Do priepasti.
Na rozdiel od krachujúceho poľnohospodárskeho a potravinárskeho komplexu sa na hornej palube tancuje. Miliardy rozkradnutých a spreneverených dotácií slúžia ako budget na golf, jachty a ruletu. Ale rezort hraje ruletu ruskú. Ale korporácie sa rozťahujú ako chobotnica. To je to správne prirovnanie.
Ukazuje sa, že bez ohľadu na verejný záujem si banky dosadili na post ministra poskoka, ktorý sa osvedčil pri realizácii ich záujmov. Akoby cieľ bol doviesť napriek miliardovým dotáciám rezort do krachu, ktorý potrom budú banky sanovať a ručenie - verejné financie. Tento rezort sa zmenil na úplnú trosku moderného hiospodárenia a podnikania. Kolotoče a cirkusy sa musia červenať.
Vyvíja sa všetko. Ale prečo sa naša krajina stotožňuje s neproduktívnym, neefektívnym a devastačným poľnohospodárstvom.je záhada. Ak použijeme výsledky samotného rezortu - nemáme sebestačnosť, nemáme produkciu, nemáme diverzitu, nemáme malých, nemáme mladých, máme starých, nemáme krmivo, nemáme osivo - nemáme nič.
Napriek tomu stále pokračujeme v tej istej línii. Rozumie tomu niekto ? Nemáme akože altrenatívu ale máme istú spreneveru dotácií. Ďalšíe 4 miliardy na udržiavanie kolchozov a plantáží..
Strategický plán 2023 - 2027 je jeden pamflet potvrdzujúci neschopnosť a dezorientáciu poľnohospodárskeho rezortu. Všetci chápeme nevyhnutnú opatrnosť, ale vyprodukovať profesionálnym orgánom štátnej správy zmes takých bludných stratégií a nezmyslov, je len dôkaz skutočného marazmu rezoru.
V podstate na udržiavanie toho, čo sám rezort nazýva rozvratom, ide veľká časť strategického plánu. Načo, preboha ? Načo podporovať tých, ktorí podporu nepotrebujú. Načo sanovať investičný dlh tým, ktorý ho rozkradli. Absolútne sme mimo civilizácie a moderného hospodárstva. Jediné čo ostalo, blúzniaci makroekonómovia, ktorých výsledkom je bieda a krach celej ekonomiky, závislej od ruského plynu a ropy. Geniálna stratégia Bruselských kolonialistických géniov.
Rezort, ktorého najväčšou starosťou je nevyhnutná ochrana bezpečnosti štátu pred chovateľmi a pestovateľmi potulnými cirkusantami nazývajúcimi sa úradná kontrola potravín poslal do Bruselu jednoznačný odkaz na úrovni boľševickej úderky - my si svoje komunistické kolchozy a sovchozy, vrátane ich veliteľov nedáme za slušnú a zdravú krajinu. My nebudeme ľudí kŕmiť potravinami ale bludmi.
Rezortné ministerstvo, ktoré už dlhšiu dobu produkuje všetko možné ken nie poľnpohospodárku politiku sa postavilo čelom k kolchozom a ničeniu krajiny. Potvrdilo, že výroba potravín na Slovensku je len alternatíva. Hlavnou zložkou poľnohospodárstva ostáva megasprenevera 4 miliárd balíka SPP.
Neviem či si vôbec uvedomujeme, čo sa deje. Európa je síce veľký trh, ale postavený na ruskej energii. Môžu tu diletanti spriadať akékoľvek schémy šetrenia, bez ruskej energie sme momentálne bez zdroja.
Aké sú riešenia ? Masívna podpora priamo do rúk každého záujemcu o produkciu potravín. Netreba charitu oligarchii a agrobarónom. Pre tých, ktorí stále nemajú definíciu agrobaróna - je to špekulant, ktorý obhospdoaruje z väčšej časti cudziu pôdu a súvisiacim hospodáriacim roľníkom sa vyhráža, že ich dá dole. A to je 90 % prijímateľov dotácií.
Podporu zo 4 miliárd by mala získať každá domácnosť a hospodársvo, ktoré si vie zabezpečiť samozásobenie potravinami alebo ich časťou. Vidíme aký je výsledok viazanosti. Tak dopadneme aj s potravinami. Budú nás vidierať rôzne korporácie a skupiny.
Je tragédiou poľnohospodárstva, že ho vedieme cez čisto ekonomické ukazovateľe dnešnej chaotickej ekonomickej schémy, v ktorej nájdete len požičaj si a vráť. Nenájdete tam žiadnu merateľnú pridanú hodnotu, ktorá by mala rozmer ocenenia vetrejného statku, verejnej podpory alebo verejnej istoty.
Preto je Vlčan na svojom mieste, pretože dnešné poľnohospodárske podniky síce nemajú výrobný prostriedok ale majú banky. Putin nie je jediný, ktorý pracuje s metódou vydierania. V únii a u nás je to už dávno bežná prax.
A tak aj vyzeráme.