Počas tohto leta som sa rozhodol začať navštevovať slovenské futbalové štadióny. Vo voľnom čase sa snažím postupne prejsť futbalové stánky, ktoré mám blízko svojho domova, a postupne sa budem posúvať ďalej smerom na západ. Počas júla a augusta sa mi podarilo navštíviť 5 štadiónov z plánovaných šiestich. Niektoré príjemne prekvapili, iné mierne sklamali, no všetky sú miestom, ktoré mi je blízke, a preto chcem navštíviť čo najviac štadiónov na Slovensku a ukázať ľuďom, že aj v našich skromných podmienkach máme pekné futbalové stánky, ktoré stoja za návštevu.
Štadión pod Čebraťom - MFK Ružomberok
Ako prvý štadión som paradoxne navštívil ten, ktorý mám zo všetkých piatich najďalej. 11.7.2024 som sa rozhodol ísť do Ružomberka na zápas predkola Európskej ligy. Domáci MFK Ružomberok privítal na svojom štadióne kazašský FC Tobol. Zápas a výsledky nebudem hodnotiť, to tu podľa mňa nepatrí. Avšak výsledok zápasu bol 5:2 pre domácich a to zanechalo celkovo lepší dojem zo samotného štadiónu.

Všetkým futbalovým fanúšikom je vo všeobecnosti známe, že Štadión pod Čebraťom je neslávne známy svojimi špinavými sedačkami. Tie sú vskutku dosť zanedbané a potrebovali by vyčistiť alebo jednoducho zrekonštruovať/vymeniť. Prvý dojem bol však celkom príjemný. Malé mesto = malý štadión s dvoma pozdĺžnymi tribúnami. Z diaľky pôsobí príjemne a výhľad na ihrisko je dobrý z každej časti tribúny.

Ďalším problémom, ktorý sa vyskytol, boli voľne pohodené káble v poslednom rade tribúny. Neraz som na tieto káble počas zápasu stúpil a raz som sa na nich dokonca pošmykol (čo môže byť spôsobené aj mojou nešikovnosťou), preto si myslím, že v rámci bezpečnosti mali byť tieto káble nejako pripevnené.

Celkový dojem zo štadiónu je fajn, avšak zišla by sa úprava sedačiek a zvýšená pozornosť pri bežných veciach, ako sú voľné káble a podobne. Majitelia by sa mali zamyslieť, či sú takto zanedbané sedačky dostatočne reprezentatívne nielen pre klub a mesto, ale aj pre samotnú prvú ligu, najmä ak klub pôsobil v pohárovej Európe. Cena lístka - 12 €.
Košická Futbalová Aréna - FC Košice
Druhým v poradí bol najnovší prírastok na futbalovej mape slovenských štadiónov. Košická futbalová aréna hostila 22.7.2024 taliansky AS Rím. Slávnostné otvorenie sa nieslo v príjemnej atmosfére pri vypredanom hľadisku. Na štadióne som už bol na niekoľkých zápasoch v čase, keď boli postavené len protiľahlé tribúny. Avšak po dokončení nabral tento futbalový stánok nádych kvality, moderného spracovania a taktiež pocit, že sa nachádzam na mieste, ktoré je stvorené pre kvalitný futbal.

KFA je konečne dokončená a momentálne jej nie je čo vytknúť. Vstup na štadión prebehol celkom rýchlo, aj keď na niektorých bránach sa tvorili dlhšie rady. Išlo však o prvý záťažový test, kedy bol štadión vypredaný. Organizácia prebehla na vysokej úrovni a ja som sa tak veľmi rýchlo mohol usadiť na svoje miesto. Kapacita 12 555 je dostačujúca a ostáva len veriť, že diváci si nájdu cestu do tohto moderného futbalového stánku. Cena vstupenky - 17 €

Futbalový štadión TESLA Stropkov - MŠK TESLA Stropkov/FC Tatran Prešov
V poradí tretí štadión, ktorý som navštívil, bol v Stropkove. Z európskej a prvoligovej scény som presedlal na druholigové trávniky, konkrétne na zápas FC Tatran Prešov - MFK Zvolen. Štadión v Stropkove je klasický futbalový stánok, ktorý nájdeme v každom menšom meste alebo na dedine. Jedna tribúna, ktorá je však z 90% zaplnená, ponúka divákom pohľad na trávnik z "prvého" poschodia. Tribúna je zrekonštruovaná a sedačky boli pripravené na začiatok sezóny. Čisté a príjemné prostredie dopĺňalo veľmi dobrý dojem, ktorý tento areál ponúka. Stropkovčanom treba dať kredit aj za to, že sa snažia robiť dobrú prácu a pred sezónou zrekonštruovali aj priestory WC, ktoré sú moderne zariadené a nehanbili by sa za ne ani na prvoligových štadiónoch.

Areál má kapacitu 2 500 divákov, pre ktorých je dostupná aj kovová tribúna oproti tej hlavnej. Na nej si môžete sadnúť alebo sa postaviť podľa vlastných preferencií. Jedinou nevýhodou je, že je nekrytá a v prípade dažďa sa musíte presťahovať na hlavnú tribúnu alebo stáť s dáždnikom v ruke. To však nie je mínus a celkovo pôsobí celý areál veľmi príjemne. Cena lístka - 5 €

Mestský futbalový štadión Michalovce - MFK Zemplín Michalovce
Štvrtý v poradí som navštívil štadión v Michalovciach. Na zápas so Spartakom Trnava, ktorý sa konal 4.8.2024, si našlo cestu úctyhodných 2485 fanúšikov. Celková kapacita tohto futbalového stánku je 4 440 miest.

Štadión na prvý pohľad pôsobí trošku starým a zanedbaným dojmom, čo je však len prvotný vnem, keďže prešiel rekonštrukciou v roku 2009. Avšak odvtedy ubehlo niekoľko rokov a sedačky už vybledli a aj nátery na štadióne stratili svoj šmrnc. Taktiež chýba celkové zastrešenie, kde je krytá iba hlavná a protiľahlá tribúna, čo je v jesenných mesiacoch trošku na škodu.

Rovnako ako v prípade Ružomberka, aj tu by sa sedačkám zišlo očistenie, keďže niektoré pôsobili veľmi zanedbane. Celkový dojem však bol príjemný a štadión sa oplatí navštíviť, ak budete mať počas ligového víkendu cestu do Michaloviec. Nie je to úroveň Košíc, ale svoj účel spĺňa a to je hlavné. Občasná investícia do úpravy by však neuškodila. Cena vstupenky - 10 €

Futbalový štadión Stará Ľubovňa - Stará Ľubovňa Redfox FC
Posledný stánok, ktorý som poctil svojou návštevou, bol v Starej Ľubovni na zápase Monacobet ligy. Stará Ľubovňa vyzvala Tatran Prešov a bolo sa na čo pozerať. A pozerať sa bolo na čo aj po vstupe do tohto športového areálu. Už na prvý pohľad bolo vidieť, že areál má svoje najlepšie roky za sebou a potreboval by zmodernizovať. Hlavné tribúny pôsobili zanedbaným dojmom a zišiel by sa im nový náter, ktorý by tribúny trošku osvetlil a pridal im závan modernosti.

Ja som sa vybral postaviť na protiľahlú stranu, ktorú tvoril starý betónový ovál. Počas chôdze som sa neraz potkol (znova moja nešikovnosť), a preto by som možno odporúčal trošku opraviť povrch oválu. Na zamyslenie sú aj prírodné úkazy, ktoré vyrastali spoza striedačky. Som zástancom prírody, ale myslím si, že tento vyrastajúci strom pôsobil nereprezentatívne. Predsa len, Stará Ľubovňa postúpila do druhej najvyššej súťaže a mali by tomu prispôsobiť aj celkový vzhľad. Kapacita celého areálu je 2 500 divákov.

Úprava hlavných tribún a oválu by mohla byť jednou z vecí, ktoré by v Starej Ľubovni mohli zlepšiť. Niektoré časti pôsobili nereprezentatívne a zastaralo. To však neskazilo celkový dojem, ktorý pripomenul klasické dedinské zápasy. Škoda, že v tomto prípade sa jednalo o druhú ligu. Cena lístka - 5 €.

Putovanie po štadiónoch nekončí ani na jeseň a v ďalšej časti sa snáď pozriem na ďalších 5 štadiónov. Chcem sa poďakovať za príjemnú atmosféru na všetkých zápasoch, ktoré prebiehali bez konfliktov, a všetkým klubom, mestám a štadiónom prajem veľa úspechov pri modernizovaní a príprave štadiónov tak, aby vyhovovali moderným štandardom.