Prípad prvý - málotriedka vo Veľkom Slivníku. Viete čo je to málotriedka? To je škola, kde učíte súčasne v jednej triede prvákov, druhákov, tretiakov a aj štvrtákov. Na takej som učil do jej zrušenia v roku 2001 sedem rokov. Boli to pre mňa krásne časy. Učil som s radosťou, nikto mi do ničoho nekecal, byrokracia takmer žiadna, sem tam som išiel na poradu riaditeľov dozvedieť sa niečo z iného vesmíru. Šťastné časy ale netrvajú večne. Jedného dňa som sa dozvedel, že mi úradníci na dnes už neexistujúcom okresnom úrade, idú rušiť školu. Nechápal som prečo. Počet žiakov bol nad stanovenou normou, v ďalšom školskom roku som mal mať dokonca žiakov ešte viac a prevádzkové náklady boli smiešne, pretože škola bola v jednej triede v budove spolu s materskou školou. Mimochodom, tá materská škola funguje dodnes. Jedného dňa, keď som sa prestal čudovať plánovanému zrušeniu školy, vybral som sa za vedúcou odboru školstva na okresnom úrade, nech mi láskavo vysvetlí, že prečo. Pani vedúca argumentovala financiami a hygienou. Vraj sa ušetrí aspoň stotisíc korún ročne a vraj mám hygienicky nevyhovujúcu triedu. Mala smolu, na jej argumenty som bol pripravený. Ukázal som jej kladný posudok na školu od okresného hygienika a vypočítal som jej, koľko štát ušetrí zrušením školy. Nechcela mi uveriť, že len 17 000 Sk ročne, tak si zavolala hlavnú ekonómku, ktorá ale moje slová po dlhšom prehrabovaní sa v tučných fascikloch potvrdila. Nezdá sa vám 17 000 Sk ročne? Prečo len toľko? Bol som totiž v jednej budove s materskou školou, náklady na prevádzku ostali, no a môj ročný plat som tiež nezapočítal, dostal som od štátu rovnako v novej práci. Štát vtedy ušetril zrušením školy 17 000 Sk ročne, ale aj tak až o ďalšie dva roky, pretože mi po listoch od môjho advokáta museli vyplatiť trojmesačné odstupné. Najviac na zrušenie školy doplatili žiaci a ich rodičia. Rodičom stúpli náklady na cestovné a stravu. Deti museli o hodinu skôr vstávať, a užívať si cestu v plnom autobuse do 6 km vzdialenej ZŠ v obci Terňa. Efektivita zrušenia školy bola smiešna, štát ušetril veľmi málo.
Prípad druhý - škola kde učím teraz. Momentálne učím na škole, ktorá vznikla zlúčením dvoch škôl, pretože sa myslelo, že sa ušetrí veľmi, ale veľmi veľa peňazí. Školy sa zlúčili, učitelia, žiaci a budovy ostali, jeden riaditeľ sa zmenil na zástupcu, jeden zástupca sa zmenil na radového učiteľa a to bolo všetko. Ó, pardón! Zabudol som. Finančná efektivita zrušenia a zlúčenia? Daňoví poplatníci ušetrili na funkčnom príplatku riaditeľa. Ďalšie pozitíva? Učitelia lietajú z jednej budovy do druhej a zlepšujú si tak kondičku. Samozrejme starší učitelia a učitelia s pohybovými problémami majú upravený rozvrh tak, aby sa nemusela volať záchranka. A ešte som nerozobral, že poslanci mestského zastupiteľstva zrušili z dvoch škôl v roku 2006 tú s väčším počtom žiakov, ale keďže im na nasledujúcu schôdzu prišli občania nadávať, tak hlasovali ešte raz a svoje predchádzajúce hlasovanie označili za neplatné. Ale to už je námet na komédiu. Snáď inokedy...
No a momentálne máme v Prešove dve základné školy prakticky na jednej ulici, ktoré prežívajú fázu vzrušenia z potenciálneho zrušenia. Dôvody? Pokles počtu žiakov, málo peňazí v čoraz zadlženejšom mestskom rozpočte. Chápem, že nejaké racionalizačné opatrenia je potrebné urobiť, veď demograficky vývoj hovorí za všetko. Čudné pre mňa ale je, že sa navrhujú zrušiť dve školy v jednej z mestských častí. Čudné je aj to, že idú zrušiť jednu zo škôl, ktorá má dobrú priemernú naplnenosť tried a nie je zadlžená. Ak by sa zrušili obe školy, tak by deti museli cestovať cca 2- 4 km do iných škôl, prípadne by museli prechádzať cez hlavnú dopravnú tepnu v Prešove do najbližšej školy. Jednoducho nič potešiteľné pre rodičov. A ešte čudné pre mňa je aj to, že sa nepozerá na to, že sa sídlisko omladzuje a radšej sa verí štatistikám, ktoré niekedy majú k realite ďaleko. Úradníci totiž nechodia po uliciach a nevidia, že na uliciach je čoraz viac mamičiek s kočíkmi. Sídlisko III v Prešove je podľa mňa najkrajšie sídlisko na Slovensku a mladé páry to pri výbere bytu vedia. Sídlisko sa omladzuje, školy sa rušia. Neverím, že v blízkej budúcnosti počet žiakov v danej štvrti ubudne, naopak dnešné preplnené materské škôlky sú dôkazom toho, že to bude naopak. Verím len tomu, že ak obe školy zrušia, tak bude problém. Pre rodičov a žiakov.