November 1989 - NOVEMBER 2019

Ak sa pozeráme na spôsob života pred 30 rokmi a spôsob života dnes vidíme niekoľko dôležitých rozdielov. Nemáme predstavu ako to bude vyzerať okolo nás o 30 rokov, no východiska ako to môže vyzerať dnes tu už máme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kráčam okolo vodnej priehrady, kde som sa ako malá kúpala a voda bola celkom čistá. Dnes je tu niekoľko nahromadených kôp odpadu. Všelijakých vecí. Menil niekto kúpeľňu, prerábal kuchyňu, podlahu izby, nepotreboval starý televízor, pračku, chladničku? To všetko je tu pri rieke alebo v rieke. A aj tá voda už nie je vôbec čistá. Chlad je nielen vo vzduchu ale aj v ľudských srdciach. Videla som veľakrát staršiu sestru aj rodičov, ako minerálku a pivo pekne vo fľaši priniesli a keď sme to vypili odniesli fľaše nazad do obchodu. Podobne aj mlieko a všeličo iné. Dnes sa to vytratilo nielen v spoločnosti na verejnosti ale aj v rodinách. Plastové fľaše nás presahujú viac ako moderné technológie. Všetko vo vode je aj vo vzduchu a v čoraz častejšie aj v ľudskom organizme. V krajinách je však veľký rozdiel. V Nemecku sa už aj plastové fľaše od roku 2012/2013 vracajú. Mnoho sa triedi a recykluje. No veľakrát je to aj o pohodlí, ktoré sa na jednej strane ľahko užíva a na druhej strane nás to ničí a zasahuje. Keď som sa rozprávala so staršími ľuďmi vraveli že nikdy nebol taký problém s odpadom ako dnes. Drevo, papier aj nepotrebný bio odpad sa spracovával doma a prirodzene. Dnes sa aj odpad odváža niekoľko desiatok či tisícok kilometrov. A to je zásah do prírody aj do jej vyváženosti. O tom vie každý, kto v tejto oblasti pracuje alebo sa o to len trochu zaujíma. Ak sme niekedy ako ľudia na to upozorňovali boli sme si vedomý toho, že tento boj medzi obchodom a výrobou a na druhej strane životným prostredím je nerovný. No v skutočnosti sila je v nás. Každý kto kupuje a potom vyhadzuje plast (voda, mlieko, pivo, kozmetika...) a každý kto to nerobí a apeluje na celospoločenskú zmenu umožňuje zmeniť svoj postoj, svoje zvyky, svoje správanie. Nerada vidím tento barbarský prístup k prírode (voda, lesy, vzduch...) ale je to dnes skutočne v kritickom stave. Ak sa to nezmení, čistú vodu, čistý vzduch, les budeme o pár rokov ukazovať na fotografiách len v múzeu ako historickú rekvizitu. Radikálne zmeňme svoje správanie. Je to nevyhnutné pre náš život aj pre ďalšiu generáciu a planétu ako takú. 

Janka Nalevankova

Janka Nalevankova

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujíma ma ekológia, veda, komunikácia, putovanie a veci okolo mňa. Každá krajina, každý človek, každá udalosť zdieľaná nás môže posunúť dopredu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu