Vnútorná stráž, ako samostatná zložka ZNB vznikla v roku 1952,ako špeciálna jednotka na ochranu objektov osobitnej dôležitosti v časoch novej studenej vojny. Až do októbra 1952 sa hodnostné označenia a označenia druhu vojska nelíšili od Pohraničnej stráže, v októbri 1952 bolo zavedené nové označenie v tvare ozubeného kolesa s mečom a červenou hviezdou, ktorý mal symbolizovať bdelé zabezpečenie výsledkov práce a budovateľského úsilia ľudu Československa pri výstavbe socializmu a tiež aj pevného zväzku s robotníckou triedou.
Vnútorná stráž bola vytvorená na základe uznesenia ÚV KSČ z 28.03.1952 a nadväzujúceho uznesenia vlády ČSR zo dňa 10.06.1952.Zriadenie Vnútornej stráže bolo 01.05.1952 poverené tajným rozkazom ministra národnej bezpečnosti č.58 z roku 1952.
Zbrojovku v Dubnici nad Váhom strážila 8 brigáda Vnútornej stráže Ladce v súčinnosti s Ľudovými milíciami .1.Dubnický prápor okrem závodu V Dubnici n/V strážil aj závody K .Vorošilova v Kubrej (TOS) a strojárne K.Gotwalda v Považskej Bystrici (ZVL).
VS ukončila svoju činnosť v roku 1966,neskôr v ochrane pokračovali ľudové milície.
Predsedníctvo Ústredného výboru KSČ 21. februára 1948 rozhodlo o premene Závodných stráží na Robotnícke milície (RM), ktoré boli neskôr premenované na Ľudové milície (ĽM). Boli to ozbrojené jednotky určené na obranu priemyselných podnikov (prevažne pred ich legálnymi majiteľmi) a na zastrašovanie politických protivníkov, ktoré nemajú v štáte miesto. Komunisti využívali ĽM počas celého obdobia svojej vlády. Jednotky podliehali priamo vedeniu KSČ, hlavným veliteľom bol generálny tajomník strany (v tomto ohľade možno vysledovať určitú faktickú analógiu s fašistickými jednotkami Strumabteilung-SA ,ktoré tiež existovali mimo riadnej armády a zodpovedali sa priamo strane - v tomto prípade NSDAP.
Na Slovensku sa jednotky ĽM vytvárali zväčša vo väčších podnikoch, v ktorých bolo najmenej 100 členov KSS Robotníci závodu tvorili čatu (vo väčších podnikoch viac čiat) a 2 - 3 čaty z jedného alebo viacerých závodov rotu. Čata bola vybavená samopalmi čsl. výroby, puškami, ľahkými guľometmi a ťažkým guľometom. Niektoré jednotky boli vybavené protitankovými zbraňami a mínometmi. Výzbroj bola uskladňovaná priamo v podnikoch..
Podľa oficiálnej propagandy mali ĽM v prípade vojny strážiť podniky, mosty, tunely, križovatky ap. a preto sa ich členovia zúčastňovali vojenských cvičení, na ktorých sa učili zaobchádzať so zbraňami. Dôvod pohotovosti ĽM bol preto napríklad pohyb alebo cvičenia amerických vojsk v blízkosti západnej hranice ČSSR Dôkazom že išlo o stranícku armádu je aj to, že ĽM mali pohotovosť aj počas zasadnutí ÚV KSČ.
Počas nepokojov boli milície nasadzované spoločne s políciou a vojskom proti „protisocialistickým", "protištátnym" "živlom“. Počnúc rokom 1950 sa z najspoľahlivejších jednotiek vytvárali tzv. Úderné oddiely - roty rýchleho nasadenia vybavené dopravnou technikou, predurčené k súčinnosti s jednotkami (ZNB) proti tzv. "protisocialistickým živlom".



Medzi najväčšie jednotky ľudových milícií v Stredoslovenskom kraji patríla Závodná jednotka LM v Závodoch ťažkého strojárstva v Dubnici nad Váhom. Nadväzovala na slávne tradície z historických Februárových dní. Bola kolektívom 50.výročia vzniku KSČ a nositeľom Radu červenej hviezdy. Na rotných i záverečných taktických cvičeniach táto jednotka LM patrila medzi najlepšie v okrese Považská Bystrica. Obhájili I.miesto v streleckej súťaži a 117 príslušníkov získalo titul Vzorný strelec. Úspešne si plnila aj socialistické záväzky, ktoré boli zamerané nielen na zvyšovanie bojovej prípravy a rozvoj masovo politickej práce, ale aj na prácu s mládežou a pomoc poľnohospodárom, podniku a pod. V roku 1985 odpracovali pri plnení volebných programov NF takmer 1 900 brigádnických hodín, pri plnení hospodárskych úloh odpracovali dalších vyše 1 500 brigádnickych hodín a na JRD Vršatec so sídlom v Pruskom pokosili vyše 20 hektárov lúk a odovzdali 50 ton suchého sena- 22.02.1986.
























© -Ján Kvasnička a jeho dedičia
použité zdroje :www.wikipedia.sk
www.tasr.sk ,autor foto : Vladimír Gabčo ČTK
Pevná opora strany -Miloš Novák,Vlastislav Kroupa,Jaroslava Jiráčková,
Miloš Váňa,1977-Naše Vojsko -Praha
súkromný archív Jána Kvasničku