Problém s prepúšťaním učiteľov cez prázdniny bol roky ignorovaný. Niektorí riaditelia škôl, v snahe ušetriť peniaze, uzatvárali pracovné zmluvy s učiteľmi len do konca júna. V júli a auguste boli učitelia na podpore a od septembra bola s nimi opäť uzavretá pracovná zmluva na dobu určitú do konca júna. Dokonca boli aj také prípady, keď učitelia nastúpili do práce už posledný týždeň v auguste, hoci zmluvu mali podpísanú až od septembra.Podliezanie laťky dôstojnosti a sebaúcty je ale v školste pomerne rozšírený jav, mnohí ani nevedia, že nejaká laťka existuje...
Neetickému konaniu niektorých riaditeľov škôl odzvonilo schválením novely Zákonníka práce 2. decembra 2014. Tá síce ešte neplatí, pretože prezident 19. decembra novelu zákona poslal späť na prerokovanie do NR. Predpokladá sa ale, že časť novely týkajúcej sa "prepúšťania učiteľov cez prázdniny" bude opätovne schválená.
OZPŠaV na svoje webstránke píše, že sa tomuto problému venovali od roku 2012. Keďže môžem, ale aj nemusím tomu veriť, tak som si vygúgloval ich návrh zmeny ZP z roku 2012 a našiel som tam toto:
V § 48 ods. 2 navrhujeme zmeniť znenie nasledovne:
„(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky.“
Zdôvodnenie: Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je dostatočne v prípadoch vymedzených v ustanovení v § 48 ods. 4. Bezdôvodné reťazenie pracovných pomerov v rámci dvoch rokov sa v praxi môže zneužívať napríklad v školstve, kde sa uzatvárajú pracovné pomery od 1.9. do 30.6. a zamestnanci sa musia na čas prázdnin prihlásiť ako nezamestnaní.
To dokazuje, že o tomto probléme OZPŠaV dlho vedeli a mali to snahu zmeniť. Zmena im ale trvala na môj vkus pomerne dlho. Možno si to OZPŠaV neuvedomuje, alebo nechce priznať, ale schváleniu novely prospela aj činnosť Nových školských odborov (ďalej len NŠO), ktorej som členom.
NŠO sa týmto neetickým problémom zaoberala. V roku 2013 na to upozorňovala novinárov a poslancov NR. V roku 2014 sme oboznámili s týmto problémom aj bývalého ministra školstva Pellegriniho. Pred letnými prázdninami minulého roku, sme na tento problém upozornili aj média. Napríklad STV to vysielali v Správach RTVS. Začiatkom decembra sa schválila novela. Náhoda?
Ak sa o probléme nehovorí, problém neexistuje. V lete 2014 sa o probléme začalo verejne hovoriť, problém existoval a vyriešil sa. OZPŠaV sa následne po medializácií tohto dlhoročného problému podaril v niekoľkoročnom snažení a vyjednávaní prielom a pán Ondek mohol smelo vydať vyhlásenie, že presadili zmenu novely.
Ako člen NŠO budem rád, ak sa OZPŠaV bude aj naďalej dariť bojovať, lobovať, vyjednávať a presadzovať zmeny, ktoré budú prospešné pre zamestancov v školstve. A kľudne nech sa aj pochvália. My im radi pomôžeme. A to aj vtedy, ak nechcú.
PS: A na záver už len odkaz na medializáciu. Video z júla 2014. Pozerajte od 3:28
http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/4473
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=1341
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=5283
https://www.prezident.sk/?spravy-tlacoveho-oddelenia&news_id=19837