Prezidentskí kandidáti - viete prečo potrebujeme základný príjem?

Lebo vrchol zamestnanosti sme už dosiahli a súčasný ekonomický systém už nedokáže poskytnúť platenú prácu všetkým občanom v produktívnom veku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Prečo?

Futurológ Jeremy Rifkin odhaduje, že do roku 2050 už bude na manažovanie tradičného priemyslu a na jeho uchovanie v chode, potrebných možno 5% dospelého obyvateľstva. "Kríza zamestnanosti a sociálne zmeny"

Podľa mňa je to prirodzený a správny dôsledok automatizácie, racionalizácie, industrializácie a robotizácie hospodárstva, o ktoré sa predchádzajúce generácie snažili.

Lenže naša informovanosť a myslenie, rovnako ako vedomosti a ochota politikov, zaoberať sa touto situáciou, je alarmujúco nízka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden zo spôsobov, ako sa s touto situáciou vysporiadať, je oddelenie práce od základného príjmu. V Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku sa už myšlienka základného príjmu dostala na parlamentnú úroveň. Túto myšlienku, alebo presnejšie kultúrny impulz, verejnosti sprístupnil nemecký podnikateľ Götz W. Werner, majiteľ "dm drogerie", a jeho auditor a daňový poradca Dr. Benedikt Hardorp. Dnes má tento krok vo svojom programe viacero nemeckých politických strán.


Čo o základnom príjme vedia naši prezidentskí kandidáti?

Pani Bollova. "Ste za prijatie ZÁKLADNÉHO PRÍJMU na Slovensku? (Základný príjem je čiastka, ktorá bude vyplácaná štátom každému občanovi v takej výške, ktorá mu zaistí materiálnu existenciu a kultúrny vývoj bez toho aby bola od neho požadovaná protislužba – práca. Podľa národohospodárov je financovateľnosť zaručená.) Ak áno/nie, prečo?" - "Viem, o čom hovoríte. Je to základný príjem z prírodnej renty, tj. bohatstva, ktoré štátu poskytuje príroda. Máme najväčšie zásoby pitnej vody, množstvo liečivých prameňov, krásne hory, úrodnú pôdu a z tohto majetku nemajú občania žiadny osoh. Je to nesprávne a vôbec nie demokratické a spravodlivé. Takúto prírodnú rentu vypláca napríklad Kuvajt a SAE svojim občanom z bohatstva nafty. My nielenže nedávame z tohto bohatstva podiel občanom, ale ho vinou zlej štátnej politiky ani nevyužívame." zdroj


Pani Radičová síce myšlienku nepoznala, ale na stretnutí s občanmi vo Zvolene, zareagovala veľmi dobre. Považovala za dôležité, poskytnúť príjem všetkým ľuďom, ktorí sú pre spoločnosť prínosní, nezávisle od toho, či vykonávanú platenú prácu. Ja tomu rozumiem tak, že ľuďom, ktorí sa podieľajú na tvorbe spoločenských hodnôt, ktorých nevie, nechce alebo nemôže zaplatiť trh, ani štát, ani mimovládny sektor je potrebné poskytnúť príjem. Jedným z dôvodov je to, že množstvo bezodplatne vytvorenej práce tvorí v hospodárstve približne dvojnásobok množstva práce vykonanej za mzdu.

SkryťVypnúť reklamu

A čo si o základnom príjme myslia ľudia na Slovensku?

((video))

Mária H. 24.2.2009
"Dobrý deň, pracujem na úrade práce a preto ma veľmi zaujala idea základného príjmu. Každodenne sa stretávam s nezamestnanými, ktorí majú záujem sa realizovať ale bez základného príjmu to nejde. Zvlášť ak skĺznu do dlhodobej nezamestnanosti nie vlastným zavinením. Dôvody sú rôzne, zdravotný stav, starostlivosť o blízkeho človeka, disponovanie profesiou o ktorú nie je záujem. Úrady práce pomáhajú nástrojmi ako sú vzdelávacie kurzy. Ale ďalšie kroky sú pre niektorých nezvádnuteľné. Strata akéhokoľvek príjmu ich núti zostať len v okolí svojho bydliska. Nemajú financie na základné veci, ktoré su nevyhnutné na vycestovanie za prácou, alebo zabezpečiť si šatstvo pre nástup do zamestnania. Pre nich je to nákladné a z pohľadu financii neúnosné. Preto títo ľudia sú izolovaní a akákoľvek sebarealizácia je pri nich nedostupná. Základný prijem by odbúral kopec problémov. Isteže sú ľudia ktorým stav nezamestnanosti vyhovuje a nič na tom nechcú zmeniť, ale na druhej strane žijú v biede a na takýto obraz sa zle pozerá, lebo sú to až niekedy nedôstojné podmienky. ...

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia chcú aj niečo dokázať, čo je v ich silách. Chcú dokázať, že nie sú zbytoční. Budú mať na to priestor a možnosť? Pretože so základným príjmom ten záujem tam určite bude. Slovenský národ je pracovitý, určite nebudú všetci chcieť sedieť doma. Aj keď spočiatku to bude záujímavé, časom to každého omrzí. Organizácia voľného času a sebarealiácia bude u každého potrebná."

Celý príspevok

Premýšľajme o tom.

Ak vás myšlienka základného príjmu zaujala a chcete vedieť viac, môžete si pozrieť nemecko-švajčiarsky dokument "Grundeinkommen" so slovenkými titulkami.

robo jankovich

robo jankovich

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som cítiaca ľudská bytosť, ktorá sa snaží porozumieť tomu, čo a prečo sa tu okolo nás deje a prispieť k zlepšeniu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu