Prečo mi Mons. Bezák zvýši čítanosť článku?

Prečo, sa téma odvolania Mons. Róberta Bezáka stále drží v rebríčku popularity užívateľov internetu na prvých priečkach napriek tomu, že toto meno by ešte pred pár mesiacmi len málokto z nich priradil k spomínanej funkcii? Ako to, že toľkým ľuďom zrazu leží na srdci osud a smerovanie Katolíckej cirkvi na Slovensku napriek tomu, že frajerka nepožaduje svadbu v kostole, syn je už po birmovke a veľkonočnú spoveď už máme za sebou?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

 Je to preto, že tento človek má neuveriteľnú charizmu, ktorá v ľuďoch prebúdza chuť byť súčasťou Cirkvi a preto chcú byť informovaní o všetkom, čo sa v nej deje? Alebo preto, že ľudia, nezávisle od toho, kde sa krivdy páchajú, mali vždy neuhasiteľnú túžbu vykonať nápravu, pretože spravodlivosť pre všetkých bola pre nás vždy priorita no.1 ? Možno že je dôvod ešte prostejší. Chcú kontrolovať, kam idú ich dane a preto okrem peňazí do Cirkvi, rovnako úzkostlivo kontrolujú dianie na univerzitách, v zdravotných zariadeniach či vo svojom meste.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nepoznám pána Bezáka no verím, že je to dobrý človek a preto nemám v úmysle sa vyjadrovať k nemu. Čomu ale chcem venovať svoju pozornosť sú skutočné dôvody toho, prečo je táto „kauza“ taká populárna. 

 Chcel by som veriť, že je to pre spomínanú charizmu, ktorá so sebou strháva masy, no neviem o tom, že by tu šlo o nejakú masovú revoltu katolíkov. Viem o prejavoch nesúhlasu niekoľko sto veriacich, ktorá je vždy na mieste, pretože kritika posúva dopredu, no v porovnaní s oficiálnym počtom katolíkov na Slovensku, ide o veľmi zanedbateľnú čiastku a preto zjavne názor užšej skupiny katolíkov, nepresvedčil väčšinu o jeho správnosti, napriek nebývalej mediálnej podpore, ktorá bola týmto skupinám poskytnutá. Viem tiež o podpore pre Mons. Bezáka niektorými známymi osobnosťami, z ktorých však veľká časť nie je typická práve tým, že im ležala vždy na srdci budúcnosť Katolíckej cirkvi. Takže nemám pocit, že by ľudí spomínaná kauza zaujímala preto, že sa cítia byť súčasťou Katolíckej cirkvi, skôr naopak, je to dobrý dôvod pre tých, ktorým leží v žalúdku a teraz je dobrý dôvod poukázať na jej chyby.  

Skryť Vypnúť reklamu

 O neuhasiteľnej túžbe spoločnosti po spravodlivosti pre každého jednotlivca ako príčine vysokého záujmu verejnosti o danú  tému sa radšej ani nejdem nejako extra rozpisovať. Myslím, že dnes stále populárnejší no pre naše potreby ukážkový názor, že za komunizmu nám bolo dobre (ba dokonca lepšie), vystihuje našu sebeckosť a opovrhovanie minimálne ľuďmi, ktorí boli nespravodlivo šikanovaní, mučení či zavraždení štátnou mocou práve počas tohto obdobia. A našlo by sa ešte veľmi veľa iných prípadov, ktoré by odkryli našu ľahostajnosť ku spravodlivosti a to najmä pokiaľ ide o jej dodržiavanie voči minoritným skupinám. 

Skryť Vypnúť reklamu

 Čo sa týka celkového záujmu ľudí o veci verejné resp. vecí, ktoré sú platené z ich daní, nebadám nijaký nový trend. Ľudí stále menej zaujíma, čo sa deje okolo nich a riešia výsostne problémy, ktoré sa ich v daný deň priamo dotýkajú.

Tak prečo toľký záujem o tému Bezák?

 Spomeniem fakty, ktoré boli publikované v médiách. Dátumy si v prípade potreby doplňte sami, prosím. Mons. Róbert Bezák bol odvolaný z funkcie trnavského arcibiskupa a dostal zákaz komunikovať s médiami. Napriek tomu sa jeho vyjadrenie k veriacim dostalo na internet. Tak to je tak zhruba všetko. Všetko ostané čo sa na to nalepilo boli len domnienky, reči alebo nepotvrdené informácie, ktoré si nie je možné nijako overiť. No na základe týchto domnienok vznikla nasledovná verzia toho, čo sa stalo. Arcibiskup bol odvolaný, pretože kritizoval svojho „zlého“ predchodcu Mons. Jána Sokola, ktorý preto cez svoje chápadlá moci zariadil, aby sa už cez osobu Bezáka nedostalo na povrch nič, čo malo ostať utajené. Využil svoje kontakty vo Vatikáne a bolo po probléme. No Bezákova popularita sa stala tŕňom v oku aj ďalších konzervatívnych biskupov, ktorí nevedia k sebe prilákať také masy ako on s jeho liberálnym prístupom a preto nijak zvlášť za neho nebojovali, ba dokonca sa mu otočili chrbtom. Cirkev je teda skostnatená a neschopná vlastnej sebareflexie.

Skryť Vypnúť reklamu

 Je mi jasné, že ani ja nepoznám pravdu a preto tu nemienim predkladať pravdivú verziu. Chcel by som si len, na základe dostupných faktov, vymyslieť vlastnú verziu tohto príbehu a dokázať, že o tom nevieme v skutočnosti nič a že verzie, ktoré sú nám dnes médiami predkladané stoja na vode a teda sú absurdné, rovnako ako moja verzia. Teda mohlo by to byť hypoteticky aj takto. Pán Bezák porušil cirkevné právo a to tým, že sa pri prvých podozreniach o korupcii na jeho úrade, obrátil na štátne orgány napriek tomu, že Cirkevné právo káže, obrátiť sa najprv na interné inštitúcie. To by už z môjho pohľadu mohlo stačiť na odvolanie, ale poďme ďalej. Inkriminovaný arcibiskup, v dobrej vôli a pri všetkej skromnosti a oddanosti k Cirkvi, poskytol niekoľko kontroverzných rozhovorov pre média, ktoré bez ohľadu na to, čo si o nich myslí verejnosť či médiá a čo si o nich myslím trebárs i ja, mohol Vatikán posúdiť ako neprimerané pre funkciu, ktorú zastáva. Po predchádzajúcom upozornení o dôvod viac na odvolanie. Pripomínam, že tu nejde o exkomunikáciu, ide tu o odvolanie. A aby to bolo trochu pikantnejšie, skúsim do príbehu úplne nepodložene a s dávkou fantázie zamiešať nejaký tajný prehrešok o ktorom nevie nik, len pár najvyšších. Nasleduje odvolanie. Svätá stolica v tejto situácii rozhodla, že najlepšie bude, keď budú svojho spolubrata chrániť a to tak, že zabránia prepieraniu jeho osoby a zlyhaní na verejnosti a preto mu zakazujú komunikovať s médiami, čo mimochodom nebolo dodržané ale to nie je teraz podstatné.

Ľudia sa pýtajú, prečo teda Cirkev nepovie, ako to celé bolo a je po probléme? Ja tvrdím, že neviem prečo, ale čo ak práve pre vyššie spomenuté dôvody a teda, že chránia svojho spolubrata pred diskreditáciou? Prečo si prekrúcame fakty, tak ako som to vedome no s trochou nadsázky urobil aj ja, bez toho, aby sme zvážili váhu svojich slov? Prečo masívne médiá podporujú niečo, do čoho síce vôbec nevidia, môžu tým ublížiť mnohým ľuďom, no napriek tomu to robia veľmi nadšene a oduševnene? A prečo ľudí baví konzumovať takéto business produkty? Ak čakáte odpoveď, sklamem Vás. Neviem. Len sa domnievam a dohadujem.     

Ján Mikula

Ján Mikula

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, pracujúci, občan, volič, muž - dieťa ... a snažím sa v tom zorientovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu