Svet podľa Číny

Som iracionálne hrdý na to, že som Európan a zastávam naše hodnoty. A úprimne fandím spojeným štátom, aby sa dali dokopy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Minulý rok som precestoval Čínu. Vyše 5700 km, od veľkých miest až po opustené kláštory na posvätných horách. Na základe mojich rozhovorov s miestnymi ľuďmi som pochopil popularitu komunistickej strany. Dokonca aj mladé ženy, hostiteľky na airbnb, ktoré študovali v zahraničí a žijú v Japonsku konštatovali, že, áno, niektoré veci sú u nás zakázané a máme politických väzňov, ale pozrite sa na tú prácu! Na tých 600 miliónov ľudí, ktoré sme vytiahli z chudoby.

A majú pravdu. Je to skutočné stavebné veľdielo s desiatkami miliónov bytov, tisíckami kilometrov železníc a diaľnic. Americký konzum sa môže pred tým činskym ukloniť. Stredná trieda sa správa presne ako keď po dvesto rokoch utrpenia a hladu vypustíte masu ľudí do kapitalistického prebytku. Navyše s ich vulgárnou a hlučnou kultúrou je to ozajstná katastrofa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Asi po 5 minútach po prílete do Shanghaia som spravil túto fotku. Mohol som sa otočiť a ísť domov. Tá fotka vystihuje všetko, čo si o Čínskom systéme myslím
Asi po 5 minútach po prílete do Shanghaia som spravil túto fotku. Mohol som sa otočiť a ísť domov. Tá fotka vystihuje všetko, čo si o Čínskom systéme myslím (zdroj: Ján Lopušek)

Krajinu prakticky vedie 7 ľudí v politbyre, na čele s generálnym tajomníkom. Vzhľadom na tragickú minulosť - vyvraždenie a vyhladovenie 46 miliónov ľudí počas Maovej vlády, generálne zhromaždenie strany volilo nového lídra na maximálne dve 5 ročné obdobia. V rámci ochrany pred potenciálnou psychopatológiou na najvyšších miestach...

Po poslednom sneme to už tak nie je. Si Ťin-Pchin si nechal odhlasovať zrušenie termínových obmedzení a môže sa stať doživotným prezidentom a kumulovať čím ďalej viac moci. Dlhodobo buduje svoj kult osobnosti a aj veľkú kampaň proti korupcii zneužil na zbavenie sa svojich protivníkov a neloajálnych regionálnych bossov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že centrálna vláda uťahuje. Niektorí analytici sa nazdávajú, že je to z dôvodu vyčerpania ekonomického rastu, ktorý bol posledných 10 konzekutívnych rokov nad desať percent a prichádza spomalenie. Komunistická strana svoju legitimitu opiera práve o ekonomický rast. Veľmi dobre si uvedomujú, že vytrhnutie masy z chudoby muselo prísť zároveň so zvyšovaním vzdelania a povedomia o svete. Aj napriek ich masívnej cenzúre internetu nemôžu zabrániť preniknutiu občasnej pravdy o strane na verejnosť.

Dystópia prichádza

Social Credit System, teda systém spoločenského odhodnocovania je už zavedený v praxi. Paradoxne ho implementuje úrad pre hĺbkové reformy a jeho plné nasadenie sa očakáva v roku 2020. Je to vládou riadený systém s centralizovanou databázou a hodnotením občanov na základe štyroch parametrov: komerčná, spoločenská a súdna integrita a poctivosť (honesty) vo vládnych otázkach. Ak vaše spoločenské hodnotenie klesne pod určitú úroveň, dostanete sa na Čiernu listinu. Zrazu máte problém požičať si v banke, kúpiť si auto, alebo vycestovať do zahraničia. Čína je mobile first country. Preskočili dobu desktopov a notebookov a všetky úkony robia na mobiloch. Zaviesť podobnú aplikáciu, z donútenia predinštalovanú na každom zariadení je preto veľmi jednoduché a efektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci to vláda schováva za pekné frázy typu, chceme vedieť, kto je aktívny v dobrovoľných činnostiach a odmeniť ho, v skutočnosti je to uťahovanie monopolu moci (pred blížiacim sa tsunami?). 

Po celom svete Čína podporuje dysfunkčné režimy novou neliberálnou doktrínou a utilitaristickým pragmatizmom. Otázky ohľadom ľudských práv už nie sú zaujímavé, nerelevantné. Ak sa niektorá európska krajina dotazuje na zmiznuté, či uväznené osoby, vyslanci sa pokojne obrátia chrbtom a odkráčajú s vedomím svojej ekonomickej sily. Každý Čínu potrebuje a ona vo svete zavádza svoj svetonázor. Ľudské práva a sloboda už nie sú prioritou.

SkryťVypnúť reklamu

Svet potrebuje silné USA

Píše sa to veľmi neľahko. Vravím si, dobre im tak, keď si volia Trumpa a správajú sa vo svete ako úplní idioti, tajné služby robia jeden fuckup za druhým, zbrojársky priemysel prejavuje korporativisticko fašistické tendencie a na uliciach umierajú nevinní ľudia pod salvou policajných psychopatov, štvrtina národa je na antidepresívach a ďalšia je obézna, alebo len tupá kompulzívna konzumá masa.

Napriek všetkým negatívam, ktoré si o tej krajine myslím, ešte stále je tam cítiť slobodu. Je možné slobodne rozprávať, kritizovať, protestovať, stretávať sa, či cestovať. Ich ústava je postavená na iných princípoch ako čínska a slobodná individualita bude vždy vyššou hodnotou. 

Svet je v stave prechodu z unipolárneho systému na multipolárny. Umierajúci hegemón môže počas pádu narobiť obrovské škody, ale nastupujúci nový môže zaviesť pravidlá, pri ktorých budeme ma amerického hegemóna spomínať s nostalgiou.

O možnostiach hroziaceho reálneho konfliktu sa objavujú stále nové články, ale nepredbiehajme.

Som iracionálne hrdý na to, že som Európan a zastávam naše hodnoty. A úprimne fandím spojeným štátom, aby sa dali dokopy.

A teraz, poprosím všetky nenávistné komentáre dole pod článok, tam, kde ich môžem ignorovať. Vďaka.

Ján Lopušek

Ján Lopušek

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  129x

cestovanie | spoločnosť | startupy | LinkedIn Twitter Facebook Zoznam autorových rubrík:  Homo SapiensAko funguje SlovenskoSociálne sieteInvestovanie, startupyKryptoRevúcageopolitika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu