7 rockových vekov

Seven ages of rock, či momentálne Sedm epoch rocku vysielaných na ČT 2. Už dávno ma to zaujalo - až teraz o tom píšem. Britský dokumentárny seriál Sedem rockových vekov mapuje históriu rocku v siedmych častiach a to: zrodením rocku, art rockom, punkom, heavy metalom, štadiónovým rockom, americkým alternatívnym rockom a britskou nezávislou scénou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Samozrejme, že história rocku sa nedá úplne zhrnúť do siedmych päťdesiat minútových častí, no aj napriek tomu je to skvelý prierez dejinami rockovej hudby a tvorcom veľmi ďakujem za to, že existuje už aj takýto dokumentárny seriál(určite nie len ja). V dokumente rozprávajú samotní hudobníci - členovia spomínaných kapiel - najväčší umelci, speváci, novinári, spisovatelia, producenti. Vysvetlia vám, ako rock vznikol, vyvíjal sa, šíril... Akonáhle si seriál zapnete, vtiahne vás do deja a ešte dlho po jeho skončení vás bude nútiť o ňom rozmýšľať...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stručne o jednotlivých častiach:

1.,THE BIRTH OF ROCK(ZRODENIE ROCKU)

Blues-based Rock 1963-1970

Začiatkom 60-tych rokov si generácia tínedžerov, ktorá vyrástla na americkej černosskej hudbe, vytvorila vlastný adrenalínom nabitý zvuk - Rock. Prvá ikona rocku Jimi Hendrix bol syntézou všetkého čo bolo pred ním a čo malo prísť. Zrodenie rocku tiež skúma vplyv rhytm a blues na britskích muzikantoch ako sú Rolling Stones, Cream a The Who, ako písal piesne Bob Dylan a štúdiový vývoj The Beatles, ktorí vytvorili možnosti a ambície rocku.

2.,WHITE LIGHT,WHITE HEAT(ART ROCK)

Art rock 1966-1980

Príbeh o tom, ako umelecké a koncepčné vyjadrenie prenikalo rockom. Z pop-artu multi-mediálne experimenty Andyho Warhola a Velvet Uderground, zlovestnú vznešenosť Petra Gabriela z Genesis, White Light, White Heat Place. Ako sa rock stal nositeľom pre umelecké myšlienky a divadelné predstavenia. Sledujeme Pink Floyd z umeleckej geniálnej školy Syda Baretta cez celosvetové úspechy Dark Side of the Moon ku konečnej divadelnej šou,The Wall. Mimochodom, film skúma hudbu kapely Roxy Music a Davida Bowieho.

SkryťVypnúť reklamu

3.,BLANK GENERATION(PUNK)

Punk 1973-1980

Príbeh dvoch miest - Londýna a New Yorku - v tomto príbehu o dvoch mestách sa z tých najhorších čias stali tie najlepšie. Zaznamenali najväčší a zásadný posun v populárnej hudbe, odkedy Elvis vošiel do Sun Studios. Skúma hudbu Sex Pistols, The Clash, Ramones, Television, Patti Smith, The Damned a Buzzcooks.

4.,NEVER SAY DIE (HEAVY METAL)

Heavy Metal 1970-1991

Príbeh o najdlhšie prežívajúcom a určite najhlasnejším žánrom rocku - heavy metalom. Metal bol najkontroverznejší a najnepochopenejší zo všetkých rockových žánrov, no aj napriek tomu sa stal svetovým fenoménom. A napriek tomu, že ho kritici nenávideli, prežil zo všetkých rockových žánrov najdlhšie. Black Sabath - sledujeme ich vzostupy a pády, Deep Purple, Judas Priest, Iron Maiden a Metallicu.

SkryťVypnúť reklamu

5.,WE ARE THE CHAMPIONS(ŠTÁDIOVÝ ROCK)

Stadium Rock 1965-1993

We Are The Champions sleduje vývoj niektorých najväčších mien v oblasti Rocku - Queen, Bruce Springsteen, The Police a Dire Straits a ukazuje ako prostrednícvom akcií ako Live Aid, MTV rock dosiahol celosvetový vplyv na kultúru a politiku.

6.,LEFT OF THE DIAL(AMERICKÝ ALTERNATÍVNY ROCK)

Alternative Rock 1980-1994

Vzostup alternatívneho rocku v USA. Left Of Dial sleduje históriu siete fanúšikov,klubov a fanklubov, ktorý boli oporou scény a začali kariéru kapelám ako R.E.M., The Pixies, Husker Du. Film ukazuje čerstvý pohľad na výbuch scény v Seattli, ktorý vyvrcholil úspechom Nrivany s albumom "Nevermind" a tragickou stratou Kurta Cobaina. Keď sa stretli REM a Nirvana, bola to jedna z najväčších udalostí v histórii rocku. Avšak šanca na to, aby sa dve najväčšie rockové kapely sveta stretli na tom istom pódiu bola malá, pretože Kurt Cobain upadal do depresií a drogovej závislosti, a nikto ho nedokázal pred tým zachrániť. Vo filme o tom hovorí Michael Stipes, frontman skupiny R.E.M.

SkryťVypnúť reklamu

7.,WHAT THE WORLD IS WAITING FOR(BRITSKÁ NEZÁVISLÁ SCÉNA)

Indie Rock 1980-2007

Príbeh britského indie, počnúc The Smiths. Film sleduje Stone Roses ako dedičov indie koruny,Oasis a ich najväčších konkurentov Blur, kapely ako Franz Ferdinand,The Libertines a The Arctic Monkeys.

Na záver len,že dnes vysielajú na ČT 2 šiestu časť seriálu - Alternatívny Rock o 21:25.


Janka Václaviková

Janka Václaviková

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Malé telo,veľké srdce. Zoznam autorových rubrík:  Krátke poviedkySúkromnéČo ma zaujalo...Nezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu