Krajina reforiem neschopná chrániť deti pred fajčením pôsobí komicky.

Máme represívne pôsobiace zákony a dramaticky pôsobiace kontrolné orgány. Zákonmi, ktoré sú nanič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Máme represívne pôsobiace zákony a dramaticky pôsobiace kontrolné orgány. Zákonom, ktorý je nanič alebo je jednoducho len päsťou na oko bezcennej regulácie sú zákony o ochrane nefajčiarov.

Už dávno bolo definované, že zákony našej krajiny viac ako účinne pôsobia legislatívne optimisticky. To znamená, že zákonodarca prijatím zákona predpokladá vyriešenie všetkých problémov. Ale v skutočnosti to takto nefunguje alebo je to naopak. Nič sa nevyriešilo.

Je známe, že jednak štát má z fajčiarov čistý cash flow a cigaretové koncerny neohraničené zisky. Priznám sa ale, že viac ako tolerantní fajčiari ma iritujú úplne insitné opatrenia na ochranu nefajčiarov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa už niekto unúva navrhnúť a schváliť predpis, že v predajniach potravín je predaj cigariet zakázaný, len ak nemáte vyčlenený samostatný priestor alebo stojan. Chápete. Tu vôbec nejde o fajčiarov alebo nefajčiarov a ich ochranu, tu ide o obchodné reťazce a ich lobing na predaj cigariet. Že obrovská skupina pohybujúca sa v predajni nie sú nie len mladiství, ale aj úplne malé deti. A bezcharakternosťou zákonodarcov a ich podliezanie záujmom obchodníkov sa môžu aj Vaše deti pri nákupe alebo jeho platení baviť pozeraním na kompletnú ponuku a výstražné obrázky na škatuliach cigariet, ktoré mimochodom fajčiara akurát rozosmejú.

Skryť Vypnúť reklamu

Vôbec nepochybujem, že ten vyčlenený priestor alebo stojan má byť úplne oddelený od prístupu všetkých ,ktorých sa nákup cigariet netýka a zvlášť detí a mladistvých. Bohužiaľ, niekto veľmi dobre vedel ako to formulovať, aby to nebolo o ochrane ale podpore fajčenia.

Ale hopla. Tam je napísané vyčlenený a nie oddelený a prístupný len oprávneným. To znamená, že máme zákon, tri neschopné štátne organizácie vymôcť síce účinok ale permanentne a konšpiratívne za pomoci mladistvých volaviek ( tiež by som rád vedel platnosť takéhoto zneužívania mladistvých na štátny dozor ) šikanujúcich najslabší článok - predavačky, ktoré pri tom, že voľne predávajú cigarety prístupné komukoľvek musia selektovať zákazníka. To je čo za blbosť a nezmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv otvorená ponuka a prezentácia a potom zákaz. To mohol vymyslieť len nejaký zaplatený truľo.

To znamená, že zákon iba formálne chráni a výsledná ochrana je absolútne nedostatočná. Výsledok podobný s mnohými ďalšími absurdnými predpismi, na ktorých sa priživujú len byrokratické organizácie a spoločenský výsledok je nulový.

Spoločenská norma je nefajčiť verejne alebo tiež ochrana nefajčiarov pred účinkami fajčenia. Napriek tomu a pri uvedených kontrolných organizáciách, ktoré sú na nám na nič a ešte pri právomociach rôznych polícií sú aj priestory kde je fajčenie zakázané plné bordelu po fajčiaroch, špakov a nehovoriac o demnštratívne dymiacich zombie v priestoroch, kde je fajčenie zakázané.

Skryť Vypnúť reklamu

Je potrebné zmeniť zákon tak, aby požiadavka zákona bola jasná ( zákaz predaja cigariet v potravinách okrem prípadov, ak je osobitne vyčlenený samostatný priestor na ich predaj ) a žiadne obchádzanie požiadaviek stojanmi a verejnou prezentáciou.

Kým nezmeníme tieto bizardné a neúčinné zákonné opatrenia, vyznieva regulácia na ochranu zdravia ľudí komicky. Ide sa zákon novelizovať, myslíte, že tento podstatný faktor sa mení - túúdle. Hor sa s deťmi do reťazcov na reklamu cigariet, pri platení bude na to času dosť na reklamných a predajných stojanoch.

Ján Marton

Ján Marton

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  332x

Venuje sa 30 rokov rozvoju vidieka, potravinovému právu a kontrole potravín. Sleduje nezákonosť a nespravodlivosť pri likvidácii vidieka diskvalifikáciou miestneho hospodárstva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu