Rytmus ako splnomocnenec pre rómsku problematiku a rozširovanie extrémizmu na Slovensku

#Rytmus, #Gogo, #nášnázor, #splnomocnenec pre rómsku problematiku, #rasizmus, #extrémizmus, #politika, #priečne videnie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Videl som krátke video čo majú s Gogom, nepoznám background, či to auto zaplatil ozaj Rytmus a kto dal chalanov dokopy, alebo za tým všetkým stoja ozaj iba oni dvaja z vlastnej iniciatívy a ak je pravdou posledne spomínané, napadla ma taká myšlienka.

 Rytmo v akejkoľvek osade sa objaví je pre nich ikona, domáci cítia, že je ich. Svojim prístupom k životu, najmä prácou, kariérou vybudovanou od podlahy vzbudzuje rešpekt, uznanie a verím, že pre mnohých mladých a nie len Rómov je tzv. role model.

 Projekt #nášnázor je veľmi moderný, je mimoriadne aktuálny vzhľadom na situáciu okolo spoločensky rozšíreného názoru nárastu extrémizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Projekt podľa krátkeho videjka stavia do popredia slušných a vzorových občanov z danej etnickej skupiny, zároveň poukazuje na otázku, či je Slovensko rasistické. Ja osobne verím, že rasistické nie je, ale je treba povedať, že táto etnická skupina si za svoj obraz v spoločnosti môže z veľkej časti sama.
 Nebudem hovoriť v globále a hádzať všetkých do jedného vreca, viem, že existujú ľudia s príslušnosťou k tomuto etniku a nie je ich málo, čo vedú slušný a seriózny život a dokonca existuje aj pár takých, ktorí to skutočne dotiahli tak ďaleko, najmä čo sa týka profesijného života, že sú vo svojej oblasti lídrami a vzormi a naprieč spoločnosťou sú považovaní za veľmi úspešných ľudí.
 Napriek tomu je veľké množstvo takých, ktorí ohýbajú tento systém, narúšajú ho a svojim prístupom ho ignorujú, deštruujú a snažia si vytvoriť svoj vlastný menej organizovaný/neorganizovaný/vôľový/pudový a tým ťahajú úroveň celého etnika rapídne dole.

SkryťVypnúť reklamu

 A teraz k tomu čo je písané v nadpise ... Mohol by byť Rytmus ambasádorom slovenských Rómov ? .. dokázal by so svojim tímom upratať pomery v tejto národnostnej skupine ? .. Bol by Rytmus dobrým splnomocnencom pre rómsku problematiku ?

 Dlho som zastával názor, že najväčším frajerom pre túto oblasť je Peter Pollák, bez ohľadu na to že bol v opozícií a vládu držal v plnej moci Smer sa chopil tejto neľahkej problematiky a svojim životom, prístupom aj etnickou príslušnosťou bol dobrým vzorom pre Rómov samotných, ale aj Ne-Rómov a proste bol v tejto oblasti mimoriadne pozitívne hodnotený ako správny človek na správnom mieste naprieč spoločnosťou.
 Názor na neho som zmenil, keď zmenou vlády abdikoval, čo mi prišlo ako politikárčenie, pretože funkcia splnomocnenca spadá pod Ministerstvo vnútra a to má aj v novej vláde Smer, ktorý bol s jeho prácou spokojný, napriek tomu, že Fico a Matovič stáli na opačných brehoch prúdu, ale to bol ten správny spoločenský konsenzus, robiť správne veci so správnymi ľuďmi na správnych miestach bez ohľadu na politickú príslušnosť.

SkryťVypnúť reklamu

 Po vzhliadnutí spomínaného videjka tvrdím: „ Rytmo, viem, že sa politicky neangažuješ, viem, že sa možno ani angažovať nechceš, ale účasťou aj na tomto projekte potvrdzuješ, že ti tieto spoločenské otázky nie sú ľahostajné. S rôznymi nástrahami týkajúcimi sa aj tejto oblasti (sčasti etnickej príslušnosti) si sa stretol sám, napriek tomu si sa spoločensky nadmieru presadil a možno je teraz čas, ale možno je to iba moje prianie, aby si sa aj v tejto spoločensky problematickej oblasti možno začal viacej angažovať a to možno aj mimo hudby.
 Prečo nie, veď aktuálne je splnomocnencom politológ (aj sociológ, aby som mu nekrivdil), ale nejde len o vzdelanie, ale skrátka verím, že niekto kto má aspoň kus spoločnej krvi, je spoločensky úspešný a nebolo to dielo len šťastného osudu, keď sa niekto dobre narodí, proste vypracoval si sa sám svojou prácou, a proste verím, že môžeš byť a ako som už v úvode spomínal, ty už si vzorom a NIE LEN mladých ľudí a NIE LEN ľudí s rómskou etnickou príslušnosťou.
 Projekty, na ktorých si robil počas svojej kariéry dokazujú, že sa dokážeš obklopiť správnymi ľuďmi na to, aby bol výsledný efekt čo najlepší, preto verím, že keby si sa zahryzol do tejto oblasti, mohol by si urobiť mnoho prospešného a verím, že mnohým by si mohol zmeniť pohľad na život, zmeniť prístup k životu a svojou prácou by si mohol mať mimoriadne pozitívny vplyv na celkovú zmenu, ktorá nemôže byť len externá, ale pre spoločenské blaho musí prebehnúť aj v samotných Rómoch.

SkryťVypnúť reklamu

 Ďalšia vec čo sa týka extrémizmu, rozširovania extrémizmu aj s prejavmi s použitím fašistických hesiel či pozdravov a ohýbania minulosti, ktorá musí ostať minulosťou, lebo je citlivá a nesie vo svojej pamäti mnoho preliatej krvi, a i keď sa na niektoré veci dá pozerať z rôznych uhlov, treba byť opatrný pri prezentácií “faktov“.
 Ale späť k extrémizmu, o fašizme možno neskôr. Jedna vec je vetva : neprispôsobiví občania (najmä teda z príslušnosti k rómskemu etniku), s tým súvisiaca bezpečnosť (vlakové hliadky) a iné nadväzujúce veci a druhá vec, nemenej dôležitá, pomery v politike.
 Nejde odhliadnuc v tejto oblasti od politiky a možno v budúcnosti ešte príde článok ako sa historicky extrémisti, rebeli, radikáli a synonymicky podobne zmýšľajúci a konajúci nespokojní občania snažili zmeniť pomery v krajine, pretože to už nebolo udržateľné a národ sa potreboval posunúť na ďalšiu úroveň prežitkom takejto zmeny. V skratke som chcel len povedať, že nárast extrémizmu je prirodzený a história to dokazuje opakovane, .. je prirodzený, keď to v spoločnosti vrie a nič nesmeruje k tomu, aby sa veci napravili alebo postupne naprávali.
 Teraz vidím nárast okrem spomínanej vetvy v tom, že opozícia je rozbitá, nie je alternatíva, ale nie preto, že to hovorí Fico, ale reálne. Nekolujú odlišné myšlienky, odlišné prístupy k riešeniu problémov, koluje kritika a to už a priori voči vláde bez konštruktívnej debaty a konštrukt. názorov, česť výnimkám.Tí hore sa bratríčkujú, vyvoláva sa dojem, že Kaliňák je jediný možný minister vnútra a bez neho ministerstvo zanikne. Koaliční partneri to všetko prehliadajú, im padajú ministri a ministri Smeru sú neohrození, vzbudzuje sa dojem, že kto je proti Smeru, je za rozpad vlády,.. tá ignorácia, tá arogancia, tá nealternatíva a zákulisné hry tlačia na plyn extrémizmu, pritom možno viacerí voliči K ĽSNS nechcú, aby sa Kotleba reálne dostal k moci, aj keď niektoré veci z programu nie sú zlé ako napr. povinné drogové testy na školách .. ale verím, že je tu značná časť voličov a sám nad tým rozmýšľam, voliť K ĽSNS aby sa rozdrobila tá arogantná sila a vyrovnali sa váhy a ministri vzbudzujúci dlhodobé napätie v spoločnosti sa stratili a hoc aj na teplé miesta, ale stratili s politického Olympu. A netreba navyšovať hodiny dejepisu na školách, pri všetkej úcte, z dejepisu sa žiaci nenajedia v budúcnosti, radšej prírodne a technické vedy, ale späť k meritu veci, treba začať od seba a nie sa bit do pŕs na prejavoch o fašistoch, BBSK ríši a podobné veci, drahí politici, môžete si za to z veľkej časti aj sami.

Janko Cigáň

Janko Cigáň

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  4x

mám široký záber, voľnomyšlienkár, ochotný diskutovať na rôzne témy, možno rád otvorím aj témy, o ktorých sa nediskutuje, len aby sa o nich začalo diskutovať bez ohladu na moj názor, nechcem nikoho tlačiť aby nasledoval moje myslienky, práveze budem rád ak by sa diskusia rozbehla sama od seba a to aj v odlišnom názore ako mám ja .. nečakám, že budem uverejnovat pravidelne a mozno po prvom článku aj skončim, človek nikdy nevie, povedal by som, že to tu chcem iba vyskušať aj ked nehodlám písat kraviny, len proste nikdy som nič podobné nerobil, takze s rešpektom pristupujem k celej komunite blogerov a skôr by som povedal, že budem underground, na začiatok by som sa rád podelil o názor zo športovej oblasti, neskor sa uvidi či aj iných, ... nerobím to pre peniaze, nerobím to pre slávu, nepotrebujem podpisy, fotky, chcem len šíriť názor, ak Vás moje pohľady oslovia, budem rád a keď nie, nebudem siliť svoje pôsobenie na tomto blogovom portáli, prestanem a pôjdem inou cestou... Ďakujem za príležitosť skúsiť to Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu