POLITIKA – ako kandidát poodkrývam, kto je POD pokrievkou

Kandidovať do parlamentu je ako sedieť na kraji hrnca, v ktorom sa varí polievka, čo práve nevonia. Cítite pachy určitých ľudí, a uvedomujete si, že práve kvôli nim, vôňu iných necítiť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pokúsim sa z môjho pohľadu sprostredkovať zopár chutí a vôní a jemne priblížiť ako vnímam typy ľudí, ktorí v politike pôsobia.

VEĽMAJSTER

Začnem najpočetnejšou skupinou. Tento typ politika snáď i SÁM verí tomu, že ak dostane do rúk moc, spraví zázraky. Dokáže presvedčiť, že vie nielen ČO, ale i AKO to spraviť. Má rýchle a jednoduché riešenia na všetko. Úspechy a prácu iných dokáže prezentovať ako svoje vlastné. Životopis tohto typu politika obsahuje zopár zaujímavých pozícií, avšak ak sa pozriete bližšie, tak zistíte, že práve za jeho "pôsobenia" sa daná organizácia nikam neposunula.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spadá tam napr. i nejeden z doterajších ministrov. Má svoje predstavy o „riešeniach“, ale reálne nie je a ani nikdy nebol pripravený na takúto pozíciu, nakoľko mu chýbajú dostatočné skúsenosti s RIADENÍM a zavádzaním riešení do praxe. Keď sa dostane k moci, počuť o ňom zriedka a ak, tak často v súvislosti so škandálom. Tam nemusí riadiť, riadia jeho. Naopak, ak mu obdobie skončí, opäť „vie“ ako sa všetko DÁ spraviť, má však po ruke i „uveriteľnú“ výhovorku, prečo to on nezrealizoval. 

VŠEVED

Všade bol, všetko videl, na všetko má jasný názor. Skutočne sčítaný človek. V politike je zvyčajne už dlhšie, len akosi na výkonnú funkciu to nikdy nedotiahol, preto sa ani nedá reálne posúdiť, či by dokázal svoje názory (riešenia často absentujú) dostať i do praxe. Rozpoznáte ho podľa toho, že rozpráva ČO TREBA urobiť, ale odpovedi na otázku AKO to urobiť sa elegantne vyhne.

SkryťVypnúť reklamu

ODBORNÍK

Áno, aj takí tam sú. Na moje príjemné prekvapenie ich nie je málo i keď stále nie dostatok. Sú medzi nimi „noví“ ľudia, ale i „služobne starší“ politici, ktorí výsledky majú a reálne dokázali spraviť zmeny či reformy. Majú tú smolu, že po nich ostali „dôkazy“ ich aktivity, ktorých sa kritici chytajú a kritizujú dookola. V porovnaní s tými, čo NIČ nespravili, preto vyznievajú horšie. Tí „noví“ často nie sú vo vedení kandidátok a bohužiaľ, nie sú tak mediálne známi. Majú však praktické skúsenosti s riadením iných a so zavádzaním riešení do praxe. Nemajú potrebu byť lídrom strany, ale jednoducho chcú byť súčasťou TÍMU – asi preto sa nederú na kandidátkach dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

LÍDER

Tiež celkom „početná“ skupina. Nie je pravda, že ich je v politike málo. Je ich PRIVEĽA.

Typov rôznych politikov je tam určite oveľa viac, a niektorí by sa dali pohodlne zaradiť súčasne do dvoch „kategórií“, napr. Veľmajster a Líder :).

Kandidovať je skutočne ako sedieť na kraji hrnca, nazeráte trošku pod pokrievku, cítite ten pach, ale na dno nedovidíte... 

Erika Jankajová

Dať najavo, či sa vám blog PÁČI môžete i na: vybrali.sme.sk ĎAKUJEM

Erika Jankajová

Erika Jankajová

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaná „chemička“, ktorá sa chémii ďalej nevenuje, ale toto štúdium jej dalo veľa. Od svojich učiteľov som sa naučila najmä zanietenosť pre to, čo práve robím a dobrej organizácii, ktorá je potrebná ako v „labáku“, tak vo firme. V súčasnosti pracujem pre spoločnosť In Form Slovakia, s.r.o., ktorá organizuje odborné konferencie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu