, že príde žena, ktorá žije v takomto zväzku. Tak čo má vyplniť?

 16. Zavádza sa POVINNOSŤ MINISTERSTVA PONÚKAŤ VZDELÁVANIE v tom, aké informácie má žene dať. Sme zásadne proti, aby politici určovali, čo lekári budú ženám hovoriť. Je to čisto len o politickom vplyve a je to škodlivé. Si predstavte, že zas bude ministrom niekto ako Krajči ako by to vyzeralo. Nie, ďakujeme.

 17. A čerešničkou na torte pomoci ženám je PREDSUNUTIE PRÁV NENARODENÉHO DIEŤAŤA PRED PRÁVA ŽIEN a ochranu ich života a zdravia... ... Tu som nechala ticho schválne, aby ten oxymoron poriadne zarezonoval.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  166
 •  | 
 • Páči sa:  1 272x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu