Pamätáte si príbeh o tom, ako po voľbách v roku 2016 Barrack Obama sadol na lietadlo do Nemecka, aby "ukecal" Angelu Merkelovú, nech ostane ešte jeden turnus v úrade? Vraj ju svet teraz potrebuje, niekto bude musieť vyvažovať nepredvítateľné miliardárske oválne decko v oválnej pracovni. Štyri roky jeho twittrovania trápností sme prežili, narozdiel od niekoľkých ľudí 6 Januára. Ale nakoniec odišiel.
Dnes je však situácia úplne iná. Americká spoločnosť sa zmenila. Súdy sa menia, sociálne médiá sa zmenili, zmenil sa "vibe". Zmenila sa celá kultúra a obloha nad USA stmavla dočervena s hnedými pásmi. Na konferencii CPAC sa už regulérne hajluje, nie omylom ako to tvrdí o sebe Musk. To, čo bolo prvýkrát len volebný omyl, zaváhanie, výstrelok, vzbura proti establišmentu, je dnes norma. Hoaxy, klamstvá, radikalizmus až vyslovená sprostosť riadi krajinu, ktorá ešte stále riadi svet.
Trump tentokrát tak skoro neodíde. Jeho oranžovú jedovatú hlavu oblízalo celé MAGA hnutie. GOP (Republikánska strana) už nepozná cestu späť.
Udalosti posledných dní a ponižovanie Zelenského v Bielom Dome... To nie je len ukážka klinického psychopatizmu. Trump a JD nám povedali niečo iné: "Myslíme to vážne že na vás všetkých s***e."
Americký bully
Z Ameriky je oficiálne svetový bullo. Americké vnútro na nás vyvrhlo všetko čo je v nej choré. Upadajúca kvalita života a reálne príjmy, milióny závislých na fentanile. Zhruba tri generácie, ktoré sa majú horšie ako ich rodičia, ale niekto im klame, že to tak nemusí a nemá byť. Faloš a pretvárka o americkom sne, jedinečnosti, vyvolení. Neviem aké všetky príčiny ešte existujú, ale sú mnohé, ktoré spôsobili že dnes vládne MAGA.
America went rogue. Je to mocnosť v úpadku, ktorá začala byť zlá. Je to hegemón na ústupe z vrcholných síl, ktorý kope do strán a nechce sa vzdať teritória. A je to naozaj podobné peloponézskym vojnám. Vtedy Atény príliš rýchlo vyrástli a zosilneli a tak Sparta zaútočila prvá.
USA boli po rozpade Sovietskeho zväzu totálnym hegemónom, finančným, vojenským, kultúrnym, morálnym. Ale Čína rýchlo vyrástla. Hladná po 250 rokoch porazenectva a hanby chce nadviazať na tisíce ročnú históriu, kedy jej patril svet. A takisto to žiada späť, let's make China Great again.
Trochu sme na túto hru zabudli, pretože prišiel COVID a hneď na to vojna na Ukrajine. Ale Čína a USA túto hru neprestali hrať.
Posledné dni ukázali, ako bude vyzerať politika spojených štátov na najbližšie roky. Západný svet pochopil, že trumpizmus tu ostane a s ním aj izolacionizmus, arogancia, vydieranie a nespoľahlivý partner zrejme na dlhé obdobie. Je potrebné sa zariadiť...
Čína späť v hre
Čo iné by sa dalo čakať, ako to, že Čína bude chcieť túto situáciu využiť vo svoj prospech. Môžeme si o súdruhoch myslieť čo chceme, ale jedno im naozaj vychádza - dlhodobá stratégia.
Čínsky premiér už tú ruku k nám vystrel. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Európskych lídrov vyzval, aby prevzali väčšiu rolu v Rusko-Ukrajinských jednaniach. Ale zároveň navrhol, aby sme prehodnotili aj širšie Čínsko-Európske vzťahy. Inými slovami: vidíme že vás Spojené štáty hádžu cez palubu, možno by sme vedeli nájsť spoločnú reč.
Čo tým chcel povedať?
Že dokážu Rusko doraziť ak sa dohodneme? Že ho dokážu donútiť k niečom čo budeme chcieť? A čo za to budú žiadať? Nahradiť finančný systém spojených štátov? Pustiť Taiwan k vode?
Čo môže asi tak Európa požadovať výmenou za širšie partnerstvo s Čínou? Prepustenie Ujgurov? Slobodu v Tibete, alebo HongKongu? Budeme hájiť len ľudské práva, alebo ich zobchodujeme za geopolitické ciele? Za energetickú bezpečnosť? Za bezpečnosť od Ruska? Alebo jedného dňa aj od USA? A čo klimatické ciele?
Nepochybujem o schopnosti americkej eknomiky produkovať zázraky, generovať inovácie a adaptovať sa. Taktiež mám stále silnú vieru v demokraciu a jej očistné mechanizmy. Nakoniec, ak by som mal teraz úplne zahodiť nádej v USA, musel by som ju zahodiť aj v Slovenskú schopnosť vyliečiť sa z Fica. Lenže, momentálne je náš aliančný partner extrémne nestabilný a rizikový v kritickej chvíli vojny na našom kontinente. Teraz sa nedá čakať a veriť, ale budú z toho obrovské dôsledky.
Prichádza obdobie monumentálnych výziev v medzinárodných vzťahoch. Nanovo sa môže prepísať kompletne celá architektúra budovaná prinajmenšom od konca druhej svetovej vojny. Bude tlak na nahradenie dolára ako svetovej rezervnej meny, tlak na znefunkčnenie jeho vplyvu vo finančných inštitúciách medzinárodného obchodu, na schopnosť vyvolávať sanckie, vymáhať poslušnosť inštitúcií, na riadenie globálnych vzťahov a poriadku. Bude tlak na prepisovanie bezpečnostných zmlúv a organizácií. Môžu sa významne rekonštruovať obchodné a logistické partnerstvá.
Ako sa hovorí. Niekedy sa dlho nedeje nič, a potom sa počas dvoch týždňov udeje všetko. Tieto udalosti môžu mať rovnako rýchle spády ako je invázia, či pandémia. Číňania sú evidentne na túto hru dlhodobo pripravení, aj preto nám hodili rukavicu. Je na to ale pripravená európa?
PS. Obrázok vygenerovala americká AI, nie tá čínska.