Flash - koníček ktorý si na seba zarobí

Minule som písal o tom prečo a ako začať robiť flashové hry, dnes si povieme niečo o finančnej stránke. Výroba flashových hier je jedným z mála koníčkov, ktoré môžu priniesť par eur do rodinného rozpočtu. Pri trochu šikovnosti a talentu sa tým človek môže dokonca aj živiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Existujú dva základné spôsoby ako z flashovky vydolovať nejaké peniaze. Odporúčam využívať oba naraz, našťastie sa nevylučujú.

Reklama v preloaderi

Väčšina flashových hier sa hrá cez prehliadač a musí sa najprv stiahnuť. Čas, ktorý je na to potrebný sa dá veľmi ľahko využiť na zobrazenie reklamy. Za každé zahratie tak autor získa nejaké peniaze. Rádovo sa to pohybuje v rozmedzí asi 0.2 až 0.5 dolára za 1000 zahraní. Veľa hier dosiahne niekoľko miliónov zahraní, takže ak sa vám podarí spraviť úspešnú hru, môžete na tom získať aj pár stoviek (alebo aj tisícov) dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najlepším poskytovateľom reklamy do flash hier je v súčasnosti MochiAds. Poskytujú viacero možností reklamy a aj ďalšie služby ako šifrovanie, verzionovanie, tabuľku rekordov, mikrotransakcie a podobne. Ľahko sa implementuje, veľmi milý personál a dobrá komunita. Môžem len odporučiť.

Výhodou reklamy v preloaderi je to, že okrem prvotného boomu počas prvých pár mesiacov kedy si hra získa väčšinu zahratí poskytuje aj dlhodobý príjem. Počet zahraní sa časom ustáli a každý mesiac vám zarobí zlomok z toho čo na začiatku. Nie je to veľa no ak spravíte niekoľko hier, môže sa to pekne nasčitovať.

Sponzoring

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste niekedy hrali nejakú flashovú hru, mohli ste si na jej začiatku všimnúť logo nejakého portálu s hrami (kongregate, armor games, newgrounds) . Neznamená to automaticky to, že tú hru vyrobili oni. Mohli len autorovi zaplatiť za to, že na začiatok hry umiestni ich logo a pridá niekde do menu odkaz na ich portál. Toto sa nazýva sponzoring a väčšinou to je hlavný zdroj príjmov autorov flashových hier. Ponúknutá suma závisí od kvality hry, pohybuje sa v rozmedzí par stovák dolárov pri priemerných hrách až po pár tisíc za kvalitné hry. Najväčšia suma, o ktorej som doteraz počul, je 16 tisíc dolárov, čo je nie celkom zanedbateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte hotovú hru a hľadáte sponzora, najlepšie je napísať mail priamo tým portálom ktoré sponzoring ponúkajú alebo využiť FlashGameLicense. Pridáte tam svoju hru a čakáte kým na ňu niekto narazí a spraví vám ponuku. Podľa toho čo som počul tam však býva v poslednej dobe dosť plno, takže je možné, že si na prvý návrh počkáte aj pár týždňov a aj tak nemusí byť adekvátny kvalite hry.

Veľmi dôležité pri sponzoringu je to aby sa hra nedostala na verejnosť pred tým ako si nájdete sponzora. Nikto totiž nemá záujem platiť za svoje logo pokiaľ na internete už dávno koluje verzia bez neho.

Ján Kosa

Ján Kosa

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Programátor a herný vývojár hľadajúci svoje miesto vo svete.lopdo.blogspot.com Zoznam autorových rubrík:  Tvorba hierInternetové portálySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu