Na Slovensku riešime neustále krízy, odvolávanie vlád, ruský plyn a ruské myslenie, kresťanský aktivizmus, ochranu tradičnej rodiny a podobné kraviny problémiky. Akosi mi v našom verejnom priestore uniká pozornosť voči technologickým zmenám. Česť výnimkám, no ich hlas je veľmi ojedinelý. To, čo sa dnes deje, môže byť za chvíľu absolútny mainstream a nám uniká vlak.
Stručná história startupov
Rozvoj startupov je previazaný s vývojom technológií a hardware-u. Od roku 2007 keď vznikol iPhone si postupne prešli revolúciou mnohé komerčné segmenty. Vznikli všetky možné služby ktoré bolo rentabilné digitalizovať do podoby mobilných a webových appiek, všetky tie facebooky, ubre, airbnb až po appku so zoznamom pajzlov na Slovensku. V zásade je už len veľmi ťažké vytvoriť inováciu v týchto segmentoch.
Investori zo sveta Venture Capital však už dávno pozerajú úplne inam - na zložitejšie problémy v oblasti biotechnológií alebo umelej inteligencie. Masívny prílev kapitálu do oblasti strojového učenia za posledné roky sa začína manifestovať v produkcii.
Automatizácia rastie
Andrej Kiska a jeho partneri v CREDO Ventures zainvestovali do rumunskej firmy UiPath, ktorá dosiahla status najrýchlejšie rastúcej firmy v roku 2020 a v Apríli 2021 vstúpila na burzu NYSE. Jek komunitu tvorí asi polmilióna programátorov a tisícky zákazníkov. Je to signál, že v tomto segmente niečo vrie a je obrovská poptávka po riešeniach. UIPath rieši business automatizácie - s cieľom odstrániť repetitívnu prácu zamestnancov v digitálnej oblasti - od práce s dokumentami, textom, úlohami, vyklikávanie formulárov ale aj čitanie webových stránok a vyťažovanie dát z internetu - webscraping a RPA (robot processed automation).
V Čechách je toto pole tiež bohatšie, napríklad firma ROSSUM prekonala valuáciu jednej miliardy dolárov, český priemysel je najaktívnejší v európe v zavádzaní umelej inteligencie do praxe, naopak Slovensko si udržalo svoje prvé miesto v tabuľke. Od konca.
Čo vie umelá inteligencia dnes?
Aktuálne sa bavíme o strojovom učení, ktoré je schopné pracovať s jazykom a s obrázkami. Teda najväčším a najdostupnejším zdrojom dát na svete.

Ako vidieť na obrázku, významné pokroky sa dosiahli najprv pri schopnosti rozpoznávania ručne písaného písma od roku 2000, v 2010 sa rozbehlo učenie rozpoznávania reči (odtiaľ existuje LIVE generovanie titulkov napríklad na youtube), ďalej rozpoznávanie a učenie sa z obrázkov (vyhľadajte si vo svojom androide vo fotkách napríklad slovo mačka, alebo Revúca a AI vám vytriedi hľadané fotky) až po rozumenie významu textu a rozumenie významu reči.
Všetky uvedené oblasti sa v testoch oproti ľuďom dostali nad hranicu 0, kedy prekročili naše schopnosti a to v ohľadoch presnosti, rýchlosti, ale aj kvality odpovedí. Sú to zatiaľ laboratórne podmienky a exaktné zadania. O všeobecnej inteligencii sa ešte nedá ani zďaleka hovoriť, ale praktické použitie to má.
Lietadlá dnes už neriadia piloti, letenky vám kupujú stroje, obsah na sociálnych sieťach pre vás vyberajú algoritmy (a budú aj sami generovať), pôžičku v banke vám schvaľujú matematické modely a čoskoro možno pribudnú aj samojazdiace autá na cestách. Stačí poslať jeden update do áut majiteľov Tesly.
OpenAI
V roku 2015 Elon Musk a ďalší cofounderi založili spoločnosť OpenAI s cieľom zabezpečiť, aby bola budúcnosť "dobrá" a takou bola aj umelá inteligencia. Spoločnosť spustila v roku 2021 generátor obrázkov DALL-E a v 2022 DALL-E 2 a spôsobila ošiaľ v digitálnej kresbe.
Takto vyzerá jej odpoveď na zadanie - nakresli mi ľudskú evolúciu:
loading...
...
Minulý týždeň firma uviedla na trh službu ChatGPT a pri nej sa na záver zastavíme.
Tento text bol odpoveďou na otázku redaktora Forbesu v znení: “What do business leaders need to know about AI?" Pozrime sa čo Chat GPT napísala o sebe:
"The AI revolution is transforming industries and organizations around the world. As a business leader, it's important to understand the potential of AI and how it can be used to drive business growth and success. This means staying up to date on the latest developments in the field and learning about the potential applications of AI in your industry. It also means being proactive in incorporating AI into your business, whether through the adoption of new technologies or the development of internal AI capabilities. Finally, it's important to consider the ethical implications of AI and to ensure that your use of the technology is responsible and aligned with your company's values."
Podobne ako DALLE-2, aj ChatGPT je textovo ovládaný nástroj, ktorý generuje odpovede na vaše textom zadané otázky / príkazy konverzačným spôsobom.
Nič sa nedeje, až kým sa neudeje všetko
ChatGPT dnes dokáže celkom obstojne zvládat rôzne úlohy - od napísania celého kusu programovacieho kódu, vytvorí obstojný wordpress plugin. Dokáže aj optimalizovať excelovské makrá ak jej dostatočne vysvetlíte, čo potrebujete. Dokonca skomponuje rapovú pieseň, či firemnú hymnu.
Mediálne domy experimentujú s "automated journalism" a ich redaktori dokážu vyprodukovať relatívne kvalitné krátke články za desať minút. Marketingové agentúry ponúkajú služby AI generovaného obsahu ktorý povedie ku lepším konverziám zákazníkov. Teoreticky môže nastať v blízkej budúcnosti aj absolútny spam internetu obsahom generovaným AI.
Aktuálne je ChatGPT vybookovaná, testuje ju približne milión použivateľov a už vidíme prvé reporty o tom, ako produkujú články, business stratégie, SEO / marketingové stratégie, a tak ďalej. Nie, dnes ešte nemá všetky odpovede. Boli reportované prípady aj vysloveného "klamstva" zo strany GPT, vymyslených vedeckých výskumov a technológií podložených 400.000 vymyslenými citáciami. Je to služba v začiatkoch. Mnohé úkony však už dnes zvláda minimálne na úrovni junior zamestnancov s jeden až dvojročnou praxou a odhadom o desaťkrát lacnejšie.
Kde sme teraz?
Revolúcie sa nedejú v jeden deň. Je to kaskáda objavov a nových modelov a ich aplikácií. Včera sa zdalo, že AI je len ďalší buzzword pre investorov. Dnes ich aplikácie vidíme všade okolo a zajtra budú revolucionizovať možno váš pracovný segment. Umelá inteligencia je tu. Jej vývoj môže nabrať rapídne obrátky najbližšie roky.
Ale poďme sa radšej naspäť venovať ochrane tradičnej rodiny a zákazu potratom. Hawk.
NOTES:
https://openai.com/blog/chatgpt/
https://ourworldindata.org/brief-history-of-ai
https://en.wikipedia.org/wiki/Automated_journalism
https://en.wikipedia.org/wiki/Applications_of_artificial_intelligence