Minulý rok som precestoval Čínu. Vyše 5700 km, od veľkých miest až po opustené kláštory na posvätných horách. Na základe mojich rozhovorov s miestnymi ľuďmi som pochopil popularitu komunistickej strany. Dokonca aj mladé ženy, hostiteľky na airbnb, ktoré študovali v zahraničí a žijú v Japonsku konštatovali, že, áno, niektoré veci sú u nás zakázané a máme politických väzňov, ale pozrite sa na tú prácu! Na tých 600 miliónov ľudí, ktoré sme vytiahli z chudoby.
A majú pravdu. Je to skutočné stavebné veľdielo s desiatkami miliónov bytov, tisíckami kilometrov železníc a diaľnic. Americký konzum sa môže pred tým činskym ukloniť. Stredná trieda sa správa presne ako keď po dvesto rokoch utrpenia a hladu vypustíte masu ľudí do kapitalistického prebytku. Navyše s ich vulgárnou a hlučnou kultúrou je to ozajstná katastrofa.

Krajinu prakticky vedie 7 ľudí v politbyre, na čele s generálnym tajomníkom. Vzhľadom na tragickú minulosť - vyvraždenie a vyhladovenie 46 miliónov ľudí počas Maovej vlády, generálne zhromaždenie strany volilo nového lídra na maximálne dve 5 ročné obdobia. V rámci ochrany pred potenciálnou psychopatológiou na najvyšších miestach...
Po poslednom sneme to už tak nie je. Si Ťin-Pchin si nechal odhlasovať zrušenie termínových obmedzení a môže sa stať doživotným prezidentom a kumulovať čím ďalej viac moci. Dlhodobo buduje svoj kult osobnosti a aj veľkú kampaň proti korupcii zneužil na zbavenie sa svojich protivníkov a neloajálnych regionálnych bossov.
Zdá sa, že centrálna vláda uťahuje. Niektorí analytici sa nazdávajú, že je to z dôvodu vyčerpania ekonomického rastu, ktorý bol posledných 10 konzekutívnych rokov nad desať percent a prichádza spomalenie. Komunistická strana svoju legitimitu opiera práve o ekonomický rast. Veľmi dobre si uvedomujú, že vytrhnutie masy z chudoby muselo prísť zároveň so zvyšovaním vzdelania a povedomia o svete. Aj napriek ich masívnej cenzúre internetu nemôžu zabrániť preniknutiu občasnej pravdy o strane na verejnosť.
Dystópia prichádza
Social Credit System, teda systém spoločenského odhodnocovania je už zavedený v praxi. Paradoxne ho implementuje úrad pre hĺbkové reformy a jeho plné nasadenie sa očakáva v roku 2020. Je to vládou riadený systém s centralizovanou databázou a hodnotením občanov na základe štyroch parametrov: komerčná, spoločenská a súdna integrita a poctivosť (honesty) vo vládnych otázkach. Ak vaše spoločenské hodnotenie klesne pod určitú úroveň, dostanete sa na Čiernu listinu. Zrazu máte problém požičať si v banke, kúpiť si auto, alebo vycestovať do zahraničia. Čína je mobile first country. Preskočili dobu desktopov a notebookov a všetky úkony robia na mobiloch. Zaviesť podobnú aplikáciu, z donútenia predinštalovanú na každom zariadení je preto veľmi jednoduché a efektívne.
Hoci to vláda schováva za pekné frázy typu, chceme vedieť, kto je aktívny v dobrovoľných činnostiach a odmeniť ho, v skutočnosti je to uťahovanie monopolu moci (pred blížiacim sa tsunami?).
Po celom svete Čína podporuje dysfunkčné režimy novou neliberálnou doktrínou a utilitaristickým pragmatizmom. Otázky ohľadom ľudských práv už nie sú zaujímavé, nerelevantné. Ak sa niektorá európska krajina dotazuje na zmiznuté, či uväznené osoby, vyslanci sa pokojne obrátia chrbtom a odkráčajú s vedomím svojej ekonomickej sily. Každý Čínu potrebuje a ona vo svete zavádza svoj svetonázor. Ľudské práva a sloboda už nie sú prioritou.
Svet potrebuje silné USA
Píše sa to veľmi neľahko. Vravím si, dobre im tak, keď si volia Trumpa a správajú sa vo svete ako úplní idioti, tajné služby robia jeden fuckup za druhým, zbrojársky priemysel prejavuje korporativisticko fašistické tendencie a na uliciach umierajú nevinní ľudia pod salvou policajných psychopatov, štvrtina národa je na antidepresívach a ďalšia je obézna, alebo len tupá kompulzívna konzumá masa.
Napriek všetkým negatívam, ktoré si o tej krajine myslím, ešte stále je tam cítiť slobodu. Je možné slobodne rozprávať, kritizovať, protestovať, stretávať sa, či cestovať. Ich ústava je postavená na iných princípoch ako čínska a slobodná individualita bude vždy vyššou hodnotou.
Svet je v stave prechodu z unipolárneho systému na multipolárny. Umierajúci hegemón môže počas pádu narobiť obrovské škody, ale nastupujúci nový môže zaviesť pravidlá, pri ktorých budeme ma amerického hegemóna spomínať s nostalgiou.
O možnostiach hroziaceho reálneho konfliktu sa objavujú stále nové články, ale nepredbiehajme.
Som iracionálne hrdý na to, že som Európan a zastávam naše hodnoty. A úprimne fandím spojeným štátom, aby sa dali dokopy.
A teraz, poprosím všetky nenávistné komentáre dole pod článok, tam, kde ich môžem ignorovať. Vďaka.