1. Miniinterupcia...robí sa do 8.týždňa tehotenstva..pôvodne sa robila iba vákuumaspirácia, ale keďže dieťa zákrok v maternici niekedy prežilo a hlavne v maternici zostávali kúsky dieťaťa, robí sa následne aj kyretáž (výškrab). Do maternice sa zavedie trubička s ostrým hrotom, pripojená na odsávačku. Dieťa je v maternici roztrhané na kúsky a odsaté do nádoby. Zvyšky placenty a dieťaťa sa odstránia kyretážou.
2. Kyretáž (výškrab)...do 12.týždňa tehotenstva.. "obsah" maternice sa buď vyškriabe kyretou (niečo ako malinká ostrá lyžička, slučka) alebo sa odsaje ( keď tento zákrok robili pod ultrazvukom, bolo vidno, ako sa dieťa snaží ubrániť kyrete).
3. Roztiahnutie a vyprázdnenie...do 16.týždňa..v čase keď sa potrat prevádza tzv. evakuáciou dutiny maternice kyretážou a potratovými kliešťami, je dieťa už príliš veľké na to, aby prešlo krčkom maternice. Preto sa do maternice vsunú kliešte, chytí sa noha, alebo iná časť tela a krúživými pohybmi sa trhajú časti tela dieťaťa. Chrbtica musí byť zlomená a lebka rozdrvená, aby mohli byť z maternice odstránené.
4. Prostaglandíny...po 12., 16.týždni tehotenstva..podávajú sa lieky, ktoré vyvolávajú silné sťahy maternice, ktoré vypudzujú nenarodené dieťa. Kontrakcie sú oveľa silnejšie než prirodzené pôrodné kontrakcie, takže dieťa je nimi usmrtené - v niektorých prípadoch dôjde aj k utrhnutiu hlavy. Pri tejto metóde sa niekedy používa aj chlorid draselný, ktorý sa dieťaťu vstrekuje do srdca.
Ako sestra -praktikantka som bola aj na gynekologickom oddelení. Zainteresovaní vedia, aká na oddeleniach tohto typu vládne atmosféra (častokrát nepríjemný personál...). Ak chcete, ľahko spoznáte ktoré ženy sú pred a ktoré po interrupcii...Jedny sú smutné, zamyslené, tiché...a druhé plačú. Jedna mladá žena, mala už dve deti, bola pred zákrokom. Nebola na 100% rozhodnutá a my sme veľmi túžili presvedčiť ju, nech si dieťa nechá. Ona by ho aj chcela, ale manžel...Váhala, no nakoniec so slzami v očiach predsa len šla na potrat. Nechýbalo veľa a možno by sa rozhodla inak..
Na jednom stretnutí hovorili ľudia o svojich zraneniach. Boli tam väčšinou starší odo mňa, aj okolo 40-50 rokov aj viac..Najviac zranení pochádzalo od vlastných rodičov a ďalšie..z potratov..keď vám pomaly 60 ročná žena povie, že každý deň myslí na svoje dieťa a ľutuje to, čo urobila ako 20 ročná..hmm..asi to nebol len taký obyčajný zákrok..
Už počujem vaše...to je len vec ženy ako sa rozhodne, čo ak nemá kde bývať, núti ju do toho rodina, manžel, čo ak bola znásilnená, čo ak má byť dieťa postihnuté..áno..všetky tieto a ďalšie argumenty poznáme...ale čo tak práva nenarodeného dieťaťa resp. právo na život, alebo zodpovednosť za vlastné konanie?? Jasné, vraj som mladá, naivná, nerozumiem tomu, keďže som to nezažila..hmm..no niekedy je lepšie nezažiť..stačí chodiť s otvorenými očami, vidieť a vnímať a snažiť sa pochopiť..
Lekár, gynekológ, počas svojej 26 ročnej praxe vykonal okolo 50 tisíc potratov.. Mnoho rokov bol presvedčený, že umelý potrat, je len niečo ako chirurgický zákrok pri ktorom sa odstraňuje tehotenské tkanivo. Pochybnosti a následná zmena zmýšľania sa u neho začali zavedením ultrasonografov...ak vás zaujíma jeho svedectvo, prečítajte si ho.. http://sites.google.com/site/tvojoponent/zoznamy/zoznamy-clankov/kategoria-interupcie-a-ochrana-zivota/svedectvo-potratara
Mnohokrát chýba len dostatočná informovanosť a podpora rodiny, resp. vhodný prístup a záujem zo strany zdravotníckych pracovníkov. Ak ste absolvovali potrat a pochopili ste, že to nebolo správne riešenie, nebojte sa o tom hovoriť...možno pomôžete druhým ženám a ich deťom...
PS 1: po štyroch týždňoch od počatia má zárodok pracujúce srdce, prvé pohyby plodu sa objavujú v šiestom týždni. EEG zachytí elektrickú aktivitu mozgu po 26. týždni od počatia a po 30. týždni možno na plode rozlišovať stavy spánku a bdenia.
PS 2: úryvok z Hippokratovej prísahy:
„Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu."