Štrajk učiteľov by bol prospešný pre ekonomiku

Písmo: A- | A+

Na Slovensku majú učitelia takmer 20 rokov podpriemerné platy. Mám pocit, že veľmi málo ľudí u nás si uvedomuje, aké to má a bude mať dôsledky. Ekonómovia tvrdia, že nedostatok financií prúdiacich do školstva a dlhodobo podpriemerné platy učiteľov znamenajú pre krajinu v budúcnosti vysokú nezamestnanosť, tým pádom vyššie výdavky štátu na sociálny systém, slabú konkurencieschopnosť, zlú kvalitu života, či zvyšovanie spoločenských rozdielov. Ja ešte dodám, že to taktiež znamená aj pravidelné volenie zle vzdelaných poslancov do parlamentu a tým vlastne vytvorenie určitého začarovaného kruhu nevzdelanosti a chudoby. Ako z toho von?

Uvediem pár aktuálnych čísel.  Na slovenské školstvo ide najmenej v celej EÚ - 3,8 %. Ak ešte prirátame, že aj príjmy do štátneho rozpočtu (percentuálne z HDP) sú na chvoste celej EÚ, okolo 34 % z HDP, tak sa nečudujme, že učitelia sú hlboko pod priemerom. Náš štát je v zhromažďovaní peňazí do štátnej pokladnice na chvoste, sme dokonca za Rumunskom a Bulharskom.  Náš štát oproti iným štátom EU  vyzbiera najmenej peňazí, či už z dôvodu neefektívneho výberu daní, daňových únikov a podvodov, alebo možno aj kvôli tej prechválenej rovnej dani. Všetko so všetkým súvisí. Ak ešte porozmýšľame napríklad o tom ako sa u nás kradne, o našich neefektívnych a premnožených úradoch, či o slabej vymáhateľnosti práva, tak sa potom nečudujme, že slovenskí učitelia majú nízke platy. Učitelia ich majú nízke ale aj preto, lebo doteraz boli ticho a nevedeli sa ozvať. Ale situácia sa snáď začína meniť.

Veľa učiteľov a učiteliek dospieva k názoru, že jediné čo by zmenilo ignorantský postoj vlád, poslancov, politikov ale aj našej spoločnosti k školstvu, je poriadny ostrý štrajk učiteľov. Žiadne nosenie stužiek, žiadna štrajková pohotovosť, žiadne postavenie sa na päť minút pred budovu školy či parlamentu, ale pekne zavrieť všetky školy a neotvoriť ich dovtedy, kým sa vyjednávaním nedosiahne naozajstné zvýšenie platov a toku financií do školstva.

Ak by sa eventuálny štrajk za vyššie platy učiteľom podaril, bolo by to v konečnom dôsledku prospešné pre ekonomiku Slovenska. To netvrdím len ja, to tvrdí svojím spôsobom aj náš minister školstva. Citujem z článku Pravdy: Jurzyca si uvedomuje, že v krajinách so špičkových školstvom majú pedagógovia vyššie platy, ako je priemer v národnom hospodárstve, napríklad vo Fínsku je to podľa neho o 20 až 40 percent vyšší plat než priemer. Minister sa bude snažiť, aby takúto métu dosiahlo aj Slovensko. "Vláda si je vedomá, že vzdelanie niečo stojí a zároveň si je vedomá, že nevzdelanie stojí ešte viac," zakončil (odkaz na článok dole).

Prospešnosť úspešného štrajku učiteľov pre rast ekonomiky by sa samozrejme nedostavil okamžite, ale v dlhšej časovej perspektíve. Prečo by bol prospešný? Dlhodobo nadpriemerné platy v školstve by zabezpečili, že o povolanie učiteľa by bol väčší záujem, do školstva by sa dostalo viac kvalitnejších učiteľov. Kto tomu neverí, zrejme nič netuší o štatistikách OECD, o záverečnej správe českého „NERVu"(odkaz na dokument dole), alebo o zisteniach a štatistikách PISA.  Všade tam sa dočítate, že existuje súvislosť medzi slušným platom učiteľa a výkonnosťou ekonomiky. Z našich susedov spomeniem Poľsko, ktoré urobilo za desať rokov poriadny kus cesty ku kvalite školstva. Zmysluplné reformy a zvyšovanie platov učiteľov sú vidieť aj v tom , ako Poľsko poskočilo v meranich PISA do nadpriemeru. Zoberme si aj napríklad štáty, v ktorých sa žiaci umiestnili na prvých priečkach. Fínsko, Singapur, Ontario (Canada), Shanghai - Čína, Honk Kong -Čína, Južná Kórea, Nový Zéland, Švédsko, Švajčiarsko. Všetko dobre fungujúce ekonomiky s perspektívou. Domnieva sa niekto, že aj tam učitelia majú podpriemerné platy? Myslíte si, že si tam prosperujúca spoločnosť môže dovoliť takú hlúposť, aby dala učiteľom podpriemerný plat? Myslíte si, že aj tam sa oháňajú vetou, že učiteľstvo nie je povolanie, ale poslanie?

Dnes mnoho učiteľov s veľkou dávkou znechutenia učí ďalej. Dlhodobo nízke platy učiteľov, ale aj zbytočná rozbujnelá byrokracia, ešte stále zastaralý spôsob riadenia škôl a učiteľov a veľmi málo tvorivej slobody spôsobili to, že medzi učiteľmi na Slovensku dnes prevláda nespokojnosť. Hlavne tie nízke platy sú dehonestujúce. Je načase, že učiteľky a učitelia začínajú vážne uvažovať o ostrom štrajku. O štrajku, keď sa možno na týždeň, dva, zatvoria školy. Prvým krokom k štrajku je momentálne aj podpisovanie petície , ktorá sa šíri medzi učiteľmi na Slovensku. Ide tu o iniciatívu zdola, nie od odborárskych bossov, ktorí spia už veľmi dlho. Petícia pána učiteľa Sebelédiho z Levíc(http://www.akodalejucitel.wbl.sk/DOKUMENTY.html)sa tieto dni šíri medzi učiteľmi na Slovensku. Ak chcete aby Slovensko nezaostávalo za inými krajinami EU, tak ju podpíšte tiež. Ja som ju už podpísal. Predpokladám ale, že vláda a parlament ju nevezmú vážne. Potom by mal naozaj nasledovať ostrý štrajk. Zúčastníte sa ho kolegyne a kolegovia? Alebo budete čakať na zázrak?

 

Skryť Zatvoriť reklamu