Kontrola potravín ako koníček pre hlavného veterinárneho šéfa.

Písmo: A- | A+

Ministerstvo pôdohospodárstva vypísalo tender na hlavného veterinárneho lekára. Že doterajší šéf tam prežil vďaka trvalej kolaborácii s politikmi ( možno nie iba s nimi ) vieme.

Ministerstvo pôdohospodárstva vypísalo tender na hlavného veterinárneho lekára. Že doterajší šéf tam prežil vďaka trvalej kolaborácii s politikmi ( možno nie iba s nimi ) vieme. Vieme aj to, že bol profesorom vnútorných chorôb prežúvavcov, ale absolútny laik v kontrole potravín. Veď načo byť odborníkom na kontrolu potravín, keď stačí poznať bachor, čepiec, slez a knihu.

Nestačí. Je potrebné vymeniť absolventa večernej univerzity marxizmu leninizmu za moderného veterinárneho lekára, ktorý nebude mať väzby ma staré štruktúry na veterinárnej univerzite a lobistické podnikateľské a záujmové štruktúry. V tom ministerstvu držíme palce.

Tento tender ukázal ďaleko vážnejší problém pri ochrane zdravia ľudí a ochrane spotrebiteľa. Nový hlavný veterinárny lekár dostane priamo a bez overenia schopností a znalostí funkciu ústredného riaditeľa potravinovej správy. Výber je v súlade so zákonom vypísaný podľa zákona o veterinárnej starostlivosti. Kontrola potravín je však vykonávaná podľa zákona o potravinách.

Overenie spôsobilosti riadiť organizáciu kontroly potravín nie je predmetom výberu. A teda ako inak u nás, máme úplne jedinečný spôsob vykonávania kontroly potravín - ako koníčka, ktorý vykonáva šéf veterinárov. Že ide o zdravie ľudí, to ministerstvo a poslanci zrejme nevidia alebo nevedia.

Pre upresnenie, kontrola potravín musí byť v svojej zákonnej podstate nezávislá. Neviem si predstaviť akým spôsobom chceme zabezpečiť nestrannosť, keď ústredný riaditeľ kontroly potravín je závislý na menovaní hlavného veterinárneho lekára - ako jedinečnej a jedinej osobe. Ten kto na začiatku procesu riadi veterinárnych lekárov, liečbu zvierat, povoľuje veterinárne liečivá na konci overuje bezpečnosť potravín. Tá istá osoba, tá istá inštitúcia. Kolotoč závislostí, v prípade zlyhania so zlým koncom pre spotrebiteľa. U nás vieme, kde máme bezpečné potraviny, ale nevieme kde sú tie nebezpečné.

Môžem úplne zodpovedne prehlásiť, že je to neprijateľný model, schválený akože pre šetrenie ( na zdraví ľudí ) a ktorý nakoniec nikdy šetrením nebol. Kontrola potravín v tejto podobe v skutočnosti neexistuje. Je to len akýsi chaotický pohyb kontrolórov po prevádzkovateľoch potravinárskych podnikov, bez základných atribútov organizácie kontroly - rizika, plánovania, kategorizácie a preskúmania s vyhodnotením - ale riadený hlavným veterinárnym lekárom, s úplne inými starosťami..

Podľa môjho názoru je to úmyselný rozklad dôveryhodnej kontroly potravín, v záujme pretrvávajúceho záujmu o jej centralistický model. Tento model je zárukou politickej a lobistickej manipulácie, čo pri potravinách sledujeme desaťročia - miesto výsledkov kontroly tlačové konferencie s ministrami o bizardnostiach na zakrytie neschopnosti.

Že je to vážne, dosvedčuje dlhodobý pokus manipulovať kontrolu potravín ( presnejší výraz je usmerňovať ) za účelom destabilizácie slovenského potravinárstva na úkor jeho rozvoja. Keď sa likvidovala kontrola potravín, dôvodom bolo prekrývanie kontrolných kompetencií. Výsledkom je neprekrývanie, ale jej podriadenie veterinárnej činnosti. Nič proti zvieratám ( vo veľa veciach sme si podobní ) ale aby sme mali kontrolu súbežnú s dobytkom a psami ?

Tieto pseudokontroly potravín sú výkladnou skriňou, ako to nemá byť. Keď kontrolný orgán je akýmsi príveskom a na druhej strane nemá správnu spôsobilosť. Že overovanie tejto spôsobilosti akosi viazne ministerstvu a spoločenstvu je ešte podozrivejšie.

Dobrú chuť, ale hlavne si veľmi dobre overte, čo konzumujete. Je pravdepodobnosť, že potravina alebo jej zložka prepadla cez okno, ktoré sme vytvorili pre špekulantov s potravinami a likvidáciu nepotrebných zásob. A to okno je organizácia kontroly potravín v SR. A to sa výmenou Bíreša neskončí.

Skryť Zatvoriť reklamu