Štátne nemocnice vás zadĺžili o ďalších 20 miliónov. Čo s tým?

Ex-ex-minister Drucker rozbehol krízový manažment štátnych nemocníc a naplánoval oddlžovanie nemocníc. Naplánoval si tiež zlepšenie hospodárenia nemocníc. Ukázalo sa totiž, že štátne nemocnice nemajú šancu dosiahnuť na peniaze

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

z eurofondov. Nevydalo.

Samozrejme, že sme v SaS upozorňovali na opakované oddlžovanie (od roku 1990 asi 5-krát) a opakované tvorenie dlhov. Dosť nahlas som protestovala aj v parlamente proti tomuto odmeňovaniu neefektivity a trestaniu poctivých. Je to priama motivácia vykašlať sa bilanciu hospodárenia. Ex-ex-minsiter Drucker sväto-sväte sľuboval, že tentokrát to bude iné. Veď do podmienok oddlženia vložili požiadavku - vytvorenie ozdravného plánu nemocnice a ukončenie tvorenia dlhov. A nemocnice budú vraj navyše riadiť ako sieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TÚŽBA VS REALITA

Na začiatku apríla na svoju vlastnú žiadosť rezignoval vrchný centrálny manažér siete štátnych nemocníc Boris Mrekaj. Potichu a bez fanfár. A tiež bez výsledkov.

Dlh v zdravotníctve narástol vlani o 143,89 milióna eur. Záväzky po lehote splatnosti dosiahli ku koncu minulého roka rekordných 791,13 milióna eur. Najviac, 679,24 milióna eur, dlhujú na nezaplatených faktúrach a odvodoch štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Vyplýva to z informácie ministerstva zdravotníctva pre vládu. Celkové záväzky štátnych zdravotníckych zariadení vlani vzrástli o 123,52 milióna eur. To predstavuje medziročný nárast o 20,15 milióna eur. Dlh v zdravotníctve narástol na vyše 790 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Miesto toho, aby sa hľadali reálne riešenia, naďalej sa odmeňuje neefektivita. Štátne nemocnice po novom už nemusia nie len platiť, ale zrejme už ani nikdy zaplatiť odvody za svojich zamestnancov, nemusia zaplatiť svojim dodávateľom a samozrejme, nemusia liečiť tak, ako by mohli, lebo veď nie je z čoho. Požiadavku modernizácie bez eurofondov už nikto ani nevysloví, aby nebol na smiech. Všetci ostatní si svoje záväzky plniť musíme, len štát nie. A ešte mu vládni politici dajú špeciálne dotácie a právnu ochranu v rozpore s ústavou, zdravým rozumom a fair play.

SAMOVRAŽEDNÁ ŠPIRÁLA

Po 10 tich rokoch vlády smeru a 2,5 roku krízového riadenia nemocníc sa zdá, že sa podarilo doviesť hosodárenie štátnych nemocníc do bludnej samovražednej špirály.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte raz - štátne nemocnice +20,15 milióna eur nárast dlhov napriek úsporným opatreniam. Nemocnice neplnia ani len požiadavku na zaradenie do oddlžovania. Bez oddĺženia nedosiahnu na eurofondy. Bez eurofondov budú musieť na záchranu chátrajúcich budov použiť peniaze pôvodne určené na nákup prístrojov, platy sestier a podobne.

Nezvyšovanie platov = nezlepšovanie pracovného prostredia. To znamená ďalší odchod personálu. Bez špičkového personálu sa nedajú robiť špičkové výkony, bez výkonov nie je fakturácia poisťovni. Za menej výkonov, menšie platby. Menšie platby = ďalšie dlhy. A pred dverami chátrajúcich nemocníc stojí zúfalý pacient. Už tuší, že je to s ním stále horšie. A aj bude ak nepochopí vážnosť situácie a nutnosť reálnych zmien.

SkryťVypnúť reklamu

VÝHOVORKY

Hovoria, že veď poisťovne štátnym nemocniciam málo platia. Že v štátnych nemocniciach sa robia tie najdrahšie výkony a poisťovne ich nedofinancovávajú. Neverím tomu.

Okrem toho, že sa štedro dofinancovávajú na ostatných bežných výkonoch, ktoré majú preplatené násobne lepšie ako iné nemocnice, má predsa takáto nemocnica pri ekonomicky najnáročnejších operáciách často monopol. Môže si teda povedať, za toľko ešte robiť budem, ale toto už je príliš málo. Končím. Občanovi predsa zdravotnú starostlivosť garantuje ústava, takže by hrozbu takejto situáciu museli politici riešiť. Ale takto je to pre nich pohodlnejšie, pretože v tejto neprehľadnej situácií nie je pacientovi jasné, kto vlastne môže za to, že sa na onkologické vyšetrenie napriek podozreniu dostal až keď už bolo neskoro.

Ten istý štát, čo vlastní aj tie dlh tvoriace štátne nemocnice, vlastní aj štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorá má 65% podiel na poistnom trhu. Táto poisťovňa ako najsilnejší hráč reálne diktuje pravidlá. Je len a len na štátnych manažéroch, aby štátnej poisťovni nastavili pravidlá tak, aby nemocnice dostávali správne platby na úrovni oprávnených nákladov jednotlivých zdravotných výkonov. Ale potom, nech pravidlá platia pre všetkých rovnako. A pri všetkých výkonoch. Tak ako káže DRG.

RIEŠENIA

Náš odhad bol bohužiaľ úplne presný. V reforme zdravotníctva “105x lepšie zdravotníctvo”, ktorú sme začali písať už pred rokom, vravíme: “Predpokladáme, že štátom vlastnené nemocnice aj napriek terajšiemu oddlženiu začnú znova vytvárať dlh. SaS bude preto musieť urobiť bodku za takýmto neudržateľným stavom. Na správne manažérske nastavenie verejných nemocníc netreba robiť žiadne legislatívne zmeny, ale je nutná politická odvaha a dôslednosť na ich rýchlu transformáciu na akciové spoločnosti s tvrdými rozpočtovými obmedzeniami.” Žiadne také, že keď budeš zle hospodáriť, ešte Ťa odmeníme. A budeme to robiť donekonečna. Samozrejme z peňazí ľudí. Z tých peňazí, z ktorých miesto sanovania neefektivity mohli byť zachraňované a zlepšované osudy ľudí.

Preto navrhujeme jasné opatrenia:

  • Zavedenie prísnych rozpočtových pravidiel, transparentné účtovníctvo. Vypracujeme jednotný systém prezentácie výsledkov, ich pravidelného zverejňovania a jednoznačne nastavíme hlavné ukazovatele hospodárnosti a kvality.

  • Odpolitizovanie manažérskych nominácii, výber odborníkov, nie kamarátov. Riaditeľ nemocnice bude mať za sebou preukázateľné manažérske skúsenosti a úspešný profesionálny príbeh.

  • Reálne riadenie štátnych nemocníc ako siete jedného majiteľa s centrálnym manažmentom, back officom na zabezpečenie podporných činností, jednotným ekonomickým a nemocničným informačným systémom.

  • Úrad pred dohľad dohliadne, aby poskytovaná starostlivosť bola v súlade s štátom definovaným nárokom pacienta. Nárok pacienta bude obsahovať okrem vecného vymedzenia aj časové a teda povie, dokedy má občan svoj nárok dostať.

  • Poisťovňa bude musieť zaplatiť zdravotnú starostlivosť v dostatočnom rozsahu, aby pokryla (vecne i časovo) nárok svojich poistencov, inak pri takto jasne definovanom zákonnom nároku riskuje neúspešné súdne konania a povinnosť plnej úhrady nákladov pacientov, ktorí budú mať po uplynutí zákonnej lehoty nárok čerpať starostlivosť v zahraničí bez ohľadu na jej cenu.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  3 551x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu