O dýchání

Astma, migrény, stres a autoimunitné ochorenia, skolióza. Čo všetko by bolo možné vyliečiť správnym dýchaním?

O dýchání
Breath (Zdroj: James Nestor)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Moderná medicína je perfektná v exaktných reakciách - dokáže identifikovať, vyrezať, opraviť. Vie zasiahnuť keď treba. Trpí však neschopnosťou riešiť dlhodobé, ľahké a chronické závady systému, pri ktorých si nás lekári pohadzujú medzi oddeleniami a na papieri sme pritom zdraví. Dôsledkom dlhodobých nesprávnych návykov sa vyvinú astma, migrény, stres, obezita, alebo autoimunitné ochorenia.

Otvor nos

"Nikdy nedýchaj ústami." -Tao-Te-Ting-

Nos je naším tichým bojovníkom za zdravie. Každým nádychom do nás vchádza viac molekúl ako je zrniek piesku na planéte. Samotné správne dýchanie nosom nie je liekom na všetky problémy, v žiadnom prípade západnú medicínu nepodceňujte. Môže byť ale chýbajúcou skladačkou v puzzle nášho vyladeného organizmu. Poďme si rozobrať argumenty zo skvelej knihy venovanej dýchaniu:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

James Nestor - Breath. The New Science of Lost Art, vydaná v Británii a USA v roku 2020.

Breath
Breath (zdroj: James Nestor)

Nosné dierky pulzujú vo svojich cykloch. Mení sa spôsob dýchania pred a po mesačnom splne, mení sa ale aj v dôsledku disbalancie telesného organizmu. Pravá nosná dierka je plynový pedál. Dokáže pridať, zabrať. Reguluje krvnú cirkuláciu, zahrieva organizmus. Aktivuje sympatický nervový systém, stimuluje pravú hemisféru, ktorá je zodpovedná za rozhodovanie, logiku, jazyk a výpočty. Ľavá nosná dierka naopak reguluje ľavú hemisféru, účinkuje ako brzdový systém. Je napojená na parasympatický nervový systém, zabezpečujúci relaxáciu, regeneráciu. Znižuje napätie, stres, krvný tlak, ochladzuje telo. Jej stimuláciou podporujeme kreativitu, abstraktné myslenie, ale aj negatívne emócie.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina z nás vie o tom, že nosné dierky prečisťujú vzduch, ktorý dýchame. Málokto ale vie, že nosné tkanivo je erektilné, podobne ako tkanivá na pohlavných orgánoch. Behom momentu sa naplnia a dokážu upchávať ľavú či pravú dierku, pulzujú do rytmu nášho tela,. Nos dokáže vypudiť nával hormónov a chemikálií, ktoré znižujú krvný tlak a uľahčujú trávenie. Reagujú na rôzne štádiá ženskej menštruácie, reguluje tep, otvára cievy v prstoch na nohách, či pomáha ukladať spomienky. Ako autor uvádza, je potrebné ešte množstvo výzkumu v tejto oblasti. Testy u detí s ADHD napríklad ukazovali na priame spojenie s ústnym dýchaním v noci. Zalepenie úst počas spánku a nútené dýchanie nosom dokázalo nejedného malého pacienta úplne zbaviť tejto poruchy. Jednou z dobrých správ tejto knihy je schopnosť nosu obnoviť svoje kapacity aj pri dlhodobých upchaniach. Prvé noci si ľudia pásky strhávajú, nepoužívaný nos nejakú dobu vzdoruje, ale schopnosť samoliečenia je evidentná.

Skryť Vypnúť reklamu

Zavri ústa!

Spánková apnea - alebo (krátkodobé) zastavenie dýchania počas noci. Toto "trápenie" môže viesť k závažným dôsledkom - pomočovanie, porucha pozornosti (ADHD), CUKROVKA, vysoký krvý tlak, rakovina. (!!!) Títo ľudia nevedia spať, pretože nevedia dýchať. Nevedia voľne dýchať. Dýchanie ústami je pre organizmus doslova devastačné. Výskumy s dlhodobým dýchaním cez ústa (na ľuďoch aj potkanoch) opakovane dokazujú menšie okyslyčovanie frontálneho kortexu, doslova hlúpnutie, obrovský nárast infekcií dutín, astmu a alergie, rozpad nosového systému dýchania, zapchávanie dierok. V prípade problémov u detí evidujú experimenty výkyvy nálad, poruchy krvného tlaku, neschopnosť učiť sa a iné.

Skryť Vypnúť reklamu

Dys-evolúcia - malé čeluste a krivé zuby.

Od svojho objavenia sa pred zhruba 300.000 rokmi až do niekoľkých storočí späť, druh Homo Sapiens takmer nepoznal krivé zuby. Za posledné tri storočia však prišlo k radikálnej zmene prakticky na celom svete, počnúc v moderných krajinách. Epidémia krivých zubov je potvrdzovaná v tisíckach skúmaných lebiek. Sprievodným javom je zmenšovanie čeľustí, sánkového svalstva a zmenšovanie nosných prieduchov. Tento jav nazývajú vedci dysevolúciou - adaptáciou, ktorá nás deformuje, robí menej životaschopnými. Brady sa posúvali smerom za čelo, čeluste boli spadnté zdozadu, zuby krivé. Z 5400 druhov cicavcov sme jediní, ktorí majú pravidelne prítomné pokrivenia zubov.

Surová a tuhá strava našich predchodcov spôsobovala, že ich čeľuste boli prakticky až dvakrát väčšie aké ich máme dnes. Neustále, niekokľohodinové žuvanie počas dňa, ktoré si tvrdé jedlá vyžadovali, spôsobovalo konštantnú stimuláciu sánky na rast svalstva a spevňovanie zubov. Veľká silná sánka zabezpečovala dostatok priestoru na všetky zuby a veľké priechody pre vzduch. Vytrhnuté osmičky sú taktiež len novovekou zábavkou.

Pred 300 rokmi však prišla priemyselná revolúcia. A s ňou prefabrikátové polotovary jedál. Konzervy a predvarené jedlo, mäkké mäso. Novorodeniatka namiesto toho, aby dostali po materskom mlieku niečo, čo by museli celý deň ohryzkávať, žuvať, aby sa dostali k výživovej hodnote, dostanú prefabrikáty, výživy a sunary. Pochopiteľne, že naše sánky nemali dostatok stimulácie na poriadny rast.

Krivé zuby, malá sánka, malé dýchacie prieduchy. To všetko spôsobuje, že otvárame ústa, aby sme dýchali. Najmä v noci. Naši predchodcovia pravdepodobne nepoznali chrápanie, ale nepoznali ani ďalší dlhý zoznam disfunkcií dnešného sveta: chronický stres, astma, alergie, nespavosť.

Veľkosť pľúc - sprievodný jav dlhovekosti

Nie len genetika, alebo druh stravovania sú príčinou dlhovekosti. Je ňou aj kapacita pľúc. Dokázali to štúdie na tisícoch dlhovekých respondentoch, u ktorých bola dominantne zistená nadpriemerná kapacita pľúc.

V knihe je opísaný príbeh mladej ženy z nemecka, ktorej sa vyvinula ťažká skolióza v mladom veku. Lekári je v tej dobre povedal, že vám držíme prsty, a odporúčame kpiť si vozík. Nebol ten typ povahy, ktorý by sa so situáciou zmieril a rozhodla sa z toho dostať sama. Niekoľko rokov dýchala zvláštným spôsobom striedavo do ľavého a pravého pľuca, vždy sa pokrčiac na jednu stranu. Zväčšila si tak časom kapacitu pľúc a dokonale sa dokázal sa vystrieť. Začala túto metódu učiť ostatných pacientov a po nejakej dobe jej lekárska komora udelila pokuty a zákaz činnosti. Až na sklonku jej života, v 80 rokoch sa jej ospravedlnili a udelili jej celonemecké ocenenie sa prínost do medicíny. Aj kapacitu pľúc je možné zäčšiť, ideálnym športom je na to zrejme deepdiving.

Dýchaj menej

Pravdepodobne tiež patríte k povrchným dýchačom. Ľuďom, ktorí sú v miernom alebo väčšom strese väčšinu dňa. Dýchate plytko a rýchlo. Presný opak zdravého dýchania, ktorého metódy tréningu sa rozvinuli v prakticky všetkých pôvodných kultúrach - u amerických či havajských indiánov, afrických kmeňov, v celej ázii. Všetky hlavné svetové kultúry na všetkých kontinentoch, od budhistov, taoistov, cez kresťanov, majú primárnu modlitbu, alebo mantru nastavenú na pravidelné pomalé dýchanie rýchlosťou: 5.5 sekundový nádych, 5,5 sekundový výdych. BUdhistická mantra, či kresťanská Ave maria, ktorú striedavo predčítava kňaz a veriaci, obe vedú k takmer identickej rýchlosti dýchania - 5.5 nádychov za minútu. Tu je počiatok meditatívnych účinkov náboženstiev a ich psychosomatického pozitívneho vplyvu na organizmus.

V živočíšnej sfére platí tiež, že cicavce, ktoré majú najpomallší rytmus dýchania žijú najdlhšie

Niekedy dýchaj viac

Svetom sa prehrnula vlna otužovania a wim-hofova metóda kraľuje v popularite u manažérov, startupistov, medzi korporátnymi ľuďmi, športovcami. Všetci hľadáme zdroje zdravia a vitality. Odkiaľ ale prišiel Wim Hof na svoju metódu? Jeho príbeh je určite fascinujúci, ale taktiež stojí "len" na ramenách majstrov. Konkrétne tibetských majstrov. Tam vysoko v horách sa dlho tradovalo, že existujú mnísi, ktorí dokážu dýchaním regulovať svoju teplotu aj v extrémnych podmienkach, meditovať celú noc na snehu bez hornej vrstvy oblečenia, v mrznúcej zime. Že dokážu regulovať svoj tlak, teplotu, enrgiu. Výskumy v 60 rokoch to potvrdili a dnes tieto metódy poznáme po celom svete. Wim-Hofova metóda je upravené tibetské "Tummo" dýchanie za účelom nakopnutia organizmu k nadpriemernúmu výkonu a upevneniu zdravia. WimHofovu metódu ale neodporúčam robiť bez skúseností osamote a už vôbec nie vonku v zime. Môže pri nej dôjsť k odpadnutiu a utopeniu. Rozhodne sa učte o d lektorov, ideálne certifikovaných.

Moderný svet

Top 10 druhov rakovín, ktoré nás zabíjajú, zasahujú predovšetkým orgány, ktoré sú počas zvýšeného stresu ochudobňované od normálneho prúdenia krvy. Toto je šialený fakt. Prakticky otvárame dvere rakovinám svojim vystresovaným spôsobom života. Metódy Tummo nám vedia pomôcť trénovať zvládať stres a extrémne situácie a metódy pomalého dychu nás zase upevňujú v dlhodobom zdraví.

80% pracovníkov v kanceláriách trpí syndrómom parciálnej pozornosti, teda akejsi vedomej "emailovej apnee." odomknete si mobil, pozriete sociálne siete, napíšete email a nikdy s aporiadne nesústredíte na žiadnu z týchto "úloh." A potom to zopakujete, alebo robíte pravidelne celý deň. Počas týchto stavov dochádza k zastavovaniu dýchania rovnako ako v noci pri chronických problémoch. Následky sú spomenuté vyššie.

Dobrá správa

Nielen náš mozog je neuroplastický a schopný "sebaopravy", resp. adaptácie po celý náš život. Aj naše čeľuste dokážu posilniť svalstvo žuvaním tvrdých žuvačiek (mastic, turkish gum), dokážu dokonca vyprodukovať nový kostný materiál. Dobrou správou nekončíme. Existuje množstvo dýchacích metód, ktoré nás vedia harmonizovať, ukľudniť, opraviť aj vyliečiť. Prívrženci Butyekovej metódy vás budú presvedčať, že sa vyliečili z astmy, z alergií. Elitní vojaci NAVY SEALS používajú "BOX Breathing" na zvládnutie extrémne vypätých situácií. Mnohí ľudia tvrdia, že sa praktikovaním zdravého dýchania zbavili depresií úzkostí, strachu zo života, bolestí hlavy. Každému človeku môže vyhovovať iná metóda dýchania. Niekto bude sedieť a počítať sekundy, niekto preferuje jogu a pohyb.

Disclaimer

V knihe sa značná časť textu venuje úlohe CO2 pri dýhaní a regulovaní kyslíka v organizme. Má to zásadný vply a vnímanie jeho úlohy je prevrátené. Schválne sa tejto téme nevenujem, nakoľko sa tomu prd rozumiem.

Dýchacie metódy

Pranyama, Butyeko, Koherentné dýchanie, Hypoventilácia, Koordinácia Dýchania, Holotropické dýchanie, Adhama, Madhyama, Uttama. Kêvala. Embryonické dýchanie. Harmonizujúce dýchanie. Dych majstra Veľkého Nič. Tummo (+ Wim Hof). Sudarshan Kryia.

Je ich množstvo a všetky vedú k podobným odravným účinkom. Na kontrolu presného časovania dýchania môžete vyskúšať napríkald aj nejakú mobilnú aplikáciu typu PacedBreathing.

Resonant - Coherent Breathing

utišujúca metóda, ktorá umiest§uje srdce, pľúca a krvý obeh do stavu koherencie, teda najvyššej efektivity.

SADNITE SI VYSTRETO, UVOĽNITE RAMENÁ A VYDÝCHNITE. ZANITE 5.5SEKUNDOVÝM NÁDYCHOM A BEZ PRESTÁVKY POKRAČUJTE 5.5 SEKUNDOVÝM VÝDYCHOM.

Opakujte aspoň desaťkrát

Buteykova metóda

Praktikanti tvrdia okrem iného jej schopnosť liečiť astmu. Viem čo si o tomm yslíte, ale pozrite. Ak astmu máte, za tieto nádychy nič nedáte. Skúste to. Návod nájdete niekde tu https://www.buteyko.sk/

Box breathing

Dýchanie do kocky.

4 SEKUNDY NÁDYCH, 4 ÚPAUZA, 4 VÝDYCH, 4 PAUZA.

Veľmi sa mi páčilo vizuálne spracovanie BOX breathing od Blogu za Bytie https://fb.watch/9Co6v5am3d/

Sudarshan Kriya

Podobne ako Buteyko, tiež mierne zložitá meóda, ktorá je ale zrejme najviac zahŕňa a zapája.

Je dobré si ju naskúšať vopred cez portál Art of living, počítací návod je tu https://www.youtube.com/watch?v=0tX0M6EveGY

Jógový dych

Tiež odporúčam si nájsť lektora, alebo videá na youtube. Jógový dych je krásne stišujúci, prepájajúci telo a myseľ. Sprítomní vás, zjemní a zostrí vám zmysly a vnímanie prítomnosti. Vrele odporúčam praktikovať jógu minimálne raz do týždňa pri stresových povolaniach.

Ján Lopušek

Ján Lopušek

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  3x

cestovanie | spoločnosť | startupy | crypto | behLinkedInTwitterFacebook Zoznam autorových rubrík:  Homo SapiensAko funguje SlovenskoSociálne sieteInvestovanie, startupyKryptoRevúca

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu