nás stojí vyše 13 300 eur.
SLOVENSKO JE PRODUCENTOM LEKÁROV PRE EÚ
Na Slovensku nemáme oficiálne údaje, koľko lekárov odchádza do zahraničia. Odhad nám poskytujú štatistiky OECD, kde krajiny vykazujú pôvod prichádzajúcich lekárov. V rokoch 2010 – 2016 nastúpilo v týchto krajinách 2572 lekárov so slovenským diplomom.

TO JE V PRIEMERE JEDEN ODCHOD ZA DEŇ
Nejde tu len o čerstvých absolventov, ale aj o atestovaných špecialistov, lekárov s dlhoročnou praxou.
Pre porovnanie: za to isté obdobie (2010 – 2016) vyštudovalo medicínu na Slovensku 4375 Slovákov. V priemere to vychádza na 1,7 lekára-absolventa denne.

Povedzme si úprimne, prečo odchádzajú. Je to vizitka smeráckych vlád: v slovenskom zdravotníctve sa po desiatich rokoch ich vládnutia necítia dobre ani pacienti, ani zdravotníci. Lekárom chýba profesionálne zázemie, finančné ohodnotenie či spoločenské uznanie. Zmeniť to bude trvať roky, ale treba začať.
KROK A – KONKUROVAŤ ZAHRANIČIU NA ZDRAVOTNÍCKOM PRACOVNOM TRHU
Chcem rovnako, ako pri predstavení návrhu opätovne zdôrazniť, že virtuálne spoplatnenie štúdia nie je riešením odchodu lekárov. Musíme odstrániť príčiny, pre ktoré lekári odchádzajú, teda reálne zvýšiť atraktivitu slovenského zdravotníckeho trhu práce. Urobiť opatrenia, aby bolo na vyššie platy, lepšie materiálno-technické vybavenie nemocníc, znížiť zbytočnú administratívnu záťaž, znížiť plytvanie a viesť férovú konštruktívnu debatu. O toto všetko sa snažíme v reforme 105-krát lepšie zdravotníctvo a presne a konkrétne píšeme, na rozdiel od iných, ako. A aj odkiaľ na to vziať.
Zdroje na tieto opatrenia sú v lepšej kontrole, meraní a vyhodnocovaní výsledkov poisťovní i poskytovateľov, zachovaní povinnosti štátu pri odvodoch za svojich poistencov, vytvorení priestoru pre pripoistenie a individuálne úhrady. Je tiež potrebné zjednotiť nemocničný a ekonomický systém nemocníc a porovnávať výstupy, spoločne obstarávať, koordinovať zdravotnú starostlivosť s ambulanciami. Zároveň je nevyhnutné doladiť DRG a platby poskytovateľom tak, aby neboli potrebné výkony jasne podfinancované, súčasne zastropovať zisk poisťovní a sprísniť podmienky pre ne v manažmente pacienta, zvýšiť tlak na zazmluvnenie potrebného počtu kvalitných odborníkov za skutočne trhovú cenu vyrokovanú na základe jasných dát.
KROK B – VIRTUÁLNY ÚČET ZA ŠTÚDIUM
Virtuálny účet je opatrenie, ktoré reaguje na posledný krok vlády - naliať viac peňazí do škôl, aby vychovali viac lekárov. Vravíme, že za momentálnych okolností považujeme toto opatrenie za neefektívne, a že okrem kroku A je potrebné urobiť aj to B. Vytvoriť virtuálny účet v hodnote ceny štúdia absolventa.
Ak tento absolvent začne povedzme do piatich rokov po ukončení štúdia (pre- alebo postgraduálneho) pracovať na Slovensku, nič sa pre neho nemení. Štúdium má ďalej zadarmo a jeho „dlh“ sa bude odrátavať postupne tak, ako platí dane do štátneho rozpočtu. Neplatí žiadne peniaze navyše.
Ak však pôjde pracovať do zahraničia a do stanoveného času sa nevráti, premení sa mu tento virtuálny účet na skutočný a v rozumnom splátkovom kalendári ho bude musieť vyrovnať. Zaplatiť si za štúdium nie je sankciou, pokutou, ani trestom, je to to isté, ako zaplatiť si za chlieb.
JEDNODUCHO TO NIEČO STOJÍ
Štúdium, rovnako ako zdravotná starostlivosť, jednoducho nie je zadarmo a pri stave našich verejných financií a nedostatku zdravotníkov nepovažujeme za správne, aby šička z Brezna, alebo robotník z Popradu prispievali svojimi odvodmi na vzdelávanie zdravotníkov, ktorí ho nikdy liečiť nebudú a zároveň vďaka tomuto vzdelaniu dostali možnosť násobne lepšej životnej úrovne. Naopak, považujeme za správne, aby v takejto situácii boli lekári rovnako solidárni a vrátili postupne investíciu do svojho vzdelania občanom Slovenska. Z týchto peňazí môžeme potom napríklad zvyšovať platy alebo vychovávať ďalších zdravotníkov.
A že ten čo je doma platiť nemusí a ten čo ide von áno? Hlúposť. Obaja platia rovnako. Príspevkom do štátneho rozpočtu. Slovenský lekár si to zaplatí z daní, ktoré tu odvedie, pretože mu to zákonom umožníme. Ťažko sa ale dohodneme z Nórskom, alebo Nemeckom, aby nám preposlali dane odvedené do ich rozpočtu. To ale samozrejme odchádzajúci lekár vopred vie (ako sme garantovali, žiadne opatrenie nemôže a nebude platiť retroaktívne) a dobrovoľne sa vzdá výhody, kvôli vyššiemu zárobku z ktorého dlh postupne splatí. Ak ešte vôbec bude chcieť odísť. Budeme totiž v kroku A robiť všetko preto, aby tu lekári zostali. Veď ich tu potrebujeme ako soľ.
NAOZAJ LEN LEKÁRI?
Určite nie. Virtuálny účet by mal mať každý absolvent. O lekároch je reč len preto, lebo momentálne reagujeme na posledné opatrenie premiéra naliať 2 milióny do štúdia ďalších lekárov. Nie je to o lekároch, už vôbec nie o študentoch. Je to o nezodpovedných politikoch a vládach, ktoré rozdávajú zadarmo aj to, čo sami nemáme. A aj o spoločnosti, ktorá toto považuje za správne. Nie je to správne. To, čo jeden dostane zadarmo, iný musí zarobiť a odtrhnúť od úst svojej rodiny. Je lepšie, ak ľudia majú dosť peňazí na to, aby neboli odkázaní na almužny štátu.
Ak by malo k takémuto kroku prísť, mal by byť pre všetkých. Tomuto však predchádza okrem širokej spločenskej diskusie, o ktorú sa férovo pokúšame vo veľkom predstihu pred voľbami (nie až po nich), veľa ďalších krokov na zlepšenie školstva, jeho financovania, uplatnenia absolventov. Aj tu sme pripravení.
Hystéria nie je na mieste, poďme sa baviť rozumne.
Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.
Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.