Konečne tam nevidieť masové kopírovanie populistických volebných vzorov typických pre paternalistického Revúckeho voliča hľadajúceho spásu v otcovi zakladateľovi štátu a jeho úžasnom Hnutí za rozkradnuté Slovensko. Z toho hnutia sa nikdy úplne nespamätáme a to v podobe dedičných majetkov všetkých tých lexovcov, rezešovcov, tkáčovcov, haščákovcov a ďalších. Neskôr, po opotrebovaní táranín o švajčiarskych dôchodkoch pokračoval trend vo Ficovom light mečiarizme s ešte rozvinutejšími metódami manipulácie voličov… Celoslovenská populistická búda zastrešila na roky aj Revúcu. Je možné, že ľudia si začali vytvárať na dianie vlastnú mienku, vzdelávajú sa, alebo...vymierajú? Alebo je ešte stále čerstvá kauza Paškovho miliónu z CTčka účinná aj na Revúckych dôchodcov? Tak či onak, celoslovenský trend je chvalabohu posun od Smeru ku nezávislým kandidátom, respektíve odklon od straníckeho systému vo všeobecnosti.
Otvorený list novým poslancom
Vážení novozvolení poslanci,
my, mladšia generácia sme na Vás čakali už dávnejšie, medzičasom sme už aj my trochu zostarli, ale vítame Vás… Dovoľte mi navrhnúť jednu iniciatívu, ktorú však musia vziať do rúk najmä primátori a poslanci regiónu. Na úvod si vyžaduje menšie vysvetlenie.
Dôvod, prečo je Revúca tam kde je, je najmä politický. V 50 tych rokoch minulého storočia sa na úrovni československého štátu rozhodovalo o alokácii masívnych zdrojov. Slovenskí komunisti, predstavitelia UV KSS lobovali proti tomu, aby sa na južnom Slovensku neinvestovalo do priemyslu. Ešte stále bola čerstvá spomienka na maďarskú okupáciu južných oblastí počas vojny. Investovať, respektíve “budovať socializmus” v pohraničnom pásme bolo príliš riskantné z bezpečnostných dôvodov a tak vzniklo politické rozhodnutie o budovaní priemyselných kapacít najmä na severnom a západnom Slovensku. Juh Slovenska ostal na okraji záujmu. To vysvetľuje silné považské lobby, ktoré existuje dodnes, strojárske závody v Dubnici, Považskej, Martine, Vrútkach, Mikuláši či v Poprade. A to vysvetľuje aj absentujúcu infraštruktúru na južnom Slovensku. Nie je tam elektrifikovaná železnica, ani poriadne cestné dopravné spojenie.
Z pohľadu zahraničných investorov sa veľké investície rozhodujú na úrovni centrálnej Európy. To znamená, že investor sa pozrie na mapu z vyššej perspektívy, hľadá diaľnice, železnice, ďalej pokračuje skladbou obyvateľstva, potenciálnym spotrebiteľským trhom (ak je to zaujímavé z jeho pohľadu), kvalitou a dostupnosťou pracovnej sily a následne očakáva súčinnosť od štátu, respektíve štátnych investičných agentúr. Bohužiaľ je aj tento trh zdeformovaný a tak nakoniec zavážia aj daňové úľavy.
Niektoré aspekty investovania patria už do oblasti kompetencií vyššej politiky ako miestnej samosprávy. Môj nápad bol spojiť južné regióny Slovenska a vytvoriť lobingovú spoločnosť - iniciatívu za urýchlenú dostavbu rýchlostnej cesty vedúcej aj cez náš okres mestom Tornaľa. Cez Revúcu nikdy nebude viesť diaľnica, ani sa nikdy nedostavia železnica Tisovec - Slavošovce. To sú scifi nápady bez akejkoľvek ekonomickej relevantnosti. Železnica bola len krátkodobá reakcia na obsadenie južnej trasy maďarskom za 2. svetovej vojny. Revúca má jedinú nádej, že centrálna vláda rozhodne o investovaní do južnej infraštruktúry a alokuje zdroje na napojenie vzdialenejších častí na túto infraštruktúru. Železnicu Muráň - Plešivec stále máme, koridor však bude aktívny len keď bude mať pokračovanie do celej Európy (zároveň je otázna dostavba maďarskej časti diaľnice od Miškolcu po Košice). Vyzývam Vás preto na začatie tejto iniciatívy a spojenie sa s južnými okresmi ako Rožňava, Rimavská Sobota, Poltárm Lučenec, Veľký Krtíš atď. a vytoreniu hnutia južných okresov!
Naše okresy sú 60 rokov pozadu. Politické rozhodnutie z 50 rokov je možné zvrátiť novým politickým rozhodnutím dnes. A na to potrebujeme silu, aby sme centrálnu vládu presvedčili / vedeli ovplyvňovať. Typický posun od očakávania riešení zhora na zmenu prístupu - hľadanie vlastného riešenia. Ani členstvo v strane Smer pani primátorky Cireňovej nič také nedosiahne, ani práca právneho asistenta v parlamente v poradí druhého kandidáta na primátora pána Puhallu by to nezaistila. V tomto pohľade je jedno kto je primátorom, ale nie je jedno ako sa k tomu postaví. Toto je strategické rozhodnutie celého juhu. Nie je pritom podstatné, ktorý okres získa prvého investora. Investori sledujú dianie a keď príde na južné Slovensko prvý, ďalší sa začnú zaujímať. Synergický efekt v praxi. Zistia, že je tu potenciál, že sú tu diaľnice, mladí ľudia, odborné stredné školy povedzme a že existuje nejaká iniciatíva schopná jednať na vysokej odbornej úrovni s centrálnou vládou. Agentúra SARIO by mala byť v tomto najväčším spojencom, ale existujú aj súkromné konzultačné spoločnosti, ktoré môžu pomocť. Je to beh na dlhé trate, no keď ho konečne niekto nezačne, časom budú diaľnice služiť len na návštevu starých rodičov na zabudnutom Gemeri.
Existuje aj súkromná iniciatíva s názvom Inveast (spravoval som im webstránku), je to skratka pre INVEST IN EAST SLOVAKIA. Prečo nezaložiť napríklad Invest in South Slovakia? Áno, otázne je, či máme vôbec Juh pri takom tvare krajiny. Skratka ISS by bola ale ľahko zapamätateľná :)
Pár viet ku predvolebým sľubom
Nájdenie investora nebude jednoduché, ako si to niektorí kandidáti napísali do svojich programov a to z dôvodu vyššie popísaného. Je to však kľúčový problém, na ktorý naväzuje takmer každá problémová oblasť v meste. Príprava existujúcich priestorov alebo vybudovanie nových, kvalitnejších je otázkou na nové vedenie a hľadanie možností financovania z EU zdrojov. Najväčším zamestnávateľom predsa nemôže byť úrad práce, ktorý len alokuje prostriedky daňových poplatníkov na vytvorenie nezmyselných pracovných miest, absolventských praxí a živnostníkov. Sám som prijal takúto pomoc najprv na začatie živnosti a následne zamestnanie môjho prvého zamestnanca, avšak nepredpokladám, že úrad práce má dosah na to, aby monitoroval dlhodobú udržateľnosť týchto pracovných miest. Úrad len sleduje svoje ciele, vytvorí výzvy a po dobu ich trvania sleduje realizáciu. Ale hlbšie súvislosti tam chýbajú. To, že tú pomoc nezneužívam, ale snažím sa niečo z toho vytvoriť je len mojou dobrou vôľou a rozhodnutím. V skutočnosti však je jednoduché takéto prostriedky prijať a po skončení zmluvy / záväzku zložiť živnost a opäť sa stať nezamestnaným. Keď sa na to pozriete z nadhľadu, tak sa jedná o skoro rovnaké prostriedky, ktoré štát platí nezamestnaným, namiesto toho však umelo tú nezamestnanosť znižuje cez podobné projekty. Stojí ho to reálne ešte viac a dlhodobý efekt je minimálny. Možno uvažovať nad vplyvom na pracovné návyky nezamestnaných, ale opäť je na mieste udržateľnosť. Úrad práce by nemal byť hlavným iniciátorom pracovných projektov, ale súkromní podnikatelia. Úrad práce nemá kapaciu vyhodnocovať trhové potreby, ani na to nemá správnych ľudí.
Startupy
V tomto opäť ponúkam jeden návrh. Hľadám podporu pri realizácii coworkingového priestoru v Revúcej. Priestory by na začiatok aj boli, avšak chcelo by to pomoc s odpromovaním a zasadením do širšieho kontextu. Coworking môže vygenerovať nové idey, ktoré by sa mohli presadiť na celoslovenskom trhu, ak sa tam stretnú správni ľudia.
Klzisko
Teraz sa možno dotknem trochu našich hokejistov, ale žiaľ niekto to musí napisať. Nehnevajte sa, ale investovať státisíce eur do zimného štadiónu len aby mali naši hokejisti kde hrať a deti sa v zime korčulovať je úplný nonsens pri tom, aké problémy mesto má. Ak chcete vyriešiť klzisko pre verejnosť, môj brat Jozef mal dobrý nápad a to postaviť v centre mesta pri mestskom úrade montované / prenosné klzisko, podobné, aké býva v centrách väčších miest. Kým sa nenájde investor na to, aby podporil hokej v našom meste, nemá zmysel ho dotovať za takú obrovskú cenu. Hokejisti, nehnevajte sa, je veľa miest, kde sa na slovensku hokej nehrá, pretože to v tom meste nemá relevanciu.
Revúcky streetball
Prečo už neexistuje? Vraj mesto prestalo podporovať túto akciu. Reálne tu niekto zvažuje že investuje 370 000 Eur na opravu klziska a bude ho prevádzkovať s 30 000 Eurovou stratou ročne? A nepodporí revúcky streetball, pre mnohých nadšencov akciu roka počas dní mesta s dobrou hudbou (nie ľudovkami) a skvelou atmosférou a stovkami mladých ľudí sledujúcich dianie, v dramatickosťou zápasou a vyvrcholením vo finálnych zápasoch? A cena tohto podujatia? Netrúfam si odhadnúť, treba sa opýtať pána Barana, riaditeľa GMK, vďaka ktorému tu “RBS” roky prežíva. Ale z tých uvedených súm pre klzisko bude potrebné škrtnút nejakú tú nulu a možno sa to dá aj bez finančných nákladov mesta.
Kickbox
Nedávno sa mi prihovoril Igor Petalík, vraj doniesol s deťmi 22 medailí zo súťaží. A z čoho žije kickboxerský klub? Z jeho žobrania, ako putovný mních navštevuje rodičov a žiada tu o päť, inde o desať eur… aj takto vznikajú medaily.
Mladí ľudia
Pozrite sa na tú úžasnú dynamiku mladých ľudí. Doterajšie vedenie mesta absolútne nestíhalo s tým, čo sa deje medzi mladými. Tá flexibilita, nápadovosť je úžasná. Keďže jediná cesta ako realizovať túto energiu je odísť z mesta preč, ako prvá úspešná iniciatíva vznikla facebooková skupina Cestovanie RA - BA a späť. Kwikso, geniálny nápad. Mladí nepotrebujú ani štátne inštitúcie, ani regionálnych dopravcov aby čakali na nejaké spasenie, vedia sa zariadiť sami. Sám túto skupinu využívam keďže často na trase cestujem. Môžem povedať, že mi umožnila spoznať mnoho skvelých ľudí z Revúcej, až mi je ešte viac ľúto, že všetci odchádzajú. Podobné iniciatívy (tiež Kwikso) vznikli na spoločné tréningy, susedskú burzu (Aďa Tokárová) a predpokladám že sú aj iné o ktorých neviem. Čo môže robiť mesto s takýmito iniciatívami? Učiť sa a podporovať ich. Ak existuje osoba zodpovedná za styk s verejnosťou, alebo za občianske pripomienky, mala by sa rýchlo naučiť pracovať so sociálnymi sieťami. Respektíve byť vymenená za takého človeka.
Uvedomte si o čo mesto prichádza. Ak chcete, aby táto neskutočná kreatívna sila mladých ľudí s každým maturitným ročníkom konštantne rok čo rok odchádzala, pokračujte v budovaní chodníkov. Ale ak chcete mať z Revúcej ešte niekedy mesto a nie zabudnutú perifériu, venujte pozornosť tejto skupine ľudí. Už teraz je päť minút po dvanástej, ale ešte stále je šanca zlepšiť podmienky na to aby sa niektorí z tých ľudí vrátili, alebo rozhodli ostať.
Na záver
Jeden z kandidátov na primátora pán Puhalla mal veľmi dobrý nápad, spraviť hĺbkový právny a finančný audit. Skutočnosť, že nevyhral, neznamená, že to je zlý nápad. Medzi poslancami sa v tomto období objavilo niekoľko odborníkov vo svojom odbore ako pán Poprocký, Buchta, či pani Kršková. Verím, že to bude začiatok novej éry pre mesto. Držím prsty novému vedeniu.