V okolí Prešova máme niekoľko veľkých cigánskych osád, kde cigánskych detí pribúda geometrickým radom. Zvrátená sociálna politika motivuje Cigánov k robeniu detí. Každý Cigán z osady dobre vie, že bez detí nie sú peniaze. Politici a úradníci sa zas možno obávajú, že ak sa zrušia prídavky na deti, tak im hrozí nezvolenie, zrušenie a odchod od korýtok. Je to také zvrátené sociálno-politické perpetuum mobile, ale samozrejme len dovtedy, kým nenastane kolaps. Ten raz príde. Politici a úradníci odsúvajú problémy, dobre vedia, že cigánov zaujímajú viac prídavky, než to, či ich deti majú dobré školy a dobré vzdelanie. Alebo si myslíte, že je to inak? Aspoň ja som sa v živote nestretol s tým, aby naši Cigáni demonštrovali za postavenie nových škôl, naproti tomu som si všimol, že bieli protestujú proti rušeniu škôl. Ako príklad môžem uviesť vetu z hodnotiacej správy ZŠ Svinia, kde sa napríklad píše - "Ústretovosť je iba zo strany starostu obce, nie však zo strany obecného zastupiteľstva a konkrétne od rómskych poslancov, ktorí školu vôbec nepodporujú a ani o jej činnosť nemajú záujem, aj keď ich deti sú žiakmi našej školy."
Školy blízko cigánskych osád sú preplnené, prípadne žiadne. Napríklad v Jarovniciach majú v Špeciálnej základnej škole dvojzmennú prevádzku, v Kecerovciach tiež, vo Sviniej tiež, v ŠZŠ v Ostrovanoch žiadajú, citujem - "dobudovanie chýbajúcich priestorových kapacít" a mohol by som pokračovať.
Moja švagriná, ktorá učí v Kecerovciach, mi napísala na fejsbuku toto - "U nás je momentálne 700 žiakov v dvojzmennej prevádzke. Tlačíme sa, nemáme priestory. O dva roky je prognóza cca.900 žiakov. Nič sa nestavia, nič sa nedeje. Fakt si neviem predstaviť, že akú celodennú starostlivosť v škole by chceli poriešiť práve u nás. Veď už dnes je škola v prevádzke celý deň."
Je dobré, že sa začínajú u politikov objavovať prvé náznaky ochoty riešiť problémy so vzdelávaním cigánskych detí z katastrofálnych sociálnych pomerov. Len neviem, či náš minister školstva, úradníci na ministerstve a vláda skutočne vie, aká je situácia, mám pocit, že sa nachádzajú na inej planéte. Myšlienka, že deti zo zanedbaných cigánskych osád ostanú v škole aj poobede je dobrá, len rozmýšľam, že kde v škole. Na chodbe, na dvore, v zborovni, na záchode? Alebo sa bude učiť v noci? Kde budú deti poobede, keď už teraz sa učí druhá zmena v Jarovniciach, Kecerovciach, Sviniej, Šarišských Michaľanoch? Ja viem, ono v BA to všetko vyzerá tak optimisticky, prípadne eurofondy veľmi lákajú.
PS: A v tejto súvislosti mi ešte tak napadlo, že Unicef by nemal zbierať len na pitnú vodu v Zimbabwe, ale aj na školy v Prešovskom kraji.