Kritický stav v kontrole potravín - výsledok 20 rokov existencie ŠVPS SR.

Správa k správe odborníkov zo ŠVPS SR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kontrola potravín odhalila tisícky nedostatkov, hygiena v potravinárskych prevádzkach sa často nedodržuje, kontroly potravín odhalili desiatky nedostatkov, inšpektori odhalili stovky nedostatkov pri kontrole potravín, kontroly potravín odhalili tisícky nedostatkov, každá desiata kontrola je problém, hrozné výsledky kontrol potravín, v regáloch našli trus po hlodavcoch.

Dal som si námahu a reprodukujem len malú časť názvov medializovaných výsledkov kontroly činnosti ŠVPS SR za posledné roky

Áno výsledkom kontroly vždy je úspešnosť zásahu. S tým sa nedá polemizovať. Ale. Ak sa nič nezlepšuje ale zhoršuje, treba zlepšiť organizáciu kontroly. Výmenou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V obchodnom reťazci v Bratislave boli tie isté nedostatky zistené v roku 2019, 2020 aj 2022. Za vrchol nemohúcnosti kontroly potravín možno považovať kontroly v obchodnom reťazci v Bratislave, kde sa tie isté nedostatky opakujú v rokoch 2018, 2019, 2019, 2020 2022. Radšej tam ani v roku 2021 nešli. Že tam chodili nakupovať bezbranní spotrebitelia, to ich nemusí vzrušovať. Veď sú odborníci z ŠVPS SR podľa generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva Ing. Zlaty Smolkovej, odborníčky na bankový sektor, kontrola vysokej kvality. Akej, vidíme sami.

Pre zmenu najkomickejšie vyznieva kontrola malého obchodu v Humennom - kde sa každý druhý rok môže prevádzkovateľ tešiť na 20 € pokutu. Takto pravidelne za pravidelné nedostatky sa tu udeľuje táto odmena za stále odchýlky od hygieny potravín. V tomto prípade ani nejde o malého nešťastníka, ktorý si zrejme ani viac nemôže dovoliť, ako o cirkus odborníkov na príslušnej RVPS, ktorá permanentne útočí správnymi pokutami.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zmenu opačne zo súboja s odborníkmi z ŠVPS SR vyšiel rozličný tovar pri Komárne, ktorý sa síce tiež v každom roku triasol, pretože rok čo rok odborníci zistili nedostatky, ale tento hrdina a zrejme priaznivec kontrolórov si ustál za tri roky nedostatkov len tri opatrenia na mieste. Čo by za to dali v iných okresoch prevádzkovatelia s desaťtisícovými pokutami.

Iný obchodný reťazec v Bratislave od roku 2016 nemal kontrolu, pri ktorej by vyhovel. Napriek tomu tam odborníci ŠVPS SR s pravidelnosťou podobnou chronometru chodia na skusy - bude dobre - nebude dobre. A zatiaľ nie a nie sa trafiť do poriadku. Že výsledok je rovnaký a účinnosť nulová, to nech si vysvetľujú odborníci. Každopádne by sa mala vláda pozrieť, čo tam vlastne robia, ak stav je stále rovnako zlý.

SkryťVypnúť reklamu

Pekáreň v Zlatnej na Ostrove má zase bohatý register v zostave hádam všetkých nedostatkov aké existujú. Napriek tomu tam odborníci ŠVPS SR hrajú zrejme so spotrebiteľmi poker, lebo čo kontrola, to nový nedostatok. Pestrosť sama. Len mi chýba účinok tých drahých návštev.

Ďalší obchodný reťazec v Bratisiave sa asi hraje ako mačka s myšou s odborníkmi ŠVPS SR a zrejme aj so štátom. Pretože tejto prevádzke sa zase ( treba priznať ) ukladajú pokuty spôsobom nepriamej rovnice. Čím viac nedostatkov v registri, tým nižšia pokuta. Asi odmena za vernosť príspevku so zápisov správy o kontrole odborníkov z ŠVPS SR. Spotrebiteľ ani nie je dôležitý. A zavrieť prevádzkareň to treba iných odborníkov ako zo ŠVPS SR. Tí sú len na okrasu.

SkryťVypnúť reklamu

Bludné smerovanie odborníkov zo ŠVPS SR preukazuje aj bezvýznamná časť zatečeného stropu v kancelárii a zopár čistých kartónových obalov v predajni v Humennom. V podstate nič spoločné s potravinami a rizikom pre zdravie.

Totálny nezmyslom je správne konanie proti prevádzkovateľovi v Nitre, kde má obchod zaplatiť za nevyhovujúce analýzy produktu, ktorý nevyrába , nebalí ani neoznačuje. Odborníci zo ŠVPS SR síce vedia, že už výrobok môže byť v v bruchu spotrebiteľa, že výrobok možno už nemá svoju páru v šarži, ale takto úspešne a víťazoslávne uzavrú a zmaria každú kontrolu, aby sa nemuseli dopátrať pôvodu. Problém je aj v tom, že obchodný reťazec nemusí ani riešiť podstatu a jednoducho to dá zaplatiť dodávateľovi. Bez ohľadu na skutočný stav veci. hra o pokuty a nie o zdravie spotrebiteľa.

Každopádne mesačné správy odborníkov zo ŠVPS SR sú vysvedčením o neúčinosti a kritickom stave v kontrole potravín. V správe síce znova nájdete pekné grafy a tabuľky o ničom, ale ak pozriete registre prevádzkovateľov a neúčinnosť návštev odborníkov ŠVPS SR, zistíte, že hlavne čo nefunguje je systém kontroly potravín.

Ak chceme naozaj chrániť zdravie ľudí a nepoškodzovať zdravie zdravie iných odborníkov ako tých zo ŠVPS SR, zastavme tento 20 ročný neplodný politický novotvar.

Ján Marton

Ján Marton

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  669x

Venuje sa 30 rokov rozvoju vidieka, potravinovému právu a kontrole potravín. Sleduje nezákonosť a nespravodlivosť pri likvidácii vidieka diskvalifikáciou miestneho hospodárstva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu